ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատվիրակությունը՝ Բուլղարիայի Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի միջազգային շաբաթին
Ապրիլի 11, 2025
Ապրիլի 7-11-ը ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունը՝ տնօրեն Արմեն Սարգսյանի գլխավորությամբ, մասնակցեց Բուլղարիայի Սուրբ Կյուրեղի և Մեթոդիոսի անվան Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանում (ՎՏՀ) Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված «Գործընկերություն հանուն ապագա համագործակցության. KA2 ծրագրեր և Բաց Եվրոպական Միություն» խորագրով 5-րդ միջազգային վերապատրաստման շաբաթին։
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի արտաքին կապերի բաժնի պետ Անժելա Պապիկյանը, դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, անձնակազմի կառավարման բաժնի պետ Լիլիթ Գրիգորյանը և տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը։
Վերապատրաստման շաբաթը համախմբել էր մասնակիցների Իսպանիայից, Նիդերլանդներից, Ալբանիայից, Եգիպտոսից, Լեհաստանից, Պորտուգալիայից և Գերմանիայից, ինչպես նաև գործընկեր համալսարանների ներկայացուցիչների Բոսնիա և Հերցեգովինայից, Հայաստանից և Վրաստանից։ Մասնակցում էին ինչպես պրոֆեսորադասախոսական, այնպես էլ վարչական կազմի ներկայացուցիչներ։
Բացման հանդիսավոր արարողության ընթացքում ՎՏՀ ռեկտոր Դիմիտար Դիմիտրովը և միջազգային համագործակցության գծով պրոռեկտոր Աննա Իվանովան ողջունեցին մասնակիցներին՝ ընդգծելով, որ նման միջոցառումները հնարավորություն են ստեղծում քննարկելու կրթության և գիտության ոլորտի կարևորագույն մարտահրավերները և ձևավորելու նոր համագործակցային ձևաչափեր։
Վերապատրաստման ընթացքում հատուկ ուշադրություն դարձվեց Էրազմուս+ ծրագրերի՝ կարողությունների զարգացման և Բաց ԵՄ նախագծերի իրականացման փորձին։ Նախագծերի ներկայացուցիչները շեշտեցին արդյունավետ միջազգային համագործակցության կարևորությունը, որը ոչ միայն նպաստում է գիտելիքների փոխանակմանը, այլև օգնում է կրթական համակարգի արդիականացմանը և ապահովում է համաշխարհային շուկաներում մրցունակության բարձրացում։
Միջոցառմանը առանձնահատուկ տեղ էր տրամադրված նորարարական «EntreAction» նախագծին, որի նպատակն է՝ խթանել երիտասարդների ձեռնարկատիրական և քաղաքացիական նախաձեռնությունները։ Այս նախագիծը կենտրոնանում է նորարարական կրթական մոտեցումների և գործնական հմտությունների ձևավորման վրա, որոնք նպաստում են երիտասարդների ձեռնարկատիրական կարողությունների զարգացմանը և նրանց ակտիվ ներգրավվածությանը հասարակական գործընթացներում։
Միջազգային շաբաթն ամփոփվեց հաջողությամբ, իսկ նրա նշանակությունը կլինի երկարաժամկետ. այն սկիզբ է նոր գործընկերային հարաբերությունների, որ կնպաստի ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Վելիկո Տիռնովոյի համալսարանի միջև ապագա համատեղ նախագծերի և նախաձեռնությունների իրականացմանը։

Делегация Международного научно-образовательного центра НАН РА на Международной неделе
С 7 по 11 апреля делегация Международного научно-образовательного центра Национальной академии наук РА во главе с директором Арменом Саргсяном приняла участие в пятой Международной обучающей неделе, организованной в рамках программы Erasmus+ в Великотырновском университете имени Святых Кирилла и Мефодия (ВТУ, Болгария) под девизом «Партнёрство ради будущего сотрудничества: программы KA2 и Открытый Европейский Союз».
В состав делегации вошли начальник отдела внешних связей Анжела Папикян, декан Атом Мхитарян, начальник отдела управления персоналом Лилит Григорян и преподаватель кафедры экономики и управления Нарине Манукян.
Обучающая неделя объединила участников из Испании, Нидерландов, Албании, Египта, Польши, Португалии и Германии, а также представителей партнёрских университетов из Боснии и Герцеговины, Армении и Грузии. В мероприятии приняли участие как представители профессорско-преподавательского состава, так и административный персонал.
Во время торжественной церемонии открытия ректор ВТУ, профессор Димитр Димитров, и проректор по международному сотрудничеству, доктор Анна Иванова, поприветствовали участников, подчеркнув, что подобные мероприятия создают платформу для обсуждения ключевых вызовов в сфере образования и науки, а также способствуют формированию новых форматов сотрудничества.
Особое внимание в рамках обучающей недели было уделено обмену опытом в реализации программ Erasmus+ по развитию потенциала и проектов «Открытого ЕС». Представители проектов подчеркнули важность эффективного международного сотрудничества, которое способствует не только обмену знаниями, но и модернизации системы образования, а также повышению конкурентоспособности на глобальном рынке.
Особое место в рамках мероприятия было отведено инновационному проекту «EntreAction», направленному на поддержку предпринимательских и гражданских инициатив молодёжи. Проект ориентирован на внедрение инновационных образовательных подходов и развитие практических навыков, способствующих становлению предпринимательских компетенций у молодёжи и их активному участию в общественных процессах.
Международная неделя прошла успешно и имеет долгосрочное значение — она стала отправной точкой для установления новых партнёрских отношений, которые будут способствовать реализации совместных проектов и инициатив между Международным научно-образовательным центром НАН РА и Великотырновским университетом.