ՄԵՆՎԻՊՐՈ. քննարկումները շարունակվում են
«Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» 598232-EPP-1-2018-1-IT-EPPKA2-CBHE-JP կարողությունների զարգացման դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում Թբիլիսիում շարունակվում են ծրագրի ընթացիկ աշխատանքների քննարկումները, պլանավորվում են նաև գալիք տարում կատարվելիք գործողությունները: Խոսքը մասնավորապես 2020 թվականին կայանալիք ամենամեծ իրադարձության՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնում կազմակերպվելիք ամառային դպրոցի մասին է՝ «Բնապահպանական կրթությունը հանուն կայուն առողջության»:
Կողմերը քննարկեցին ամառային դպրոցի թեմատիկ դասախոսությունների շրջանակները, տեսական և գործնական մասերի հարաբերակցությունը, ամառային դպրոցի անցկացման ժամանակացույցը, նախնական գրանցման կարգը, շահեկիցների և մասնակիցների շրջանակին վերաբերող հարցեր:
Ծրագրի համակարգող Նիկոլո Մերենդինոն ներկայացրեց ծրագրի իրականացման որակի ապահովման չափանիշները, որոնք պետք է խստորեն պահպանվեն ծրագրի իրականացման ողջ ընթացքում:
Քննարկվեց նաև բնապահպանության ոլորտում միջհամալսարանական կրթական և գիտահետազոտական լաբորատորիայի՝ օգտագործողների հասանելիությունը ապահովող համաձայնագրի նախնական տարբերակը:
Այնուհետև Վրաստանի համալսարանում շարունակվեց մասնագիտական դասախոսությունների շարքը՝ նվիրված թափոնների կառավարման տեխնոլոգիաներին, բնապահպանական միկրոկենսաբանությանը, ԱՏՀ և հեռազննման տեխնոլոգիաներին:

MENVIRPO Дискуссии продолжаются
В рамках грантовой программы развития возможностей "Модернизации образовательных программ защиты окружающей среды (экология) для Армении и Грузии" 598232-EPP-1-2018-1-IT-EPPKA2-CBHE-JP в Тбилисском университете продолжаются обсуждения по текущим работам проекта и планируются шредстоящие мероприятия на будущий год. В частности, речь идет о том, что кафедра экологии и природопользования МНОЦ НАН РА собирается организовать в 2020 году летнюю школу под рубрикой "Экологическое образование во имя стабильного здоровья".
Стороны обсудили круг тематических лекций, соотношение теоретических и практических частей, расписание проведения летней школы, порядок предварительной регистрации, вопросы относительно заинтересованных сторон и участников. В выполнении обеспечения качества образования координатор программы Николо Мерендинон представил строгие критерии, которых надо будет четко придерживаться на протяжении осуществления всего процесса.
Был также обсужден предварительный вариант соглашения о предоставлении доступа пользователям межвузовской образовательной и научно-исследовательской лаборатории в области биологии.
В Тбилисском университете продолжился цикл профессиональных лекций, посвященных технологиям управления отходами, экологической микробиологии, географической информационной системе (ГИС) и технологиям дистанционного зондирования.