Աշխատանքային հանդիպում ԳԿՄԿ միջազգային վարկանիշավորման հարցերի շուրջ
Ս/թ դեկտեմբերի 23-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ Կենտրոնի միջազգային վարկանիշավորման հարցերով հանձնաժողովի նիստ:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց միջազգային վարկանիշավորման տարբեր ցանկերում Կենտրոնի ընդգրկման կարևորությունը և այդ ուղղությամբ առաջիկայում պլանավորվող աշխատանքները: Ընդգծեց գիտական արդյունքի վրա հիմնված խրախուսման մեխանիզմների կատարելագործման անհրաժեշտությունը։
Կենտրոնի դեկան Ատոմ Մխիթարյանն էլ իր հերթին ներկայացրեց միջազգային վարկանիշավորման համակարգերում ընդգրկվելու համար Կենտրոնի տարբեր ստորաբաժանումների կողմից իրականացվելիք աշխատանքների հիմնական ուղղությունները, սկզբունքները և մեթոդաբանությունը։
Օրակարգային հարցի շրջանակում ծավալվեց ակտիվ քննարկում, որի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները հանդես եկան մի շարք առաջարկություններով կայքի բարելավման, միջազգային չափանիշներին համապատասխան գիտական հոդվածների տպագրման, միջազգային համագործակցության տեսանելիության բարձրացման, դասախոսների վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպման և այլ հարցերի շուրջ, որոնց իրականացման համար նշանակվեցին պատասխանատուներ:
Ծավալված քննարկման արդյունքում հստակեցվեցին տարբեր ստորաբաժանումների աշխատանքները, վերանայվեցին Կենտրոնի աշխատանքային գործունեության որոշ ցուցանիշներ, դրանց կիրառությունն ու չափելիությունը:
Միջազգային վարկանիշավորման հարցերով հանձնաժողովի նիստերը պարբերական բնույթ են կրելու, որի ընթացքում պատասխանատու ստորաբաժանումների ղեկավարները կներկայացնեն կատարված աշխատանքները:

Заседание Комитета по вопросам включения МНОЦ в всемирный рейтинг вузов
23 декабря с. г. в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялось заседание Комитета по вопросам включения МНОЦ в всемирный рейтинг вузов.
Директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян представил членам Комитета важность включения Центра в различные списки вузов международного рейтинга и планируемые работы в этом направлении в ближайшее будущем. Он подчеркнул необходимость совершенствования механизмов стимулирования профессорско-преподавательского состава на основе научных результатов.
Декан Центра Атом Мхитарян, в свою очередь, представил основные направления, принципы и методологию работы, которую необходимо провести различными подразделениями Центра для включения в международные институциональные рейтинговые системы.
В рамках повестки дня развернулось активное обсуждение, в ходе которого члены Комитета выдвинули ряд рекомендаций по совершенствованию сайта, публикации научных статей в соответствии с международными стандартами, повышению видимости на международной арене, организации курсов переподготовки для преподавателей и другие вопросы, за выполнение которых были назначены ответственные лица.
В результате обсуждения были уточнены направления работы различных подразделений, рассмотрены некоторые показатели деятельности Центра, принципы их практического применения и измеримые показатели успеха.
Заседания Комитета по вопросам вузовского всемирного рейтинга Центра будут носить периодический характер, в ходе которых руководители ответственных подразделений представят выполненные работы.