Համագործակցության նոր հուշագիր Կենտրոնի և ՀԳՀՄ-ի միջև
Ս/թ մարտի 3-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի ղեկավար Լ. Ադամյանի նախաձեռնությամբ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Ա. Սարգսյանի և Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գ. Մակարյանի միջև ստորագրվեց համագործակցության մասին Հուշագիր Կենտրոնի ուսանողների, շրջանավարտների և գործատուների միջև մշտական կապի հաստատման ու ամրապնդման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին տեղական և միջազգային աշխատաշուկայի զարգացման միտումները, աշխատաշուկայում երիտասարդների արագ ինտեգրման, ուսումնառության գործընթացին համընթաց աշխատանքային որոշակի փորձի ձևավորման, Կենտրոնի և Միության միջև ինստիտուցիոնալ կապերի հաստատման հետ կապված հարցեր:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Ա. Սարգսյանը ներկայացրեց Կենտրոնում ուսանողների և շրջանավարտների աշխատանքի ընդունվելու հիմնախնդիրների ուղղությամբ տարվող աշխատանքներն ու կարևորեց Միության հետ այդ ոլորտում լավագույն փորձի փոխանակման կազմակերպումն ու գործատուների հետ սերտ համագործակցությունը:
ՀԳՀՄ նախագահ Գ. Մակարյանն ընդգծեց, որ լինելով տնտեսական, աշխատանքային և սոցիալական հարցերը ներկայացնող ազդեցիկ կազմակերպություն Հայաստանում և ընդգրկելով շուրջ 14000 անդամ ընկերություններ Հայաստանում ՀՀ տնտեսության բոլոր ճյուղերից՝ կազմակերպությունն ունի հզոր ներուժ խթանելու գործատուների հետ կապը, աջակցություն ցուցաբերելու Կենտրոնի ուսանողների պրակտիկայի կազմակերպման և աշխատանքի տեղավորման հարցերում Միության անդամ հանդիսացող գործատուների հետ սերտ համագործակցության շրջանակներում, ինչպես նաև ներգրավելու Կենտրոնի ուսանողներին Միության վերլուծական-հետազոտական և այլ գիտակրթական աշխատանքներում:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի ղեկավար Լ. Ադամյանը նշեց, որ հաշվի առնելով Կենտրոնում գործող բազմազան ստորաբաժանումների, հետբուհական և մագիստրոսական ծրագրերի առկայությունը, ինչպես նաև ՀԳՀՄ-ի դերը՝ որպես գործատուների համընդհանուր ձայնը ներկայացնող կառույց, շատ կարևոր է համագործակցության առավել արդյունավետ ձևաչափերի մշակումն ու կազմակերպումը` աշխատաշուկայի արդի պահանջներին համապատասխան կրթական ծրագրերի կատարելագործման և պրակտիկ կիրառման նպատակով:
Հանդիպման վերջում կողմերը պայմանավորվեցին համատեղ կրթական նախագծերի և դասընթացների մշակման և իրականացման շուրջ՝ առաջիկայում սովորողների համար հնարավորություններ ստեղծելով ներգրավել աշխատաշուկայի պահանջներից բխող հետազոտական թեմաներ մագիստրոսական թեզերում:

New memorandum of cooperation between the ISEC and the Republican Union of Employers of Armenia
On March 3, 2022, on the initiative of L. Adamyan, Head of the Public Relations and Career Department a memorandum of cooperation was signed between A. Sargsyan, Director of the International Scientific-Educational Center of the NAS RA, and G. Sargsyan the President of the Republican Union of Employers of Armenia for the purpose of establishing and strengthening a permanent connection among the Center’s students, graduates, and employers.
The meeting covered the topics on the development of local and international labor market, the rapid integration of youngsters in the labor market, the development of certain work experience in the learning process, the establishment of institutional ties between the Center and the Union.
A. Sargsyan, Director of the ISEC NAS RA, introduced the activities carried out in the Center on the issues of recruitment of students and graduates and stressed the importance of organizing the exchange of best practices in this field with the Union and close cooperation with employers.
G. Makaryan, President of RUEA, emphasized that being an influential organization representing economic, labor, and social issues in Armenia, involving about 14,000 member companies from all branches of the Armenian economy in Armenia, the organization has a strong potential to promote relations with employers, support the Center in terms of internships and employment within the framework of close cooperation with the employers who are members of the Union, as well as to involve the students of the Center in the analytical-research and other scientific-educational activities of the Union.
L. Adamyan, Head of the Public Relations and Career Department of the ISEC NAS RA, noted that considering the existence of various subdivisions, postgraduate and master's programs implemented in the Center, as well as the role of RUEA as a structure representing the common voice of employers, it is essential to develop and improve the practical application of the cooperation for the purpose of improving educational programs in accordance with the modern requirements of the labor market and for practical use.
At the end of the meeting, the parties agreed on the implementation of joint educational projects, the development of courses, creating opportunities for students to include research topics based on labor market requirements in their master's theses in the nearest future.