ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրանտները այցելեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարություն
2025 թվականի մարտի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի մի խումբ մագիստրանտներ հյուրընկալվեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում։ Այցելությունը նախաձեռնվել և կազմակերպվել էր ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի կողմից։
«Այս այցելությունը ԳԿՄԿ-ում ուսանողների կարիերայի աճի խթանմանը միտված միջոցառումներից մեկն է՝ «Աշխատանքային կողմնորոշման այցելություններ» շարքի հերթական դրսևորումը։ Այցելությունների այդ շարքը կոչված է նպաստավոր դաշտ ստեղծելու, որպեսզի մագիստրանտները, զինված լինելով աշխատանքային միջավայրերի մասին անհրաժեշտ տեղեկատվությամբ, կարողանան արդյունավետորեն կառուցել իրենց կարիերայի ուղին։ Այս այցելություններից հետո մագիստրանտներին, ըստ իրենց ցանկության և ԳԿՄԿ-ի միջնորդության, հնարավորություն է տրվում պրակտիկան անցկացնելու տվյալ հաստատությունում»,- նշում է ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Հեղինե Մելքոնյանը, որ ուղեկցում էր մագիստրանտներին։
Աշխատանքային կողմնորոշման հերթական այցելությունը կազմակերպվել էր Դիվանագետի օրվա առթիվ, ուստի պատահական չէ, որ այցելության խմբում ընդգրկված էին ԳԿՄԿ-ի միջազգային հարաբերությունների, արևելագիտության, իրավագիտության կրթական ծրագրերի մագիստրանտները։
ՀՀ ԱԳՆ-ն մեծ պատրաստակամությամբ ընդառաջ եկավ ԳԿՄԿ մագիստրանտներին ընդունելու ցանկությանը՝ կազմակերպելով հետաքրքիր և կարիերայի կառուցման հարցում օգտակար տեղեկատվությամբ հագեցած ընդունելություն՝ մշակված հատուկ ծրագրով և իրականացված երիտասարդ դիվանագետների կողմից։
Այցելող խումբը շրջայց կատարեց ԱԳՆ շենքի տարբեր ստորաբաժանումներում՝ ծանոթանալով շենքի կառուցվածքին և ստորաբաժանումների տեղակայմանը, Հայաստանի դիվանագիտական դպրոցին, ընթերցասրահին և գրադարանին։
Շրջայցին հաջորդեց գրադարանում կազմակերպված ինտերակտիվ տեղեկատվական հանդիպում՝ նվիրված դիվանագիտական գործունեության առանձնահատկություններին, ինչպես նաև ԱԳՆ համակարգի արարողակարգային, գործառութային ու մի շարք այլ հարցերի։ Հանդիպումն ավարտվեց հարցուպատասխանով՝ սպառելով այցելող խմբին հետաքրքրող հարցերի շրջանակը։

Магистранты МНОЦ НАН РА посетили Министерство иностранных дел РА
11 марта 2025 года группа магистрантов Международного научно-образовательного центра НАН РА побывала в гостях в Министерстве иностранных дел РА. Визит был инициирован и организован отделом общественных связей и карьеры МНОЦ НАН РА.
«Этот визит является одним из мероприятий, направленных на стимулирование карьерного роста студентов МНОЦ, очередным проявлением серии «Визитов рабочей ориентации». Эта серия визитов призвана создать благоприятную среду, чтобы магистранты, вооруженные необходимой информацией о рабочей среде, могли эффективно строить свою карьеру. После этих посещений магистрантам, по их желанию и при посредничестве МНОЦ, предоставляется возможность пройти практику в данном учреждении»,- отмечает начальник отдела общественных связей и карьеры МНОЦ НАН РА Эгине Мелконян, которая сопровождала магистрантов.
Очередной визит рабочей ориентации был организован по случаю Дня дипломата, поэтому не случайно, что в группу посещения были включены магистранты образовательных программ МНОЦ по международным отношениям, востоковедению, юриспруденции.
МИД РА с большой готовностью пошел навстречу желанию магистрантов МНОЦ посетить МИД, организовав прием, насыщенный интересной и полезной информацией для построения карьеры, разработанный по специальной программе и организованный молодыми дипломатами.
Группа посетителей совершила экскурсию по различным подразделениям здания МИД, ознакомившись со структурой здания и расположением подразделений, Дипломатической школой Армении, читальным залом и библиотекой.
За экскурсией последовала интерактивная информационная встреча, организованная в библиотеке, посвященная особенностям дипломатической деятельности, а также протокольным, функциональным и ряду других вопросов системы МИД. Встреча завершилась вопросами и ответами, исчерпав круг вопросов, интересующих группу посетителей.