Մեկնարկեց MENVIPRO ծրագրի ուսումնական այցը. օր առաջին
Ս. թ. ապրիլի 1-ին Տուշայի համալսարանի Նելլո Լուպորի էքսպերիմենտալ ֆերմայում (Իտալիա) մեկնարկեց MENVIPRO ծրագրի ուսումնական այցը: Հանդիպումը բացեց ծրագրի համակարգող պրոֆեսոր Նիկոլո Մերենդինոն, որը ներկայացրեց ուսումնական այցի նպատակները և բոլորին մաղթեց արդյունավետ աշխատանքային օրեր, իսկ Անդրեյ Գիրիենկոն Հայաստանի և Վրաստանի բուհերի համար ներկայացրեց SWOT վերլուծության շրջանակները և սկզբունքները, որոնք նախատեսված են բուհերում բնապահպանական կրթական ծրագրերի իրականացման համար:
Հանդիպման առաջին մասում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ներկայացրեց ՀՀ ԳԿՄԿ-ի գործունեության առանձնահատկությունները, ՀՀ-ում հավատարմագրման կարգը, ՀՀ ԳԿՄԿ հավատարմագրման փորձը, արդյունքները և հետագա գործողությունները, ՀՀ բարձրագույն կրթության ոլորտում վերջին զարգացումները, իսկ ԳԿՄԿ դասախոս, Բնապահպանություն և բնօգտագործման ամբիոնի միջազգայնացման պատասխանատու Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի կառուցվածքը, բաժինները և այն հետազոտությունները, որոնք իրականացվում են իր ղեկավարած կառույցի՝ սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման տեղեկատվավերլուծական կենտրոնի կողմից:
Այնուհետև MENVIPRO ծրագրի ԳԱԱ համակարգող Գևորգ Տեփանոսյանը և ԳԿՄԿ դասախոսներ Օլգա Բելաևան, Շուշանիկ Ասմարյանը ներկայացրին իրենց բաժինները և մասնավորապես շրջակա միջավայրի երկրաքիմիայի, ԱՏՀ և հեռազննման և ռադիոէկոլոգիայի բաժիններում կատարվող հետազոտությունները:
Օրվա երկրորդ մասում վրացի գործընկերները ներկայացրին իրենց համալսարանները և հավատարմագրման վրացական փորձը: Հետաքրքրական է այն փաստը, որ Վրաստանում բուհերի կրթական ծրագրերը գրեթե ամբողջությամբ հավատարմագրված են:
Առաջին օրվա վերջում եվրոպական գործընկերները ներկայացրին իրենց կողմից դասավանդվող առարկաները և դրանց հակիճ բովանդակությունը, առարկայական նկարագրի առավել տեղեկատվական մասերը:

Учебный визит по программе MENVIPRO (первый день)
1 апреля с.г. в экспериментальной ферме Нелло Лупори университета Туша (Италия) состоялся учебный визит по программе MENVIPRO. Координатор программы профессор Николо Мерендинон представил цели учебного визита и пожелал успехов в работе, а Андрей Гириенко рассказал о принципах и рамках анализа SWOT, которые предназначены для осуществления образовательных программ по экологии в вузах Армении и Грузии.
В первой части визита выступили заведующая отделом внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян и преподаватель, ответственный за интернационализациюкафедры "Экология и природопользование" МНОЦ НАН РА Давид Пипоян. Арусяк Арутюнян, в частности, представила особенности деятельности Центра: порядок лицензирования вузов в РА, опыт лицензирования МНОЦ НАН РА – результаты и дальнейшая деятельность, современные тенденции развития в сфере высшего образования РА. В свою очередь, Давид Пипоян представил структуру Центра экологоноосферных исследований НАН РА и те исследования, которые проводит возглавляемый им информационно-аналитический центр с целью выявления рисков и обеспечения оценки бесопасности продуктов питания.
Координатор программы MENVIPRO со стороны НАН РА Геворг Тепаносян и преподаватели МНОЦ Ольга Беляева, Шушаник Асмарян представили свои отделы и проводимые исследования по геохимии окружающей среды, геоинформационной системе (ГИС) и радиоэкологии.
Во второй половине дня грузинские коллеги представили свой опыт лицензирования вузов. Интересен тот факт, что почти во всех вузах Грузии образовательные программы полностью лицензированы. В конце первого дня европейские коллеги представили информационную часть краткого содержания преподаваемых ими дисциплин.