Իրենց մագիստրոսական դիպլոմներն ստացան կրթության կառավարման, ընդհանուր և հայ լեզվաբանության կրթական ծրագրերի շրջանավարտները
Սեպտեմբերի 16, 2025
2025թ․ սեպտեմբերի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) դահլիճում դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողություն էր։
Շնորհավորանքի խոսքով հանդես եկան ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը և համապատասխան ամբիոնների վարիչները։
Դիմելով շրջանավարտներին՝ տնօրենը, մասնավորապես, նշեց․ «Հավատացած եղեք, որ ձեր ստացած կրթությունը շատ պահանջարկված է մեր հանրապետությունում, քանի որ լեզուն մեր ինքնության հիմքն է, իսկ կրթության կառավարումը այն գործիքն է, որ նպաստում է մեր հասարակության զարգացմանը»։ Ապա հավելեց․ «Սա միայն ձեր անձնական նվաճումը չէ, այլև ներդրում է մեր պետության հետագա զարգացման գործում»։
Տնօրենը հիշեցրեց, որ ԳԿՄԿ-ն մեր գիտական մտքի կենտրոնի՝ ԳԱԱ-ի մի մասն է, և հորդորեց մշտապես բարձր պահել ԳԱԱ-ի և ԳԿՄԿ-ի անունները՝ տարածելով իրենց փոխանցված ակադեմիական բարձր արժեքները։
Դեկան Ատոմ Մխիթարյանը իր ուղերձում մասնավորապես ընդգծեց․ «Սիրելի՛ շրջանավարտներ, Կենտրոնը ձեզ տվել է գիտելիք, հմտություն և ընկերներ, իսկ այսօր այն ձեզ ճանապարհում է դեպի նոր բարձունքներ։ Հիշե՛ք՝ ձեր ձեռք բերած գիտելիքը մեծագույն ուժ է, բայց առավել մեծ ուժ է այն, երբ այն ծառայում է հասարակությանը, մեր հայրենիքին»։
Արտահայտվեցին նաև օրվա շրջանավարտների ամբիոնների վարիչները՝ Լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ Մերի Սարգսյանը և Մանկավարժության ամբիոնի վարիչ Հայկ Պետրոսյանը։
Մ․Սարգսյանը շրջանավարտներին դիմեց նախ որպես ԳԿՄԿ գիտական քարտուղար, ապա նաև իր շնորհավորական ուղերձը հղեց իր ղեկավարած ամբիոնի շրջանավարտներին։ Նա հույս հայտնեց, որ արժանիորեն տրված դիպլոմները կծառայեն իրենց նպատակին՝ մագիստրոսների համար բացելով նորանոր հորիզոններ։ Մաղթեց աշխատանքում մշտապես լինել անաչառ, ազնիվ, հայամետ, հայանպաստ, ստեղծագործ և ստեղծարար։
Հ․ Պետրոսյանը շրջանավարտներին մաղթեց ունենալ ստեղծագործական մարդու ճանապարհ՝ լի բազում հաջողություններով։ Վստահություն հայտնեց, որ կրթության կառավարչի համար ստացած գիտելիքները կիրառելի կլինեն ոչ միայն կրթության, այլև կառավարման ամենատարբեր ոլորտներում։
Արտահատվեցին նաև շրջանավարտները՝ շնորհակալություն հայտնելով իրենց դասախոսներին և Կենտրոնի վարչակազմին՝ ստացած հարուստ գիտելիքների, մարդկային վերաբերմունքի և բարենպաստ միջավայրի համար։

Магистерские дипломы получили выпускники образовательных программ по Управлению образованием, Общей и армянской лингвистике
Сентябрь 16, 2025
11 сентября 2025 года в зале Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ) состоялась торжественная церемония вручения дипломов.
С приветственными речами выступили директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян, декан Атом Мхитарян и заведующие соответствующими кафедрами.
Обращаясь к выпускникам, директор, в частности, отметил: «Будьте уверены, что полученное вами образование очень востребовано в нашей республике, так как язык является основой нашей идентичности, а управление образованием — инструментом, способствующим развитию нашего общества». Далее он добавил: «Это не только ваше личное достижение, но и вклад в дальнейшее развитие нашего государства».
Директор напомнил, что МНОЦ является частью научного центра нашей страны — НАН РА, и призвал всегда высоко держать имена НАН РА и МНОЦ, распространяя переданные им академические ценности.
В своем обращении декан Атом Мхитарян, в частности, подчеркнул: «Дорогие выпускники, Центр дал вам знания, умения и друзей, а сегодня он провожает вас к новым вершинам. Помните: знание, которое вы приобрели, — это величайшая сила, но еще большая сила в том, когда оно служит обществу, нашей Родине».
С приветственными словами выступили также заведующие кафедрами выпускников — заведующая кафедрой Лингвистики Мери Саргсян и заведующий кафедрой Педагогики Айк Петросян.
М. Саргсян обратилась к выпускникам сначала как ученый секретарь МНОЦ, а затем передала свои поздравления выпускникам возглавляемой ею кафедры. Она выразила надежду, что заслуженно полученные дипломы будут служить своей цели, открывая для магистров новые горизонты. Пожелала в работе всегда оставаться беспристрастными, честными, преданными армянским ценностям, а также быть творческими и креативными.
А. Петросян пожелал выпускникам пройти путь творческого человека, полный успехов. Он выразил уверенность, что знания, полученные в области управления образованием, будут применимы не только в сфере образования, но и в различных сферах управления.
Слово взяли также сами выпускники, поблагодарившие своих преподавателей и администрацию Центра за полученные богатые знания, теплое к ним отношение и благоприятную атмосферу.