ՄԵՆՎԻՊՐՈ ամառային դպրոց. օր երկրորդ
Ս/թ սեպտեմբերի 7-ը ՄԵՆՎԻՊՐՈ ծրագրի շրջանակներում անցկացվող ամառային դպրոցի երկրորդ օրն էր, որն ամբողջությամբ նվիրվեց մասնագիտական դասընթացների և մասնագիտական հարցերի քննարկմանը: Այսպիսով` Սիլվիա Պորտարենան Իտալիայի ազգային հետազոտական խորհրդից ներկայացրեց Շրջակա միջավայրի վիճակագրություն առարկան, որն էական նշանակություն ունի շրջակա միջավայրի գիտությունների մեջ` թե՛ տեսական, թե՛ փորձարարական տվյալների մեկնաբանման և վերլուծության համար: Շրջակա միջավայրի գիտություններում վիճակագրական մեթոդների կիրառումը բազմաթիվ է և բազմազան. կլիմայի մոդելներ, աղտոտման վերլուծություն, շրջակա միջավայրի նմուշառում և տվյալներ: Դասընթացի առաջին մաումը ուսանողներին ներկայացվեց միատարր և բազմատարր տվյալների վերլուծության հիմնական վիճակագրական մեթոդները, իսկ երկրորդ մասում ներկայացվեց ընտրված վիճակագրական մոտեցումներ՝ շրջակա միջավայրի ոլորտում հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր թեմաների վերաբերյալ: Վիճակագրական տեխնիկայի իմացությունը կապահովի համապատասխան տեղեկատվություն կորզելու գործիքներ և որոշումների կայացման գործընթացները ղեկավարելու համար:
Այնուհետև Օլգա Բելյաեվան ներկայացրեց Շրջակա միջավայրի մոնիթորինգ և չափիչ սարքեր դասընթացը, որի նպատակն է զարգացնել ուսանողների գիտելիքները` շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի ժամանակակից ծրագրերի, դրա նշանակության, վերահսկման համակարգի և մեթոդների մասով, ծանոթացնել որոշ դաշտային և լաբորատոր գործիքների հետ և ձևավորել դաշտային ու լաբորատոր պայմաններում շրջակա միջավայրի աղտոտվածության մակարդակը գնահատելու ունակություն: Դասընթացը կօգնի ուսանողների մոտ զարգացնել շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի մասին գիտելիքները` որպես բնապահպանական կարևորագույն խնդիրները լուծելու համար հավաստի տեղեկատվություն ստանալու անհրաժեշտ համակարգի, ինչպես նաև կներկայացնի հիմնական բնապահպանական բաղադրիչները, դրանց վերահսկման առանձնահատկությունները, հիմնական վերահսկվող գործընթացները, նմուշառման մեթոդ ընտրելու հմտությունների և կարողությունների ձևավորումը, ընտրանքի պլանի մշակումը, տեղում որոշ չափումներ հաշվի առնելը և այլն:
Երկրորդ օրվա վերջին խոսնակը Գայանե Ներսիսյանն էր, ով ներկայացրեց Քաղաքային էկոլոգիա դասընթացը, որի նպատակն է մասնակիցներին տրամադրել քաղաքային էկոլոգիայի վերաբերյալ ներկա և գործնական գիտելիքներ, ներառյալ էկոլոգիական և սոցիալական ասպեկտները: Այն նպատակ ունի ապահովել ինտեգրված մոտեցում քաղաքային սոցիալ-էկոլոգիական համակարգերի վերաբերյալ:

MENVIPRO Summer School: Day Two
September 7 was the second day of the summer school held within the frameworks of MENVIPRO project, which was entirely devoted to the discussion of professional courses and matters. Thus Dr. Silvia Portarena from CNR presented "Environmental Statistics" course, which is essential to the field of environmental sciences to interpret and analyze both theoretical and experimental data. The applications of statistical methods to environmental sciences are numerous and varied: i.e. climate models, pollution analyses, ecological sampling and data. The first part of the course will familiarize students with basic statistical methods for the univariate and multivariate data analysis. The second part will present some selected statistical approaches to different topics of interest in the field of environment. The knowledge of statistical methods will give the instruments to extract relevant information and to guide decision processes.
Then Dr. Olga Belyaeva presented "Environmental Monitoring and Measurement Devices" Course, which aims to develop students' knowledge about modern environmental monitoring programs, its significance, control system and methods, familiarize with some field and laboratory devices and develop the ability to assess environmental pollution levels in field and laboratory conditions. Course will help to develop students' knowledge about environmental monitoring as a necessary system for obtaining reliable information for solution of the most important ecological problems, as well as main environmental compartments, peculiarities of their monitoring, and basic controlled processes, develop students’ skills and abilities to select the sampling method, design a sampling plan, get accounted some in situ measurements and so on.
The last speaker of the second day was Dr. Gayane Nersisyan, who presented “Urban Ecology” course, which aims to provide the participants with current and practical knowledge on urban ecology, including ecological and social aspects. It aims at providing an integrated approach on urban socio-ecological systems.