Կայացավ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ կուրսերի ավագների ժողովը
Սույն թվականի փետրվարի 18-ին ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դահլիճում կայացավ ավագների ժողով, որ հրավիրվել էր ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանի կողմից՝ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի և ԳԿՄԿ ուսանողական խորհրդի հետ համագործակցությամբ: Հանդիպումը նվիրված էր ուսանողների հետ 2025-ին տարվող կազմակերպական աշխատանքների բնույթի, որակի, դրանց իրականացման մեխանիզմների և հատկապես ուսանողներին իրազեկելու արդյունավետ կապուղու ընտրության հարցերին: Նպատակը ուսանողական համայնքի ակտիվացումը և համախմբումն էր, մագիստրանտական հիմնախնդիրների և տրամադրությունների վերհանումը, ինչպես նաև՝ կարիերայի ուղղությամբ նախագծվող քայլերի հստակեցումը:
Հանդիպումը վարեց դեկան Ատոմ Մխիթարյանը՝ ուսանողներին առաջարկված թիմային քննարկումների ձևաչափով:
Թիմերը բարձրաձայնեցին իրենց ակնկալիքները և քննարկման դրված հարցերի մասին իրենց կարծիքները, ինչպես նաև բերեցին քննարկման արժանի գաղափարներ:
Ուսանողների բարձրացրած բոլոր գաղափարներն արձանագրվեցին՝ դրանց ուղղությամբ աշխատանքային քննարկում ծավալելու և լուծումներ գտնելու նպատակադրումով:
Ելույթ ունեցավ նաև ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը՝ ներկայացնելով ուսանողների կարիերայի ուղղությամբ Բաժնում նախագծված մի քանի քայլեր՝ փորձելով ճշտել դրանց նկատմամբ ուսանողների արձագանքը:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը, որ, արձանագրելով ուսանողների կողմից հնչեցված կարծիքներն ու գաղափարները, նախապատրաստեց նրանց իր ղեկավարած բաժնի կողմից ուսանողների շրջանում առաջիկայում կատարելիք որոշ միջոցառումների:
Հանդիպումը եզրափակվեց ԳԿՄԿ ՈւԽ նախագահ Լիանա Գյուրջյանի ելույթով: Նա լսարանին ներկայացրեց ՈւԽ-ի վերջերս իրականացրած միջոցառումները, հիշեցրեց ՈՒԽ-ի նպատակների մասին, ինչպես նաև իրազեկեց նախագծված աշխատանքների մասին՝ հորդորելով ավագներին ապահովել դրանցում իրենց կուրսընկերների ակտիվ մասնակցությունը:
Հանդիպումը հաջողվեց, քանի որ կազմակերպիչներն ու մասնակիցներն արդյունավետորեն իրացրին միմյանց հետ հաղորդակցվելու հնարավորությունը՝ հստակեցնելով միմյանցից ունեցած սպասելիքները, միմյանց գաղափարների ու նախագծերի մասին տրամադրվածությունը, միմյանց հետ արդյունավետորեն աշխատելու կապուղին:

Состоялось собрание старост курсов МНОЦ НАН РА
18 февраля 2025 года в зале Международного научно-образовательного центра НАН РА состоялось собрание старост, созванное деканом МНОЦ Атомом Мхитаряном в сотрудничестве с отделом общественных связей и карьеры МНОЦ и студенческим советом МНОЦ. Встреча была посвящена характеру, качеству организационных работ, проводимых со студентами в 2025 году, механизмам их реализации и, в частности, выбору эффективного канала информирования студентов. Целью была активизация и сплочение студенческого сообщества, выявление проблем и настроений в магистратуре, а также определение шагов, которые необходимо предпринять в карьерном направлении.
Встречу провел декан Атом Мхитарян в формате командных обсуждений, предложенных студентам.
Команды озвучили свои ожидания и свои мнения по вопросам, поставленным на обсуждение, а также поделились идеями, достойными обсуждения.
Все идеи, выдвинутые студентами, были зафиксированы с целью проведения рабочего обсуждения в их направлении и поиска решений.
Выступила также начальник отдела по связям с общественностью и карьере МНОЦ Эгине Мелконян, представив несколько шагов, разработанных Отделом в направлении карьеры студентов, пытаясь уточнить реакцию студентов на них.
На встрече присутствовала также начальник отдела обеспечения качества образования МНОЦ Нарине Варданян, которая, зафиксировав мнения и идеи, высказанные студентами, подготовила их к некоторым мероприятиям, которые ее отдел должен провести среди студентов в ближайшем будущем.
Встреча завершилась выступлением Лианы Гюрджян, председателя Студенческого совета Армянской академии наук. Она ознакомила присутствующих с недавними мероприятиями, проведенными Студенческим советом, напомнила о целях Студенческого совета, а также проинформировала о запланированных мероприятиях, призвав старост курсов обеспечить активное участие в них своих однокурсников.
Встреча прошла успешно, так как организаторы и участники эффективно реализовали возможность общения друг с другом, разъяснив ожидания друг от друга, отношение друг к другу в отношении идей и проектов, канал для эффективной работы друг с другом.