Համագործակցության նոր հուշագիր Կենտրոնի և ՀԳՀՄ-ի միջև
Ս/թ մարտի 3-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի ղեկավար Լ. Ադամյանի նախաձեռնությամբ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Ա. Սարգսյանի և Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գ. Մակարյանի միջև ստորագրվեց համագործակցության մասին Հուշագիր Կենտրոնի ուսանողների, շրջանավարտների և գործատուների միջև մշտական կապի հաստատման ու ամրապնդման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տեղական և միջազգային աշխատաշուկայի զարգացման միտումները, աշխատաշուկայում երիտասարդների արագ ինտեգրման, ուսումնառության գործընթացին համընթաց աշխատանքային որոշակի փորձի ձևավորման, Կենտրոնի և Միության միջև ինստիտուցիոնալ կապերի հաստատման հետ կապված հարցեր:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ա. Սարգսյանը ներկայացրեց Կենտրոնում ուսանողների և շրջանավարտների աշխատանքի ընդունվելու հիմնախնդիրների ուղղությամբ տարվող աշխատանքներն ու կարևորեց Միության հետ այդ ոլորտում լավագույն փորձի փոխանակման կազմակերպումն ու գործատուների հետ սերտ համագործակցությունը:
ՀԳՀՄ նախագահ Գ. Մակարյանն ընդգծեց, որ լինելով տնտեսական, աշխատանքային և սոցիալական հարցերը ներկայացնող ազդեցիկ կազմակերպություն Հայաստանում և ընդգրկելով շուրջ 14000 անդամ ընկերություններ Հայաստանում ՀՀ տնտեսության բոլոր ճյուղերից՝ կազմակերպությունն ունի հզոր ներուժ խթանելու գործատուների հետ կապը, աջակցություն ցուցաբերելու Կենտրոնի ուսանողների պրակտիկայի կազմակերպման և աշխատանքի տեղավորման հարցերում Միության անդամ հանդիսացող գործատուների հետ սերտ համագործակցության շրջանակներում, ինչպես նաև ներգրավելու Կենտրոնի ուսանողներին Միության վերլուծական-հետազոտական և այլ գիտակրթական աշխատանքներում:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի ղեկավար Լ. Ադամյանը նշեց, որ հաշվի առնելով Կենտրոնում գործող բազմազան ստորաբաժանումների, հետբուհական և մագիստրոսական ծրագրերի առկայությունը, ինչպես նաև ՀԳՀՄ-ի դերը՝ որպես գործատուների համընդհանուր ձայնը ներկայացնող կառույց, շատ կարևոր է համագործակցության առավել արդյունավետ ձևաչափերի մշակումն ու կազմակերպումը` աշխատաշուկայի արդի պահանջներին համապատասխան կրթական ծրագրերի կատարելագործման և պրակտիկ կիրառման նպատակով:
Հանդիպման վերջում կողմերը պայմանավորվեցին համատեղ կրթական նախագծերի և դասընթացների մշակման և իրականացման շուրջ՝ առաջիկայում սովորողների համար հնարավորություններ ստեղծելով ներգրավել աշխատաշուկայի պահանջներից բխող հետազոտական թեմաներ մագիստրոսական թեզերում:

Новый меморандум о сотрудничестве между Центром и Республиканским союзом работодателей Армении
3-го марта 2022 года по инициативе руководителя отдела общественных связей и карьеры МНОЦ НАН РА Л. Адамян был подписан меморандум о сотрудничестве между директором международного научно-образовательного центра А. Саргсяном и председателем Республиканского союза работодателей Армении Г. Макаряном с целью установления и укрепления тесной связи между студентами, выпускниками Центра и работодателями.
В ходе встречи были обсуждены тенденции развития местного и международного рынка труда, вопросы, связанные с быстрой интеграцией молодежи на рынке труда, формированием определенного опыта работы, последовательным процессом обучения, установлением институциональных связей между Центром и Союзом.
В ходе обсуждения директор МНОЦ НАН РА А.Саргсян представил работы, проводимые в Центре для решения проблем поступления на работу студентов и выпускников, отметив важность обмена передовым опытом Союза в этой сфере и тесного сотрудничества с работодателями.
Председатель РСРА Г. Макарян подчеркнул, что будучи влиятельной организацией, представляющей экономические, трудовые и социальные вопросы в Армении и охватывая около 14000 компаний из всех отраслей экономики Армении, организация имеет мощный потенциал для стимулирования связи с работодателями, оказания содействия в рамках тесного сотрудничества с работодателями, являющимися членами Союза в вопросах организации практики студентов и трудоустройства, а также привлечения студентов Центра к аналитико-исследовательской и научно-образовательной деятельности Союза.
Руководитель отдела общественных связей и карьеры МНОЦ НАН РА Л. Адамян отметила, что учитывая наличие различных подразделений Центра, послевузовских и магистерских программ, а также роль Союза работодателей в качестве организации, представляющей всеобщий голос работодателей, очень важна разработка и имплементация наиболее эффективных форматов сотрудничества с целью совершенствования и практического применения образовательных программ, в соответствии с современными требованиями рынка труда.
В конце встречи стороны договорились о разработке и осуществлении совместных образовательных проектов и тренингов, создав возможности для учащихся в будущем включить исследовательские темы в магистерских диссертациях на основе требований рынка труда.