Կնքվեց համագործակցության համաձայնագիր ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի և «Россотрудничествo»-ի միջև
Սույն թվականի փետրվարի 13-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում նշանավորվեց ևս մեկ միջազգային գործընկեր ձեռք բերելով․ կնքվեց համագործակցության համաձայնագիր ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և «Россотрудничествo»-ի միջև՝ ի դեմս ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանի և «Россотрудничествo»-ի հայաստանյան ներկայացուցչության ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովի։
«Россотрудничество»-ն դաշնային գործակալություն է՝ Անկախ Պետությունների Համագործակցության, արտերկրում բնակվող հայրենակիցների և միջազգային հումանիտար համագործակցության հարցերով զբաղվող։ Այն իրականացնում է գիտակրթական և մշակութային լայնածավալ աշխատանքներ՝ ՀՀ-ում տեղայնացված լինելով «Русский дом» անվամբ Երևանի և Գյումրիի գրասենյակներում։
Կնքված համաձայնագրի առարկան կողմերի միջև կրթության, գիտության, մշակույթի, ռուսերենի զարգացման և հումանիտար համագործակցության այլ ոլորտներում համատեղ նախագծերի իրագործման գծով համագործակցության հաստատումն էր։
ԳԿՄԿ-ի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, ողջունելով հյուրերին, համագործակցելու նախաձեռնության մասին արտահայտվեց․ «Այս համագործակցությունն իսկապես կարևոր է, քանի որ զբոսաշրջությունը մեզ համար առաջնահերթ նշանակություն ունի ինչպես երկրի մակարդակով, այնպես էլ մեր Կենտրոնում։ Դա է պատճառը, որ երբ խոսք բացվեց այս ծրագրի մասին, արձագանքս եղավ դրական, քանի որ դա կարող է ստեղծել դրական փոփոխությունների հնարավորություններ զբոսաշրջության ոլորտում, և դա ոչ միայն Երևանում, այլև Գյումրիում»։
«Նախորդ տարիներին մեզ մոտ ավելի շատ ուշադրություն էր դարձվում մշակութային նախագծերի վրա։ Վերջին շրջանում, սակայն, մենք կենտրոնացել ենք գիտության վրա և ունենք մասնագետներ, որ կարող են դա իրագործել ամենաբարձր մակարդակով», - իր խոսքում նշեց Վադիմ Ֆեֆիլովը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը փոխանակվեցին իրենց կառույցների և դրանցում կիրառված ռազմավարական քայլերի մասին ճանաչողական տեղեկատվությամբ, ինչը ուրվագծեց կնքված համաձայնագրից գործնական քայլերի անցնելու աշխատանքային քարտեզի որոշ ուղղություններ։
Համագործակցության մեկնարկին կողմերը փոխադարձ հետաքրքրվածություն հայտնեցին հատկապես զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցելու ուղղությամբ։ Որոշվեց առաջին համատեղ նախագիծը՝ «Զբոսավարների դպրոց»-ը՝ որակավորման բարձրացման դասընթացներ՝ նախատեսված Գյումրիի զբոսավարների համար։

Заключено соглашение о сотрудничестве между МНОЦ НАН РА и «Россотрудничеством»
13 февраля Международный научно-образовательный центр НАН РА отметил значимое событие — заключение соглашения с новым международным партнером. Соглашение о сотрудничестве было подписано между Международным научно-образовательным центром НАН РА в лице директора МНОЦ НАН РА Армена Саркисяна и «Россотрудничеством» в лице руководителя представительства Россотрудничества в Армении Вадима Фефилова.
«Россотрудничество» — это федеральное агентство, занимающееся вопросами Содружества Независимых Государств, соотечественников, проживающих за рубежом, а также международного гуманитарного сотрудничества. Агентство активно реализует масштабные проекты в области науки, образования и культуры и представлено в Армении преставительствами «Русский дом» в Ереване и Гюмри.
Предметом соглашения стало установление сотрудничества между сторонами для реализации совместных проектов в области образования, науки, культуры, развития русского языка, а также в других сферах гуманитарного взаимодействия.
Директор МНОЦ НАН РА Армен Саркисян, приветствуя гостей, поделился своими мыслями о значении этого партнерства: «Это сотрудничество действительно важно для нас, поскольку туризм имеет первостепенное значение как на национальном уровне, так и для работы нашего Центра. Именно поэтому, когда речь зашла об этом проекте, моя реакция была положительной, ведь он может создать возможности для позитивных изменений в сфере туризма, и не только в Ереване, но и в Гюмри».
«В последние годы мы уделяли больше внимания культурным проектам. Однако в последнее время акцент сделан на науку, и у нас есть специалисты, которые могут реализовать эти проекты на самом высоком уровне», — отметил Вадим Фефилов.
В ходе встречи стороны обменялись информацией о своих организациях и реализуемых стратегических шагах, что позволило наметить направления для дальнейших практических шагов по реализации подписанного соглашения.
В начале сотрудничества стороны выразили взаимный интерес к совместной работе, особенно в сфере туризма. Было принято решение о запуске первого совместного проекта — «Школа экскурсоводов» — курса повышения квалификации для экскурсоводов Гюмри.