MENVIPRO ծրագրի ուսումնական այցը. օր երկրորդ
Ս. թ. ապրիլի 1-ին Տուշայի համալսարանի Նելլո Լուպորի էքսպերիմենտալ ֆերմայում մեկնարկեց MENVIPRO ծրագրի ուսումնական այցը: Ապրիլի 2-ին՝ ուսումնական այցի երկրորդ օրը, ԳԿՄԿ դասախոս Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց երեք առարկաների՝ էկոթունաբանություն, էկոլոգիական ռիսկի գնահատում և սննդի անվտանգություն և պաշտպանություն, արդիականացման տեսլականը և դրանց հակիրճ բովանդակությունը: Դասընթացների բովանդակային մասից բացի՝ Դավիթ Պիպոյանը ներկայացրեց նաև հետազոտություններում ուսանողների ներգրավման և մասնակցության գործընթացը, ներկայումս կատարվող հետազոտությունները, դրանց արդիականությանն առնչվող հարցեր: Դավիթ Պիպոյանի ելույթից հետո Գավառի պետական համալսարանի և վրացական գործընկերների հետ քննարկվեցին հետագա համագործակցության ուղիները: Դասընթացների արդիականացման գործընթացն առավել հեշտացնելու և համակարգելու նպատակով նշանակվեցին պատասխանատուներ, որոնք եվրոպական գործընկերների ուղղորդմամբ կհամակարգեն դասընթացների մշակումը և/կամ արդիականացումն ըստ թեմատիկ ուղղվածության: Հայ և վրացի գործընկերները համագործակցության ուղիներ քննարկեցին նաև տվյալների փոխանակման և մշակման համատեքստում:
Հանդիպման երկրորդ մասում մասնակիցներն այցելեցին Իտալիայի ազգային հետազոտական խորհուրդ՝ երկրի էկոհամակարգերի հետազոտական ինստիտուտ, որտեղ քննարկեցին, թե ինչպես է կարող Իտալիայի ազգային հետազոտական խորհուրդը լավագույնս աջակցել դասընթացների արդիականացման գործընթացին: Կազմակերպվեց նաև շրջայց ինստիտուտի գիտական լաբորատորիաներ, որտեղ մանրամասն ներկայացվեցին կատարվող արդի հետազոտությունները:

Учебный визит по программе MENVIPRO (второй день)
1 апреля с.г. в экспериментальной ферме Нелло Лупори университета Туша (Италия) состоялся учебный визит по программе MENVIPRO. 2 апреля с.г. во второй день визита преподаватель МНОЦ Давид Пипоян представил краткое содержание трех дисциплин: экотоксикология, оценка экологических рисков, защита и безопасность продуктов питания, теория современного видения их модернизации. Давид Пипоян особо подчеркнул важность участия студентов, которые в настоящее время вовлечены в исследовательских работах и решении вопросов модернизации. После выступления Давида Пипояна обсуждались дальнейшие пути сотрудничества с коллегами из Грузии и Гаварского университета. Под руководством европейских коллег были назначены ответственные лица для координации и разработки тематических направлений занятий. Армянские и грузинские коллеги обсудили вопросы сотрудничества в контексте разработки, обмена информацией и данными.
Во второй половине дня состоялся визит в Институт исследований экосистем (Национальный Исследовательский Совет Италии) с целью обсуждения вопроса поддержки в модернизации занятий. Одновременно с этим было организовано посещение научных лабораторий института с подробным представлением проводимых современных исследований.