Փոխադարձ գիրքնվիրում՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի և ՀՀ ԳԱԱ հիմնարար գիտական գրադարանի միջև
2025 թվականի փետրվարի 19-ին՝ Գիրք նվիրելու օրը, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը և ՀՀ ԳԱԱ հիմնարար գիտական գրադարանը փոխանակվեցին գրքային նվերներով։ Միջոցառումն իրականացվեց ՀՀ ԳԱԱ Ա․Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտում տեղակայված ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի նորաբաց լսարանում, որտեղ ուսանում են Կենտրոնի՝ «Կենսաբազմազանության ուսումնասիրություն և պահպանություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի առաջին սերնդի ուսանողները։ Նախաձեռնության նպատակը նորաբաց մասնագիտացված լսարանին և մեկնարկ վերցրած կրթական ծրագրին մասնագիտական գրականությամբ աջակցելն էր։ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ միջոցառմանը մասնակցում էին գիտական քարտուղար Մ.Սարգսյանը, Հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հ. Մելքոնյանը, ՏՏ բաժնի պետ Ա. Եղոյանը, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումասիրության ամբիոնի վարիչ Ա. Ալեքսանյանը, ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչները և ուսանողները:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ա. Սարգսյանն իր բացման խոսքում դրական գնահատեց իրականացված նախաձեռնությունը՝ շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԳԱԱ հիմնարար գիտական գրադարանին՝ պատրաստակամության և աջակցության համար: Տնօրենն ընդգծեց. «Գիրքը եղել և մնում է չվիճարկվող արժեք։ Շատ ողջունելի է, որ կա գիրք նվիրելուն նվիրված տոն, քանի որ դա գեղեցիկ առիթ է՝ գիրք կարդալու, միմյանց գիրք նվիրելու, գրքերից քաղած արժեքավոր գաղափարներով միմյանց հետ փոխանակվելու մշակույթը պահպանելու և զարգացնելու համար։ Մեծ է հատկապես մասնագիտական գրքերի կարևորությունը, քանի որ այն օգնում է մրցունակ մասնագետներ ձևավորելուն, ուստի շնորհակալ ենք ՀՀ ԳԱԱ հիմնարար գիտական գրադարանին՝ այս խորհրդանշական օրը հատկապես նեղ մասնագիտական գրքերով մեր ամբիոնի գրադարանը համալրելու համար»։
Ի պատասխան ՀՀ ԳԱԱ հիմնարար գիտական գրադարանի շնորհակալ քայլի՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բույսերի բազմազանության և էկոհամակարգերի ուսումասիրության ամբիոնը՝ ի դեմս ամբիոնի վարիչ կ․գ․թ․, դոցենտ Ալլա Ալեքսանյանի, ՀՀ ԳԱԱ հիմնարար գիտական գրադարանին նվիրեց ամբիոնի դասախոսների հեղինակած մենագրություններից։
Միջոցառումն ամփոփվեց ամբիոնի դասախոսների և մագիստրանտների կողմից գրքային անակնկալների փոխանակմամբ՝ ուղեկցված իրենց գրքային ընտրությունը հիմնավորող ուշագրավ մեկնաբանություններով։

Взаимное дарение книги между МНОЦ НАН РА и Фундаментальной научной библиотекой НАН РА
19 февраля 2025 года, в День дарения книг, Международный научно-образовательный центр НАН РА и Фундаментальная научная библиотека НАН РА обменялись книжными подарками. Мероприятие было проведено в недавно открытой аудитории МНОЦ НАН РА, расположенной в Институте ботаники им. А. Тахтаджяна, где обучаются студенты первого поколения магистерской образовательной программы центра «Изучение и сохранение биоразнообразия». Целью инициативы была поддержка недавно открытой специализированной аудитории и образовательной программы, которая начала свою работу, специальной литературой. Во главе с директором МНОЦ НАН РА Арменом Саргсяном в мероприятии приняли участие ученый секретарь М. Саргсян, начальник отдела по связям с общественностью и карьере Э. Мелконян, начальник ИТ-отдела А. Егоян, заведующий кафедрой изучения разнообразия растений и экосистем МНОЦ НАН РА А. Алексанян, представители профессорско-преподавательского состава и студенты кафедры.
В своем вступительном слове директор МНОЦ НАН РА А. Саргсян положительно оценил реализованную инициативу, выразив благодарность Фундаментальной научной библиотеке НАН РА за готовность и поддержку.
Директор подчеркнул: "Книга была и остается бесспорной ценностью. Очень приветствуется, что есть праздник, посвященный дарению книг, потому что это прекрасная возможность прочитать книгу, подарить книгу друг другу, обменяться друг с другом ценными идеями, почерпнутыми из книг, для сохранения и развития этой культуры. Особенно велика важность профессиональных книг, поскольку они помогают формировать конкурентоспособных специалистов, поэтому мы благодарны Фундаментальной научной библиотеке НАН РА за пополнение библиотеки нашей кафедры книгами узкого профиля в этот символический день".
В ответ на благодарственный шаг Фундаментальной научной библиотеки НАН РА кафедра Изучения разнообразия растений и экосистем МНОЦ НАН РА в лице заведующей кафедрой канд. биол. наук, доцента Аллы Алексанян подарила Фундаментальной научной библиотеке НАН РА монографии преподавателей кафедры.
Мероприятие завершилось обменом книжными сюрпризами от преподавателей кафедры и магистрантов, сопровождаемым интересными комментариями, обосновывающими их выбор книг.