Հանդիպում Նեապոլի Ֆրիդրիխ II-ի անվան համալսարանի դասախոսների հետ
էրազմուս+ միջազգային կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում ս/թ. սեպտեմբերի 14-ից 16-ը Նեապոլի Ֆրիդրիխ II-ի անվան համալսարանի (Իտալիա) հասարակագիտության ոլորտների պրոֆեսորներ՝ Ռոսաննա դե Ռոսան և Ֆաբիո Կարբիսիերոն հանրային դասախոսություններով այցելեցին Գիտակրթական միջազգային կենտրոն: Այցի նպատակները մի քանիսն էին՝ ծանոթանալ ԳԿՄԿ անձնակազմի հետ, ուսումնասիրել Կենտրոնի կառուցվածքն ու գործունեությունը, ինչպես նաև հանրային դասախոսություններով ներկայանալ ԳԿՄԿ ուսանողական հանրությանը:
Այցի առաջին օրը տեղի ունեցավ հանդիպում ԳԿՄԿ տնօրեն՝ Արմեն Սարգյանի հետ, որի ընթացքում քքնարկվեցին ձեռք բերված կապերի ամպրապնդման հետագա ուղիները, հնարավոր համատեղ աշխատանքները, առաջարկվեցին նոր գաղափարներ և քննարկվեցին հետագա համագործակցության հեռանկարները:
Այնուհետև պրոֆեսոր Ռոսաննա դե Ռոսան ԳԿՄԿ 4.2 լսարանում հանդես եկավ «Քաղաքական հաղորդակցման փոփոխվող սցենարը» դասախոսության թեմայով:
Դասախոսությունը վերաբերում էր ամբողջ աշխարհում քաղաքական հաղորդակցման համակարգերի անցումային գործընթացներին: Հատկապես կարևորվում է, որպես միջնորդ, լրատվության և սոցիալական մեդիայի դերը ներկայիս քաղակաքանության մեջ:

Встреча с преподавателями университета Неаполя имени Фридриха II
Лекция по Международной программе кредитной мобильности "Erasmus +"  на тему "Меняющийся сценарий политической коммуникации"
В рамках Международной программы кредитной мобильности Erasmus + Росанна де Роса и Фабио Карбисиерон (профессора общественных наук Неаполитанского университета им. Фридриха II, Италия) с 14 по 16 сентября выступили с публичными лекциями в МНОЦ НАН РА. Цели визита – ознакомиться с административным и профессорско-преподавательским составом МНОЦ НАН РА, изучить структуру и деятельность Центра, а также выступить с публичными лекциями перед студенческой аудиторией МНОЦ НА РА.
В первый день визита состоялась встреча с директором МНОЦ НАН РА Арменом Саргяном, в ходе которой обсуждались дальнейшие пути укрепления приобретенных связей, возможные совместные работы и были предложены новые идеи с обсуждением перспектив дальнейшего сотрудничества.
Затем профессор Росанна де Роса в аудитории 4.2 прочитала лекцию на тему "Меняющийся сценарий политической коммуникации".
Лекция была посвящена переходным процессам систем политической коммуникации по всему миру, где выделяется важность роли СМИ и социальных сетей как посредников в текущей политике.