ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն մասնակցել է Տուշայի համալսարանի 7-րդ Միջազգային աշխատակազմի շաբաթին
2026 թվականի հունիսի 8-12-ը Իտալիայի Վիտերբո քաղաքում գտնվող Տուշայի համալսարանը հյուրընկալել էր 7-րդ Միջազգային աշխատակազմի շաբաթը՝ «Արհեստական բանականություն, ներառականություն և կայունություն բարձրագույն կրթությունում» խորագրով։ Միջոցառումը համախմբել էր աշխարհի տարբեր երկրների բուհերի շուրջ 200 ակադեմիական և վարչական աշխատակիցների՝ բարձրագույն կրթության ոլորտում միջազգային գործընկերության և նորարարական մոտեցումների շուրջ փորձի փոխանակման նպատակով։
Միջոցառմանը մասնակցում էր նաև ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) պատվիրակությունը՝ տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ։ Պատվիրակության կազմում էին Արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը, Տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ Արմեն Եղոյանը, Բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի դասախոս Դավիթ Պիպոյանը։
Ծրագրի շրջանակում անցկացվեցին մասնագիտական զեկույցներ, թեմատիկ նիստեր, աշխատաժողովներ և կլոր սեղաններ՝ նվիրված կրթության հասանելիության ու կայուն զարգացման վրա արհեստական բանականության ազդեցությանը, ինչպես նաև նոր տեխնոլոգիաների կիրառման էթիկական ու հասարակական մարտահրավերներին։
Առանձնահատուկ ուշադրություն դարձվեց Erasmus+ շարժունության հնարավորությունների զարգացմանը, միջազգային գործընկերությունների ընդլայնմանը, ինչպես նաև համատեղ և կրկնակի դիպլոմների ծրագրերի մշակմանը։ Միջոցառումը նաև արժեքավոր հարթակ դարձավ նոր մասնագիտական կապերի հաստատման և ապագա գործակցության հեռանկարների քննարկման համար։
ԳԿՄԿ պատվիրակությունն իր մասնակցությամբ հնարավորություն ստացավ ծանոթանալու բարձրագույն կրթության արդի միտումներին, լավագույն փորձը փոխանակելու միջազգային գործընկերների հետ և նախանշելու ակադեմիական համագործակցության նոր ուղիներ՝ նպաստելով Կենտրոնի միջազգայնացման գործընթացի հետագա զարգացմանը։

МНОЦ НАН РА принял участие в 7-й Международной неделе персонала в Университете Тушии
С 8 по 12 июня 2026 года Университет Тушии (г. Витербо, Италия) организовал 7-ю Международную неделю персонала (International Staff Week) под названием «Искусственный интеллект, инклюзивность и устойчивое развитие в высшем образовании». Мероприятие объединило около 200 представителей академического и административного сообщества со всего мира для обмена опытом, обсуждения и внедрения инновационных подходов.
Международный научно-образовательный центр НАН РА на мероприятии представляла делегация во главе с директором Арменом Саргсяном. В состав делегации вошли руководитель отдела внешних связей Анжела Папикян, заведующий кафедрой экономики и управления Карен Саргсян, руководитель отдела информационных технологий Армен Егоян и преподаватель кафедры экологии и природопользования Давид Пипоян.
Программа недели включала экспертные доклады, тематические сессии и обсуждения за круглым столом. Ключевой темой дискуссий стало влияние искусственного интеллекта на доступность, инклюзивность и устойчивость образовательных процессов, наряду с этическими и социальными вызовами интеграции новых технологий.
Особое внимание было уделено расширению программ мобильности Erasmus+, укреплению международных партнерств и разработке совместных программ двойных дипломов. Площадка мероприятия также послужила эффективной платформой для установления новых профессиональных контактов и обсуждения перспектив долгосрочного взаимодействия.
Участие в Международной неделе персонала позволило делегации МНОЦ НАН РА ознакомиться с актуальными мировыми тенденциями в сфере высшего образования, перенять передовой опыт зарубежных коллег и наметить новые векторы академического сотрудничества.