Erasmus+ դասախոսություն երկրաբանությունից
Erasmus+ ծրագրի շրջանակներում 2025 թվականի հունիսի 10-ին ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի դահլիճում դասախոսություններ կարդաց Ֆրանսիայի Լիլի համալսարանի պրոֆեսոր Տանիել Դանիելյանը։ Հանդիպումը բացեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի Երկրաբանության ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Սարգսյանը՝ խոսքը տրամադրելով հրավիրյալ դասախոսին։
Դասախոսությունների թեմաներն էին՝
1. Հնէակլիմայագիտություն՝ ժամանակակից ըմբռնում, ուսումնասիրության առարկաներ, գործիքներ և մեթոդաբանություններ,
2. Երկրաբանական ժառանգություն և երկրաբանական պահպանություն: Կիրառման ներուժը Հայաստանում:
Ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ երկրաբանության ամբիոնի դասախոսները, մագիստրանտները, Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի աշխատակիցները և թեմաներով հետաքրքրված հյուրեր։
Դասախոսությունները շատ հագեցած էին օգտակար և արդիական մասնագիտական տեղեկատվությամբ, ինչի արդյունքում ծավալվեց ակտիվ հարցուպատասխան։

Erasmus+ Lecture on Geology
On June 10, 2025, within the framework of the Erasmus+ program, Professor T. Danielyan of the University of Lille, France, gave lectures in the hall of the Institute of Geological Sciences of the NAS RA. The meeting was opened by Lilit Sargsyan, Head of the Department of Geology of the ISEC NAS RA, handing the microphone to the invited lecturer.
The topics of the lectures were:
1. Paleoclimatology: modern perception, study subjects, tools and methodologies,
2. Geological heritage and geological preservation: potential for application in Armenia.
The lecturers of the Department of Geology of the ISEC NAS RA, graduate students, employees of the Institute of Geological Sciences and guests interested in the topics were present.
The lectures were very rich in useful and up-to-date professional information, which resulted in an active question-and-answer session.