Սեմինար-դասախոսություն՝ «Ակադեմիական սոցցանցերը՝ որպես հետազոտողի արդիական գործիք» թեմայով
Նոյեմբերի 29-ին ԳԿՄԿ-ում կայացավ հերթական սեմինար-դասախոսությունը՝ «Ակադեմիական սոցցանցերը՝ որպես հետազոտողի արդիական գործիք» խորագրով։ Այն վարեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ գիտական քարտուղարն ու լեզվաբանության ամբիոնի վարիչը՝ բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Մերի Սարգսյանը:
Նա անդրադարձավ գիտական հանրության կողմից սոցիալական մեդիայի ակտիվ կիրառմանը, ակադեմիական սոցցանցերի միջոցով արտասահմանյան գործընկերների ձեռքբերմանը և անձնական գիտական աշխատանքի հանրայնացման գործընթացին։ Մանրամասն ներկայացվեցին ORCID հետազոտողի նույնականացման և Google Scholar ակադեմիական որոնողական համակարգերը, ResearchGate ակադեմիական սոցիալական կայքը, Scopus և Web of Science ակադեմիական տվյալների բազաները, ինչպես նաև ResearcherID ինտերակտիվ հարթակը:
Հանդիպման վերջում բանախոսը ոգևորությամբ նշեց, որ հաճելիորեն զարմացել է ուսանողների կողմից սեմինարի համար այսպիսի թեմայի ընտրության համար՝ հույս հայտնելով, որ նրանք ակտիվորեն կօգտվեն հանդիպման ընթացքում ներկայացված գործիքակազմից:
ԳԿՄԿ ուսանողները շնորհակալություն հայտնեցին բանախոսին՝ երիտասարդ հետազոտողի համար խիստ կարևոր թեմայի հանգամանալից և հետաքրքիր մատուցման համար։

Seminar-lecture on the Topic "Academic Social Networks as an Actual Researcher's Tool"
On November 29, the next seminar-lecture on the topic "Academic social networks as an actual researcher's tool" was held at the ISEC. The seminar was conducted by the Scientific Secretary and the Head of the Department of Linguistics of the ISEC, Candidate of Philological Sciences, Associate Professor Meri Sargsyan.
She touched upon the active use of social networks by the scientific community, attracting foreign partners through academic social networks and the process of popularizing personal scientific work. The academic search engines for identifying researchers ORCID and Google Scholar, the academic social media site ResearchGate, the academic databases Scopus and Web of Science, as well as the interactive ResearcherID platform were described in detail.
At the end of the meeting, the speaker noted that she was pleasantly surprised by the students' choice of such a topic for the seminar, expressing the hope that they would actively use the tools presented during the meeting.
The ISEC students expressed their gratitude to the speaker for a detailed and interesting presentation of a very important topic for a young researcher.