ԳԿՄԿ դեղագետ մագիստրանտները՝ «Էսկո ֆարմ» դեղագործական ընկերությունում հյուր
2025թ. ապրիլի 9-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտոնի «Դեղագիտություն» մասնագիտության 1-ին և 2-րդ կուրսի ուսանողները՝ ԳԿՄԿ դեղագործական քիմիայի ամբիոնի վարիչ Արփինե Հարությանյանի և նույն ամբիոնի՝ «Դեղերի տեխնոլոգիա», «Դեղարտադրության որակի կառավարում» առարկաների դասախոս Էլմիրա Հակոբյանի ուղեկցությամբ, այցելեցին «Էսկո ֆարմ» դեղագործական ընկերություն և գործարան:
Ընկերության տնօրեն Միքայել Թովմասյանը ներկայացրեց «Էսկո ֆարմ»-ի ստեղծման պատմությունը, իրենց մոտ առկա հնարավորությունները, արտադրվող 100 անուն ապրանքատեսակները, վաճառքի և արտահանման պայմանները։
Իսկ արտադրության տնօրեն Տիգրան Գասպարյանը, որ ԳԿՄԿ Իրավագիտության մագիստրատուրայի շրջանավարտ է, մեծ սիրով ու պատրաստակամությամբ ուղեկցեց այցելու խմբին՝ իր մեկնաբանություններով ապահովելով բովանդակալից շրջայց։
Գործարանում ուսանողները ծանոթացան GMP և GPP ստանդարտների պահանջներին, ինչպես նաև քսուք, փոշի և հեղուկ դեղաձևերի արտադրության նրբություններին։
Այցելությունը սպասված էր և օգտակար: Այն դարձավ նախադրյալ՝ ԳԿՄԿ-ի և «Էսկո ֆարմ»-ի միջև առաջիկայում ավելի սերտ, կառուցողական և շարունակական համագործակցություն հաստատելու համար:

Graduate Students of the Department of Pharmaceutical Chemistry at ISEC Visit “Esco-Pharm” Pharmaceutical Company
April 10, 2025
On April 9, 2025, first- and second-year students of the “Pharmacy” program at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of Armenia (ISEC NAS RA), accompanied by the Head of the Department of Pharmaceutical Chemistry at ISEC, Arpine Harutyunyan, and lecturer of the same department, Elmira Hakobyan, who teaches the courses “Drug Technology” and “Quality Management in Drug Production”, visited the pharmaceutical company and factory “Esco-Pharm” company․
The company’s director, Mikael Tovmasyan, presented the history of “Esco-Pharm,” its capabilities, the range of 100 pharmaceutical products it manufactures, as well as the company’s sales and export conditions.
The Production Director, Tigran Gasparyan, a graduate of ISEC’s Master’s program in Law, warmly and enthusiastically guided the group, providing detailed explanations throughout the informative tour.
At the factory, the students became acquainted with the requirements of GMP and GPP standards, as well as the specifics of producing ointments, powders, and liquid dosage forms.
The visit was both highly anticipated and beneficial, laying the foundation for closer, more constructive, and long-term cooperation between ISEC and “Esco-Pharm” in the future.