ԳԿՄԿ 2023թ․ շրջանավարտ Նոնա Գյուլամբարյանը՝ 2025թ․ հոգեբանական գիտությունների թեկնածու
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը (ԳԿՄԿ) հատուկ ուրախությամբ ընդգծում է իր շրջանավարտների հաջողությունները։ Ընթացիկ տարվա փետրվարին տեղի ունեցավ ԳԿՄԿ «Կրթության կառավարում» մագիստրոսական կրթական ծրագրի 2023 թվականի գերազանց շրջանավարտ և ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի հայցորդ Նոնա Գյուլամբարյանի թեկնածուական ատենախոսության պաշտպանությունը։ Ատենախոսության թեման է՝ «Կառավարման դեստրուկտիվ մոտիվացիայի դրսևորումները արժեհամակարգի վերափոխման համատեքստում», ինչը ներկայացվել է ԺԹ.00.03 «Սոցիալական հոգեբանություն» մասնագիտության դաշտում։ Գիտական ղեկավարը հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանն է։ Ատենախոսությունը պաշտպանվել է Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում գործող ՀՀ Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի թիվ 064 մասնագիտական խորհրդի նիստում 2025թ․ փետրվարի 27-ին։
Ինչպես նշվում է ատենախոսության սեղմագրում, աշխատանքը նվիրված է դեստրուկտիվ մոտիվացիայի երևույթի սոցիալ-հոգեբանական բնութագրմանը, իսկ հետազոտության հիմնախնդիրն առնչվում է անձի փոխհարաբերություններին սոցիալական միջավայրի հետ:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն սիրով շնորհավորում է իր շրջանավարտ, արդեն հոգեբանական գիտությունների թեկնածու Նոնա Գյուլամբարյանին և իր գիտական ղեկավար, պրոֆեսոր Ն․Հակոբյանին՝ գիտական աստիճանի շնորհման գործընթացը հաջողելու համար, և մաղթում Նոնային նորանոր նվաճումներ իր կարիերայի ճանապարհին։
Ուրախությամբ ենք նշում նաև, որ այս պահին Նոնան ոչ միայն ծավալում է դասախոսական գործունեություն (ՀԵՀ հոգեբանության ամբիոն), այլև զբաղեցնում է ուսումնակազմակերպչական գծով փոխտնօրենի պաշտոն «Երևանի իրավատնտեսագիտական և կառավարման քոլեջ» կրթահամալիր հիմնադրամում։
Իր հաջողությունների առթիվ Նոնան նշում է․ «Ինձ համար մեծ պատիվ է եղել ինչպես ԳԿՄԿ Կրթության կառավարման մագիստրոսի, այնպես էլ Հոգեբանության ամբիոնի ասպիրանտուրայի ուսանող լինելը։ Հմուտ, պատասխանատու և հոգատար գիտական ղեկավարիս՝ հ․գ․դ, պրոֆ․ Նաիրա Հակոբյանի աջակցությունն ու մարդկային վերաբերմունքն ինձ համար դարձան այն հենքը, որի վրա կարողացա կառուցել մասնագիտական վստահություն, ինքնուրույնություն և նպատակային առաջընթաց։ Նրա ցուցումներն ու խորհուրդները միշտ եղել են ոչ միայն գիտական ուղենիշ, այլ նաև մարդկային ուշադիր ուղեկցություն, ինչը ոգեշնչել է ինձ՝ ձգտելու ավելիին։ Ես ԳԿՄԿ-ում ձեռք եմ բերել գիտելիքներ, հմտություններ և արժեքային պատկերացումներ։ Իմ մուտքը ԳԿՄԿ դարձավ վճռորոշ քայլ իմ մասնագիտական ճանապարհին՝ հնարավորություն տալով հասնելու կրթության և գիտության ոլորտում նոր բարձրունքների։ Շնորհակալ եմ այս հեղինակավոր կառույցում իմ հանդեպ դրսևորված վստահության, ստեղծված միջավայրի, շարունակական աջակցության և իմ գիտական ու մասնագիտական զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ներդրման համար»։

Выпускница МНОЦ 2023 года Нона Гюламбарян — кандидат психологических наук спустя два года
Международный научно-образовательный центр НАН РА (МНОЦ) с особой радостью отмечает успехи своих выпускников. В феврале текущего года состоялась защита кандидатской диссертации выпускницы 2023 года магистерской образовательной программы МНОЦ «Управление образованием», отличницы, а также соискателя кафедры психологии МНОЦ — Ноны Гюламбарян.
Тема диссертации: «Проявления деструктивной мотивации управления в контексте трансформации системы ценностей», представленная по специальности 19.00.03 «Социальная психология». Научный руководитель — доктор психологических наук, профессор Наира Акобян.
Диссертация была защищена 27 февраля 2025 года на заседании специализированного совета № 064 Комитета высшего образования и науки РА, действующего при Армянском государственном педагогическом университете имени Хачатура Абовяна.
Как отмечается в автореферате диссертации, работа посвящена социально-психологической характеристике феномена деструктивной мотивации, а основная проблема исследования связана с взаимодействием личности с социальной средой.
Международный научно-образовательный центр НАН РА сердечно поздравляет свою выпускницу, ныне кандидата психологических наук Нону Гюламбарян, а также ее научного руководителя, профессора Н. Акобян, с успешным прохождением процесса присуждения ученой степени и желает Ноне новых достижений на профессиональном пути.
С радостью отмечаем также, что в настоящее время Нона не только осуществляет преподавательскую деятельность (кафедра психологии ЕУА), но и занимает должность заместителя директора по учебно-организационной части в образовательном комплексе фонда «Ереванский правовой, экономический и управленческий колледж».
Говоря о своих успехах, Нона отмечает: «Для меня было большой честью быть студенткой как магистратуры МНОЦ по управлению образованием, так и аспирантуры кафедры психологии. Поддержка и человеческое отношение моего компетентного, ответственного и заботливого научного руководителя — д.пс.н., профессора Наиры Акобян — стали для меня той основой, на которой я смогла выстроить профессиональную уверенность, самостоятельность и целенаправленное развитие. Ее наставления и советы всегда служили не только научным ориентиром, но и внимательным человеческим сопровождением, вдохновляющим стремиться к большему. В МНОЦ я приобрела знания, навыки и ценностные ориентиры. Мое поступление в МНОЦ стало решающим шагом на моем профессиональном пути, открывшим возможности достижения новых высот в сфере образования и науки. Я благодарна за оказанное мне доверие, созданную среду, постоянную поддержку и значительный вклад в мое научное и профессиональное развитие».