Իտալացի գործընկերների դասախոսությունների շարքը ԳԿՄԿ-ում
Սույն թվականի նոյեմբերի 11-15-ին Էրազմուս+ փոխանակման ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը հյուրընկալեց Նեապոլի Ֆեդերիկո 2-րդի անվան համալսարանի 3 պրոֆեսորների: Այցի շրջանակներում իտալացի գործընկերները հանդես եկան դասախոսությունների շարքով՝ նվիրված զբոսաշրջությանը և հոգեբանությանը:
Հնգօրյա դասախոսությունների բովանդակությունն այսպիսին էր՝
1. Ֆաբիո Կորբիսիերո
«Տուրիզմի սոցիոլոգիա. ենթակառուցվածքներ և մեթոդաբանություն»,
«Իտալական տուրիզմը Նեապոլի օրինակով»
2. Սալվատորե Մոնակո
«Ներառական տուրիզմ: Կայուն տուրիզմի սկզբունքները»,
«Թվային նորարարությունները տուրիզմում»
3. Աննա Լիսա Ամոդեո
«Տուրիզմը և հոգեբանությունը: Մոտիվացիա և բարեկեցություն»,
«Մշակութային տուրիզմ, բարեկեցություն և որակյալ կյանք»
Դասախոսություններին ներկա գտնվեցին ԳԿՄԿ-ի «Տնտեսագիտություն և կառավարում», «Հոգեբանություն» ամբիոնների ուսանողները և որոշ աշխատակիցներ, որ մեծ հետաքրքրությամբ և երախտագիտությամբ հաղորդակից դարձան իտալացի մասնագետների փորձին՝ նմանատիպ փոխայցելությունների ձևաչափը գնահատելով արդյունավետ՝ ի նպաստ միջազգային արդիական չափորոշիչներին համապատասխանող հմուտ և բազմակողմանի զարգացած մասնագետ դառնալուն:

Серия лекций итальянских профессоров в МНОЦ НАН РА
С 11-15 ноября т.г. в рамках программы Erasmus+ по Международной кредитной мобильности, Международный научно-образовательный центр НАН РА принял трех профессоров Неаполитанского университета имени Федерико II. В рамках визита итальянские коллеги прочитали серию интерактивных лекций на тему туризма и психологии:
Тема пятидневных лекций:
1. Фабио Корбисиеро
«Социология туризма. инфраструктура и методология»,
«Итальянский туризм на примере Неаполя»
2. Сальваторе Монако
"Инклюзивный туризм: принципы стабильного туризма»,
«Цифровые инновации в туризме»
3. Анна Лиса Амодео
"Туризм и психология. мотивация и благополучие»,
«Культурный туризм, благополучие и качественная жизнь».
На лекциях присутствовали студенты и сотрудники факультетов «Экономика и менеджмент» и «Психология» МНОЦ НАН РА. Участники лекций с большим интересом и благодарностью ознакомились с опытом итальянских профессоров, оценив формат мобильных визитов эффективным для всестороннего развития и становления квалифицированного специалиста, соответствующего современным международным стандартам.