ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրանտները այցելեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն
2025 թվականի մարտի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մի խումբ մագիստրանտներ հյուրընկալվեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում։ Այցելությունը նախաձեռնվել և կազմակերպվել էր ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի կողմից։
«Այս այցելությունը ԳԿՄԿ-ում ուսանողների կարիերայի աճի խթանմանը միտված միջոցառումներից մեկն է՝ «Աշխատանքային կողմնորոշման այցելություններ» շարքի հերթական դրսևորումը։ Այցելությունների այդ շարքը կոչված է նպաստավոր դաշտ ստեղծելու, որպեսզի մագիստրանտները, զինված լինելով աշխատանքային միջավայրերի մասին անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ, կարողանան արդյունավետորեն կառուցել իրենց կարիերայի ուղին։ Այս այցելություններից հետո մագիստրանտներին, ըստ իրենց ցանկության և ԳԿՄԿ-ի միջնորդության, հնարավորություն է տրվում պրակտիկան անցկացնելու տվյալ հաստատությունում»,- նշում է ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը, որ ուղեկցում էր մագիստրանտներին։
Աշխատանքային կողմնորոշման հերթական այցելությունը կազմակերպվել էր Դիվանագետի օրվա առթիվ, ուստի պատահական չէ, որ այցելության խմբում ընդգրկված էին ԳԿՄԿ-ի միջազգային հարաբերությունների, արևելագիտության, իրավագիտության կրթական ծրագրերի մագիստրանտները։
ՀՀ ԱԳՆ-ն մեծ պատրաստակամությամբ ընդառաջ եկավ ԳԿՄԿ մագիստրանտներին ընդունելու ցանկությանը՝ կազմակերպելով հետաքրքիր և կարիերայի կառուցման հարցում օգտակար տեղեկատվությամբ հագեցած ընդունելություն՝ մշակված հատուկ ծրագրով և իրականացված երիտասարդ դիվանագետների կողմից։
Այցելող խումբը շրջայց կատարեց ԱԳՆ շենքի տարբեր ստորաբաժանումներում՝ ծանոթանալով շենքի կառուցվածքին և ստորաբաժանումների տեղակայմանը, Հայաստանի դիվանագիտական դպրոցին, ընթերցասրահին և գրադարանին։
Շրջայցին հաջորդեց գրադարանում կազմակերպված ինտերակտիվ տեղեկատվական հանդիպում՝ նվիրված դիվանագիտական գործունեության առանձնահատկություններին, ինչպես նաև ԱԳՆ համակարգի արարողակարգային, գործառութային ու մի շարք այլ հարցերի։ Հանդիպումն ավարտվեց հարցուպատասխանով՝ սպառելով այցելող խմբին հետաքրքրող հարցերի շրջանակը։

Master’s degree students of the ISEC NAS RA Visited the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia
March 13, 2025
On 11th March, 2025, a group of students from the International Scientific-Educational Center of the NAS RA visited the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia. The visit was initiated and organized by the Department of Public Relations and Career of ISEC NAS RA.
"This visit is one of the events aimed at stimulating the career growth of ISEC students, another manifesto of a series of "Work orientation visits." This series of visits is designed to create a supportive environment so that undergraduates, armed with the necessary information about the work environment, can effectively build their careers. After these visits, the students, at their request and through the mediation of the ISEC, are given the opportunity to complete an internship at this institution.",- says Heghine Melkonyan, Head of the Department of Public Relations and Career at the ISEC NAS RA, who accompanied the undergraduates.
The next work orientation visit was organized on the occasion of the Diplomat's Day in Armenia, so it is no coincidence that the visiting group included students of the ISEC professional programs in International Relations, Oriental Studies, and Jurisprudence.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia readily met the desire of the Master’s students of the ISEC to visit the Ministry of Foreign Affairs RA, organizing a reception full of interesting and useful information for building a career, developed according to a special program and organized by young diplomats.
The group of visitors toured various departments of the Ministry of Foreign Affairs building, familiarizing themselves with the structure of the building and the location of the units, the Diplomatic School of Armenia, the reading room and the library.
The tour was followed by an interactive information meeting organized in the library, dedicated to the specifics of diplomatic activity, as well as protocol, functional and a number of other issues of the MFA system. The meeting ended with questions and answers, having exhausted the range of questions that the group was interested in.