ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդում ամփոփվեցին 2024 թվականի աշխատանքները
Սույն թվականի դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի նիստ, ինչի օրակարգում Կենտրոնի փոխտնօրենների և բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարների տարեկան հաշվետվությունների քննարկումն էր: Ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի անդամները, այդ թվում՝ ուսանողներ, բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարներն ու որոշ աշխատակիցներ: Նիստն ընթացավ հիբրիդային ձևաչափով՝ հիմնականում առկա՝ հեռավար մասնակցության զուգահեռմամբ:
Իր բացման խոսքում տնօրեն Ա. Սարգսյանը նշեց, որ Կենտրոնը տարեցտարի գրանցում է արդյունավետ աշխատանքի աճող ցուցանիշներ՝ դրանում կարևորելով բոլոր ստորաբաժանումների աշխատակիցների ունեցած ներդրումը: Այնուհետև ստորաբաժանումների ղեկավարները համապարփակ կերպով ներկայացրին կատարած աշխատանքները՝ նշելով կարևոր արդյունքները։
Ի թիվս գրանցած մի շարք հաջողությունների՝ անդրադարձ կատարվեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ միջազգայնացման գործընթացին, որն ակտիվ վերելք է գրանցել և՛ գործընկեր կազմակերպությունների, և՛ միջազգային շարժունության առումներով:
Ելույթներն ուղեկցվեցին քննարկումներով և առաջարկություններով: Ցուցվեց առաջարկությունները գրավոր տարբերակով հանձնել Գիտական խորհրդին՝ դրանք առանձին դիտարկելու և, ըստ անհրաժեշտության, 2025-ի զարգացման պլաններում ներառելու նպատակով:
Ընդհանուր առմամբ արձանագրվեց, որ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բոլոր ստորաբաժանումներն էլ աշխատել են հաստատված տարեկան պլանների և կանոնակարգերի համապատասխանությամբ՝ գրանցելով առաջընթացի ցուցանիշներ՝ նախորդ տարիների համեմատությամբ: Ըստ փոխտնօրենների հաշվետվությունների տվյալների՝ շոշափելի հաջողություններ են գրանցվել Կենտրոնի թե՛ գիտահետազոտական, թե՛ ուսումնական աշխատանքների ոլորտներում:
Ներկայացված բոլոր հաշվետվությունները ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական խորհրդի անդամների կողմից արժանացան միաձայն հաստատման:

В Ученого совета МНОЦ НАН РА подведены итоги работ 2024 года
5 декабря т.г. под председательством директора Международного научно-образовательного центра НАН РА Армена Саркисяна состоялось заседание Ученого совета МНОЦ НАН РА, повесткой дня которого было обсуждение годовых отчетов заместителей директора Центра и руководителей всех подразделений. Присутствовали члены Ученого совета МНОЦ НАН РА, в том числе студенты, руководители всех подразделений и некоторые сотрудники. Заседание проходила в гибридном формате.
В своем вступительном слове директор А. Саркисян отметил, что из года в год Центр фиксирует растущие показатели эффективной работы, подчеркивая в этом важность вклада сотрудников всех подразделений. Затем руководители подразделений всесторонне представили проделанную работу, отметив важные результаты.
Среди ряда достигнутых успехов был затронут процесс интернационализации МНОЦ НАН РА, который продемонстрировал активный рост как в плане партнерских организаций, так и в плане международной мобильности.
Выступления сопровождались обсуждениями и предложениями. Было поручено передать предложения в письменном виде Ученому совету для рассмотрения по отдельности и, при необходимости, включения их в планы развития на 2025 год.
В целом было зафиксировано, что все подразделения МНОЦ НАН РА работали в соответствии с утвержденными годовыми планами и регламентами, зафиксировав показатели прогресса по сравнению с предыдущими годами.
Согласно данным отчетов заместителей директоров, ощутимые успехи зафиксированы как в научно-исследовательской, так и в образовательной деятельности Центра.