MENVIPRO ծրագրի ուսումնական այցը. օր երկրորդ
Ս. թ. ապրիլի 1-ին Տուշայի համալսարանի Նելլո Լուպորի էքսպերիմենտալ ֆերմայում մեկնարկեց MENVIPRO ծրագրի ուսումնական այցը: Ապրիլի 2-ին՝ ուսումնական այցի երկրորդ օրը, ԳԿՄԿ դասախոս Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց երեք առարկաների՝ էկոթունաբանություն, էկոլոգիական ռիսկի գնահատում և սննդի անվտանգություն և պաշտպանություն, արդիականացման տեսլականը և դրանց հակիրճ բովանդակությունը: Դասընթացների բովանդակային մասից բացի՝ Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց նաև հետազոտություններում ուսանողների ներգրավման և մասնակցության գործընթացը, ներկայումս կատարվող հետազոտությունները, դրանց արդիականությանն առնչվող հարցեր: Դավիթ Պիպոյանի ելույթից հետո Գավառի պետական համալսարանի և վրացական գործընկերների հետ քննարկվեցին հետագա համագործակցության ուղիները: Դասընթացների արդիականացման գործընթացն առավել հեշտացնելու և համակարգելու նպատակով նշանակվեցին պատասխանատուներ, որոնք եվրոպական գործընկերների ուղղորդմամբ կհամակարգեն դասընթացների մշակումը և/կամ արդիականացումն ըստ թեմատիկ ուղղվածության: Հայ և վրացի գործընկերները համագործակցության ուղիներ քննարկեցին նաև տվյալների փոխանակման և մշակման համատեքստում:
Հանդիպման երկրորդ մասում մասնակիցներն այցելեցին Իտալիայի ազգային հետազոտական խորհուրդ՝ երկրի էկոհամակարգերի հետազոտական ինստիտուտ, որտեղ քննարկեցին, թե ինչպես է կարող Իտալիայի ազգային հետազոտական խորհուրդը լավագույնս աջակցել դասընթացների արդիականացման գործընթացին: Կազմակերպվեց նաև շրջայց ինստիտուտի գիտական լաբորատորիաներ, որտեղ մանրամասն ներկայացվեցին կատարվող արդի հետազոտությունները:

On 1 April 2019, the study tour within the frames of MENVIPRO started in "NelloLupori" Experimental Farm in UNITUS: on the second day of the study tour, 2nd April, ISEC lecturer David Pipoyan presented his vision of the modernization of three subjects and their brief content – Environmental toxicology, Ecological risk assessment and food safety and protection. Besides the content of the courses, Davit Pipoyan also presented the process of involvement and participation of students in the research, research currently carried out, the state-of-the-art of the research. After the presentation, ways of collaboration with Gavar State University and Georgian partners were discussed. For the purpose of facilitating and coordinating the syllabi modernization process people in charge were appointed who will coordinate the development and/or modernization of the courses according to their topic distribution under the guidance of the European partners. The Armenian and Georgian partners also discussed how their univeristies can collaborate in the context of data exchange and processing.
In the second half of the meeting, the participants of the study tour visited the National Research Council of Italy – Terrestrial Ecosystem Research Institute where they discussed how the National Research Council of Italy can best support the modernization of the courses, as well as a tour to the research labs was organized to showcase the state-of-the-art research.