Հանդիպումներ Տուշայի համալսարանի վարչական անձնակազմի հետ
Ս. թ. մայիսի 21-ին Տուշայի համալսարանում տեղի ունեցան վարչական անձնակազմի համար նախատեսված հանդիպումները: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանի գլխավորությամբ առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ Կրթական գրասենյակի և որակի պատասխանատու Պաոլո Կապուանիի հետ, որը ներկայացրեց ծրագրային հավատարմագրման գործընթացն ու առանձնահատկությունները, չափանիշներն ու ուսանողների/դասախոսների գոհունակության արդյունքների վերլուծության ձևաչափերը: Քննարկվեցին կրթության մեջ հետազոտական բաղադրիչը և դրա չափման ցուցանիշները, ներկայացվեց նաև ասպիրանտական կրթական ծրագրերի հավատարմագրման գործընթացը:
Այնուհետև տեղի ունեցավ կրկնակի դիպլոմներին նվիրված հանդիպումը, որի ընթացքում վերջնական տեսքի բերվեցին կրկնակի դիպլոմների շնորհման մասին համաձայնագիրը և ուսումնական պլանները: Տուշայի համալսարանի «Տնտեսագիտություն և կառավարում» դեպարտամենտի ուսումնական ծրագրերը նախագծվում են պրոֆեսիոնալ ընկերությունների և ֆիրմաների համագործակցությամբ, որպեսզի խթանեն կրթությունը և վերապատրաստումը՝ նկատի ունենալով աշխատանքային հեռանկարները: Այսպիսի մոտեցումը նպաստում է հետագայում ուսանողների՝ աշխատանքի տեղավորմանը և ուսումնառության ընթացքում իրականացվող պրակտիկաների կազմակերպմանը:
DEIM դեպարտամենտի առաջարկած դասընթացներն իրականացվում են մեկ փուլով՝ 3-ամյա ուսուցում՝ բակալավրի աստիճանի շնորհմամբ, որին հաջորդում է մագիստրատուրան՝ 2 տարի ուսուցմամբ։
Քննարկումների արդյունքներում որոշում կայացվեց կրկնակի դիպլոմի շնորհման համաձայնագիր կնքել ոչ միայն «Ֆինանսական վարչարարություն», այլև «Շուկայաբանություն և որակ» մասնագիտություններով: Այդ իսկ նպատակով հանդիպում կազմակերպվեց «Շուկայաբանություն և որակ» կրթական ծրագրի ղեկավար Բարբարա Աքվիլանիի հետ: Հանդիպմանը մանրամասն քննարկվեցին ուսումնական պլանների համապատասխանության և առարկաների բաշխվածության հետ կապված հարցերը: Կրկնակի դիպլոմի շնորհման համաձայնագիրը նախատեսվում է կնքել այս տարվա հուլիս ամսին:

Meetings With Administrative Staff Unitus
On 21 May the meetings designed for administrative staff were held at the University of Tuscia (Unitus). Headed by Head of Foreign Affairs Department Arusyaj Harutyunyan, the first meeting was with Paolo Capuani in charge of Education Services and Quality at Unitus, who presented the process and features of program accreditation, the criteria of program accreditation and student/academic staff satisfaction survey analyses formats. Particularly, the research component in education was discussed and the indicators of measuring this component, as well as the process of accrediting PhD programs was presented.
Then the meeting dedicated to double degree agreement was held in the course of which the agreement of awarding double degree program and program curricula were finalized.
DEIM
ECONOMY AND BUSINESS
The DEIM Department study programmes have been designed in collaboration with professional associa­tions and businesses in order to foster education and training geared to the working world. This type of structure facilitates a high number of work experience placements, project work and apprenticeships, which are carried out during the study period.
The courses offered by the DEIM Department provide first cycle education, consisting of a bachelor's de­gree (3 years), followed by master's degree (2 years).
As a result of the discussions, a decision was reached to sign a double degree agreement not only in "Administration, Finance and Control" but also in "Marketing and Quality". For this purpose, a meeting was organized with Barbara Aquilani, responsible for "Marketing and Quality" to discuss the compatibility of the curricula and the distribution of courses. The double degree agreements is planned to sign already in July 2019.