Հանդիպումներ Տուշայի համալսարանի վարչական անձնակազմի հետ
Ս. թ. մայիսի 21-ին Տուշայի համալսարանում տեղի ունեցան վարչական անձնակազմի համար նախատեսված հանդիպումները: ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանի գլխավորությամբ առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ Կրթական գրասենյակի և որակի պատասխանատու Պաոլո Կապուանիի հետ, որը ներկայացրեց ծրագրային հավատարմագրման գործընթացն ու առանձնահատկությունները, չափանիշներն ու ուսանողների/դասախոսների գոհունակության արդյունքների վերլուծության ձևաչափերը: Քննարկվեցին կրթության մեջ հետազոտական բաղադրիչը և դրա չափման ցուցանիշները, ներկայացվեց նաև ասպիրանտական կրթական ծրագրերի հավատարմագրման գործընթացը:
Այնուհետև տեղի ունեցավ կրկնակի դիպլոմներին նվիրված հանդիպումը, որի ընթացքում վերջնական տեսքի բերվեցին կրկնակի դիպլոմների շնորհման մասին համաձայնագիրը և ուսումնական պլանները: Տուշայի համալսարանի «Տնտեսագիտություն և կառավարում» դեպարտամենտի ուսումնական ծրագրերը նախագծվում են պրոֆեսիոնալ ընկերությունների և ֆիրմաների համագործակցությամբ, որպեսզի խթանեն կրթությունը և վերապատրաստումը՝ նկատի ունենալով աշխատանքային հեռանկարները: Այսպիսի մոտեցումը նպաստում է հետագայում ուսանողների՝ աշխատանքի տեղավորմանը և ուսումնառության ընթացքում իրականացվող պրակտիկաների կազմակերպմանը:
DEIM դեպարտամենտի առաջարկած դասընթացներն իրականացվում են մեկ փուլով՝ 3-ամյա ուսուցում՝ բակալավրի աստիճանի շնորհմամբ, որին հաջորդում է մագիստրատուրան՝ 2 տարի ուսուցմամբ։
Քննարկումների արդյունքներում որոշում կայացվեց կրկնակի դիպլոմի շնորհման համաձայնագիր կնքել ոչ միայն «Ֆինանսական վարչարարություն», այլև «Շուկայաբանություն և որակ» մասնագիտություններով: Այդ իսկ նպատակով հանդիպում կազմակերպվեց «Շուկայաբանություն և որակ» կրթական ծրագրի ղեկավար Բարբարա Աքվիլանիի հետ: Հանդիպմանը մանրամասն քննարկվեցին ուսումնական պլանների համապատասխանության և առարկաների բաշխվածության հետ կապված հարցերը: Կրկնակի դիպլոմի շնորհման համաձայնագիրը նախատեսվում է կնքել այս տարվա հուլիս ամսին:

Встречи с административным составом университета Туша
21 мая с.г. состоялись встречи с административным составом университета Туша. Первая встреча во главе с заведующей отдела внешних связей МНОЦ НАН РА Арусяк Арутюнян состоялась с заведующим отдела управления качеством образования Паоло Капуани, который представил особенности процесса лицензирования программ, критерии и формат анализа результатов удовлетворенности студентов/преподавателей. Были также обсуждены исследовательский элемент в учебном процессе и показатели его определения, процесс лицензирования аспирантских программ.
Далее состоялась встреча, посвященная присвоению двойных дипломов, где окончательно было отредактировано Соглашение о присвоении двойных дипломов и учебных планов. Учебные планы департамента "Экономика и управление" университета Туша планируются при сотрудничестве с профессиональными обществами и фирмами для развития образования и переподготовки в контексте учета перспектив на получение студентами места работы. Такой подход помогает правильной организации в проведении практики студентов во время учебного процесса и их обеспечению в дальнейшем рабочими мессами.
Представленный от департамента DEIM курс занятий осуществляется на базе трехлетнего обучения с присвоением степени бакалавра, после чего следует 2-х летнее обучение в магистратуре. В результате обсуждений было решено заключить Соглашение о присвоении двойных дипломов не только по специальности "Финансовое администрирование", но и по специальности "Маркетинг и качество". С этой целью была организована встреча с руководителем образовательной программы "Маркетинг и качество" Барбарой Аквилани. На встрече детально обсудили вопросы соответствия учебных планов и распределения дисциплин. Подписание Соглашения о присвоении двойных дипломов по этой специальности предусматривается в июле этого года.