Erasmus+ դասախոսություն երկրաբանությունից
Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում 2025 թվականի հունիսի 10-ին ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի դահլիճում դասախոսություններ կարդաց Ֆրանսիայի Լիլի համալսարանի պրոֆեսոր Տանիել Դանիելյանը։ Հանդիպումը բացեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի Երկրաբանության ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Սարգսյանը՝ խոսքը տրամադրելով հրավիրյալ դասախոսին։
Դասախոսությունների թեմաներն էին՝
1. Հնէակլիմայագիտություն՝ ժամանակակից ըմբռնում, ուսումնասիրության առարկաներ, գործիքներ և մեթոդաբանություններ,
2. Երկրաբանական ժառանգություն և երկրաբանական պահպանություն: Կիրառման ներուժը Հայաստանում:
Ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ երկրաբանության ամբիոնի դասախոսները, մագիստրանտները, Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի աշխատակիցները և թեմաներով հետաքրքրված հյուրեր։
Դասախոսությունները շատ հագեցած էին օգտակար և արդիական մասնագիտական տեղեկատվությամբ, ինչի արդյունքում ծավալվեց ակտիվ հարցուպատասխան։

Лекция Erasmus+ по геологии
В рамках программы Erasmus+ 10 июня 2025 года в зале Института геологических наук НАН РА выступил профессор Т. Даниелян из Университета Лилля (Франция) с лекциями. Встречу открыла Лилит Саргсян, заведующая кафедрой геологии МНОЦ НАН РА, предоставив слово приглашенному лектору.
Темы лекций:
1. Палеоклиматология: современное понимание, предметы изучения, инструменты и методологии,
2. Геологическое наследие и геологическая охрана. Потенциал применения в Армении.
Присутствовали преподаватели кафедры геологии Института геологических наук НАН РА, аспиранты, сотрудники Института геологических наук и гости, интересующиеся темами.
Лекции были очень насыщены полезной и актуальной профессиональной информацией, в результате чего состоялась активная сессия вопросов и ответов.