ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը՝ Բուլղարիայի Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի միջազգային շաբաթին
Ապրիլի 11, 2025
Ապրիլի 7-11-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունը՝ տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ, մասնակցեց Բուլղարիայի Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանում (ՎՏՀ) Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված «Գործընկերություն հանուն ապագա համագործակցության. KA2 ծրագրեր և Բաց Եվրոպական Միություն» խորագրով 5-րդ միջազգային վերապատրաստման շաբաթին։
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, անձնակազմի կառավարման բաժնի պետ Լիլիթ Գրիգորյանը և տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը։
Վերապատրաստման շաբաթը համախմբել էր մասնակիցների Իսպանիայից, Նիդերլանդներից, Ալբանիայից, Եգիպտոսից, Լեհաստանից, Պորտուգալիայից և Գերմանիայից, ինչպես նաև գործընկեր համալսարանների ներկայացուցիչների Բոսնիա և Հերցեգովինայից, Հայաստանից և Վրաստանից։ Մասնակցում էին ինչպես պրոֆեսորադասախոսական, այնպես էլ վարչական կազմի ներկայացուցիչներ։
Բացման հանդիսավոր արարողության ընթացքում ՎՏՀ ռեկտոր Դիմիտար Դիմիտրովը և միջազգային համագործակցության գծով պրոռեկտոր Աննա Իվանովան ողջունեցին մասնակիցներին՝ ընդգծելով, որ նման միջոցառումները հնարավորություն են ստեղծում քննարկելու կրթության և գիտության ոլորտի կարևորագույն մարտահրավերները և ձևավորելու նոր համագործակցային ձևաչափեր։
Վերապատրաստման ընթացքում հատուկ ուշադրություն դարձվեց Էրազմուս+ ծրագրերի՝ կարողությունների զարգացման և Բաց ԵՄ նախագծերի իրականացման փորձին։ Նախագծերի ներկայացուցիչները շեշտեցին արդյունավետ միջազգային համագործակցության կարևորությունը, որը ոչ միայն նպաստում է գիտելիքների փոխանակմանը, այլև օգնում է կրթական համակարգի արդիականացմանը և ապահովում է համաշխարհային շուկաներում մրցունակության բարձրացում։
Միջոցառմանը առանձնահատուկ տեղ էր տրամադրված նորարարական «EntreAction» նախագծին, որի նպատակն է՝ խթանել երիտասարդների ձեռնարկատիրական և քաղաքացիական նախաձեռնությունները։ Այս նախագիծը կենտրոնանում է նորարարական կրթական մոտեցումների և գործնական հմտությունների ձևավորման վրա, որոնք նպաստում են երիտասարդների ձեռնարկատիրական կարողությունների զարգացմանը և նրանց ակտիվ ներգրավվածությանը հասարակական գործընթացներում։
Միջազգային շաբաթն ամփոփվեց հաջողությամբ, իսկ նրա նշանակությունը կլինի երկարաժամկետ. այն սկիզբ է նոր գործընկերային հարաբերությունների, որ կնպաստի ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի միջև ապագա համատեղ նախագծերի և նախաձեռնությունների իրականացմանը։

ISEC NAS RA Delegation in International Staff Week at St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Tarnovo
April 11, 2025
From April 7 to 11, 2025, a delegation from the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of Armenia (ISEC NAS RA) took part in the 5th International Training Week hosted by St. Cyril and St. Methodius University of Veliko Tarnovo (VTU), Bulgaria. The event was organized within the framework of the Erasmus+ programme and held under the theme "Partnership for Future Cooperation: KA2 Projects and the Open European Union."
The ISEC delegation, headed by Director Dr. Armen Sargsyan, included Angela Papikyan (Head of the Foreign Affairs Department), Atom Mkhitaryan (Dean), Lilit Grigoryan (Head of Human Resources), and Narine Manukyan (Lecturer, Department of Economics and Management).
This international gathering brought together academic and administrative representatives from a wide range of countries, including Spain, the Netherlands, Albania, Egypt, Poland, Portugal, Germany, Bosnia and Herzegovina, Georgia, and Armenia.
During the official opening ceremony, VTU Rector Prof. Dimitar Dimitrov and Vice-Rector for International Cooperation Dr. Anna Ivanova welcomed the participants. They highlighted the significance of such events in addressing pressing challenges in education and science, while also fostering new, meaningful formats of international collaboration.
Throughout the week, particular focus was given to capacity-building experiences within Erasmus+ projects and the implementation of Open EU initiatives. Speakers emphasized the critical role of cross-border cooperation in facilitating knowledge exchange, modernizing educational systems, and boosting global competitiveness.
A notable highlight of the event was the presentation of the "EntreAction" project—an innovative initiative aimed at fostering youth entrepreneurship and civic engagement. The project is designed to promote hands-on learning, develop practical entrepreneurial skills, and empower young people to take an active role in community and social development.
The International Week concluded successfully, with its outcomes expected to have a lasting impact. It marked the beginning of new partnerships that will contribute to the development and implementation of future joint projects and initiatives between ISEC NAS RA and Veliko Tarnovo University.