ԳԿՄԿ մագիստրանտ Արփինե Հակոբյանը՝ «Առաջարկ Հայաստանին» մրցույթի մրցանակակիր
2025թ․ տարեվերջին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) «Կրթության կառավարում» մագիստրոսական ծրագրի գերազանց ուսանողուհի Արփինե Հակոբյանը հաղթանակ է գրանցել «Առաջարկ Հայաստանին» երիտասարդական մրցույթում՝ կազմակերպված «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի կողմից․ նրա նախագիծը ճանաչվել է լավագույններից մեկը։
ԳԿՄԿ տնօրենությունը և ողջ անձնակազմը սիրով շնորհավորում են Արփինեին նշանակալի հաղթանակի առթիվ՝ մաղթելով նորանոր նվաճումներ սեփական կարիերայի կերտման ճանապարհին՝ ի նպաստ մեր պետության հզորացման։
Ստորև՝ Արփինեի հաղթանակի լուսաբանումը՝ հարցազրույցի ձևաչափով։
– Արփինե՛, ի՞նչ տպավորություններ և զգացողություններ ունեք՝ լինելով մրցույթի հաղթողներից մեկը։
– «Առաջարկ Հայաստանին» ուսանողական մրցույթում արձանագրված հաղթանակս ինձ համար նշանակալի և պարտավորեցնող է։ Այս հաջողությունը վկայում է, որ նախաձեռնողական մտածողությունը, պատասխանատու մոտեցումն ու երկրի զարգացման նկատմամբ մտահոգությունը կարևոր են և արժևորվում են։ Հաղթանակս ինձ համար միայն անձնական ձեռքբերում չէ, այլև պատասխանատվություն՝ շարունակելու աշխատել նախաձեռնողական և պետական մտածողությամբ՝ ի նպաստ Հայաստանի զարգացման։
– Ինչի՞ մասին էր մրցույթին ներկայացված Ձեր նախագիծը։
– Իմ նախագիծը անվանել եմ «Սահմանին մոտ` առանց սահմանների»: Այն տեխնիկապես կահավորված շարժական կրթական հարթակի գաղափար է՝ ավտոբուսի մոդելով, որը հնարավորություն կտա սահմանամերձ համայնքներում ապրող երեխաներին՝ ստանալու զարգացնող գիտելիքներ և հմտություններ՝ դպրոցական ծրագրից դուրս։ Ծրագրի շրջանակներում երեխաները հնարավորություն կունենան սովորելու փորագրության արվեստ (քարվինգ), բացահայտելու մեդիա կրթության առանձնահատկությունները և, ավտոբուսի կահավորվածության շնորհիվ, այդ գիտելիքները անմիջապես կիրառելու գործնականում։
– Պատրաստվու՞մ եք արդյոք այն կյանքի կոչել։
– Քանի որ նախագիծս լավագույն առաջարկներից մեկն է գնահատվել, այն ներառված կլինի «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրում, որի իրականացման աշխատանքներին կմասնակցեմ նաև ես:
– Դուք սովորում եք «Կրթության կառավարում» մասնագիտությամբ մագիստրատուրայում․ որքանո՞վ է Ձեր մագիստրոսական կրթությունը նպաստել Ձեր գաղափարի հղացմանն ու ձևակերպմանը։
– Գաղափարը հղացվել է «Ծրագրի/նախագծի մշակում և կառավարում» դասընթացի շրջանակներում (դասախոս՝ մանկավարժության դոցենտ Ատոմ Մխիթարյան): Նախագիծը կազմելիս կիրառել եմ դասընթացի շրջանակներում ձեռք բերած հմտություններս․ այդ է պատճառը, որ կիսում եմ հաղթանակս ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի հետ և խորին շնորհակալությունս հայտնում դասախոսական կազմին:

Магистрант МНОЦ Арпине Акопян — лауреат конкурса «Предложение для Армении»
В конце 2025 года отличница отличница магистерской программы «Управление образованием» Международного научно-образовательного центра НАН РА (МНОЦ) Арпине Акопян одержала победу в молодежном конкурсе «Предложение для Армении», организованном благотворительным фондом «Гагик Царукян». Ее проект был признан одним из лучших.
Дирекция МНОЦ и весь коллектив сердечно поздравляют Арпине с этой значимой победой и желают ей новых достижений на пути построения своей карьеры во благо укрепления нашей страны.
Ниже — интервью, посвященное победе Арпине.
— Арпине, какими впечатлениями и чувствами Вы делитесь, став одной из победительниц конкурса?
— Моя победа в студенческом конкурсе «Предложение для Армении» для меня очень значима и одновременно обязывает. Этот успех показывает, что инициативное мышление, ответственное отношение и забота о развитии страны ценятся и важны. Моя победа — это не только личное достижение, но и ответственность продолжать работать с инициативным и государственным подходом на благо развития Армении.
— О чем был представленный Вами на конкурс проект?
— Свой проект я назвала «Ближе к границе — без границ». Это идея технически оснащенной мобильной образовательной платформы в формате автобуса, которая позволит детям, проживающим в приграничных общинах, получать развивающие знания и навыки вне рамок школьной программы. В рамках проекта дети смогут изучать искусство карвинга (резьбы по овощам и фруктам), знакомиться с особенностями медиообразования и, благодаря оснащению автобуса, сразу применять полученные знания на практике.
— Планируете ли Вы реализовать проект на практике?
— Поскольку мой проект был признан одним из лучших предложений, он будет включен в программу «Предложение для Армении», и я приму участие в его реализации.
— Вы обучаетесь в магистратуре по специальности «Управление образованием». Насколько Ваша магистерская подготовка способствовала формированию и оформлению вашей идеи?
— Идея была разработана в рамках курса «Разработка и управление проектами» (лектор — доцент педагогики Атом Мхитарян). При создании проекта я использовала навыки, приобретенные на курсе. Именно поэтому я делю свою победу с Международным научно-образовательным центром НАН РА и выражаю глубокую благодарность преподавательскому составу.