ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Կրթության կառավարում» մագիստրոսական ծրագիրը նշում է հոբելյանական 5-ամյակը
Հունիսի 20-ին կայացավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԿՄԿ) «Կրթության կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի հերթական սերնդի թեզերի պաշտպանությունը։
Այս նշանակալի օրը, ԳԿՄԿ դեկան և ծրագրի դասախոս, դոցենտ Ատոմ Մխիթարյանի նախաձեռնությամբ, վերածվեց կրկնակի տոնի. մեկտեղվեցին ծրագրի բոլոր սերունդների շրջանավարտները, ուսանողները և դասախոսները՝ միասին նշելու կրթական ծրագրի հիմնադրման 5-ամյակը: Ջերմ և կառուցողական մթնոլորտում անցած հանդիպումը լավագույն հարթակն էր՝ արժևորելու անցած ուղին, կիսվելու մասնագիտական հաջողություններով և քննարկելու կրթական նոր գաղափարներ:
Չնայած իր երիտասարդ տարիքին՝ ծրագիրն արդեն ձևավորել է հաջողակ և կուռ համայնք: Շրջանավարտների թվում են կայացած ու նորարար դասավանդողներ, կրթական հաստատությունների ղեկավարներ և գիտության թեկնածու:
Միայն ընթացիկ ուսումնական տարում ծրագրի մագիստրանտները գրանցել են փայլուն արդյունքներ՝
• Միջազգային փորձ. Անահիտ Մանուկյանը Erasmus+ ծրագրով մեկ կիսամյակ ուսանել է աշխարհի հնագույն՝ Բոլոնիայի համալսարանում:
• Նորարարական հաղթանակ. Արփինե Հակոբյանն արժանացել է մրցանակի «Առաջարկ Հայաստանին» մրցույթում՝ ներկայացնելով կրթական նորարարական նախագիծ:
2026թ․ շրջանավարտների մագիստրոսական թեզերի փայլուն պաշտպանությունը ևս վկայությունն էր այն բանի, որ կրթության ոլորտը, ի դեմս ԳԿՄԿ «Կրթության կառավարում» մագիստրոսական ծրագրի շրջանավարտների, մշտապես համալրվում է կրթության կառավարիչների որակյալ կադրերով՝ զինված ոչ միայն մասնագիտական հարուստ և մրցունակ գիտելիքներով ու կարողություններով, այլև բարձր արժեհամակարգով։
Միջոցառմանը ներկա էին ծրագրի առաջատար դասախոսները՝ մ․գ․դ․, պրոֆ․ Հայկ Պետրոսյանը, բ․գ․թ․, դոցենտ Աստղիկ Ավետիսյանը, մ․գ․թ․, դոցենտ Կարինե Պապիկյանը և մ․գ․թ․ Վահան Մելիքսեթյանը։ Նրանք ողջունեցին սերունդների համախմբման գաղափարը, կիսեցին իրենց սաների հաջողություններն ու փոխանցեցին արժեքավոր մասնագիտական խորհուրդներ։
«Կրթության կառավարում» ծրագրի ուսանողներն ու շրջանավարտներն իրենց երախտագիտությունը հայտնեցին պրոֆեսորադասախոսական կազմին՝ ընդգծելով ծրագրի որոշիչ դերն իրենց կարիերայի առաջընթացում:
Հոբելյանական օրը եզրափակվեց հատուկ դասախոսությամբ: Ամերիկահայ տնտեսագետ, ԱՄՆ Սուրբ Խաչ համալսարանի Բիզնես վարչարարության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արմինե Շահոյանը հանդես եկավ «Անդրագոգիկա․ մեծահասակների կրթությունը ԱՄՆ-ում» թեմայով դասախոսությամբ՝ հարստացնելով ներկաների մասնագիտական գիտելիքները:
ԳԿՄԿ երիտասարդ և էական հաջողությունների պատմություն գրանցած մագիստրոսական կրթական ծրագիրը՝ իր բարձրորակ պրոֆեսորադասախոսական կազմով և սերունդների կուռ համայնքով, բաց է նոր սերունդների համար․ ընթացքում է ԳԿՄԿ մագիստրատուրայի ընդունելությունը՝ «Կրթության կառավարում» ծրագրին հատկացված տեղերով։

Магистерская программа МНОЦ НАН РА «Менеджмент в образовании» отмечает свой 5-летний юбилей
20 июня состоялась защита диссертаций очередного поколения выпускников магистерской образовательной программы «Менеджмент в образовании» Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук Республики Армения (МНОЦ НАН РА).
По инициативе декана МНОЦ и преподавателя программы, доцента Атома Мхитаряна, этот знаменательный день превратился в двойной праздник: он объединил выпускников всех поколений, студентов и преподавателей программы, чтобы вместе отметить 5-летие со дня ее основания. Встреча, прошедшая в теплой и конструктивной атмосфере, стала отличной площадкой для подведения итогов пройденного пути, обмена профессиональными успехами и обсуждения новых образовательных идей.
Несмотря на свой молодой возраст, программа уже сформировала успешное и сплоченное сообщество. В числе ее выпускников — состоявшиеся педагоги-новаторы, руководители образовательных учреждений и кандидат наук.
Только за текущий учебный год магистранты программы зафиксировали блестящие результаты:
Международный опыт: Анаит Манукян в рамках программы Erasmus+ в течение одного семестра обучалась в старейшем вузе мира — Болонском университете.
Инновационная победа: Арпине Акопян удостоилась награды в конкурсе «Предложение Армении», представив инновационный образовательный проект.
Блестящая защита магистерских диссертаций выпускников 2026 года вновь подтвердила, что сфера образования в лице выпускников программы «Менеджмент в образовании» МНОЦ постоянно пополняется качественными управленческими кадрами, вооруженными не только богатыми и конкурентоспособными профессиональными знаниями и навыками, но и высокой системой ценностей.
На мероприятии присутствовали ведущие преподаватели программы: доктор педагогических наук, профессор Гайк Петросян; кандидат филологических наук, доцент Астхик Аветисян; кандидат педагогических наук, доцент Карине Папикян и кандидат педагогических наук Ваган Меликсетян. Они поприветствовали идею объединения поколений, разделили успехи своих воспитанников и поделились ценными профессиональными советами.
Студенты и выпускники программы «Менеджмент в образовании» выразили глубокую благодарность профессорско-преподавательскому составу, подчеркнув решающую роль программы в их карьерном росте.
Юбилейный день завершился специальной лекцией. Американский экономист армянского происхождения, заведующая кафедрой делового администрирования Университета Святого Креста (США), профессор Армине Шахоян выступила с лекцией на тему «Андрагогика: образование взрослых в США», обогатив профессиональные знания присутствующих.
Зарекомендовавшая себя молодая магистерская программа МНОЦ с историей весомых достижений, высококлассным преподавательским составом и сплоченным сообществом выпускников открыта для новых поколений. В настоящее время продолжается прием в магистратуру МНОЦ, включая места, выделенные на программу «Менеджмент в образовании».