Աշխատանքային հանդիպում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ամբիոնների վարիչների հետ
Ս/թ փետրվարի 8-ին կայացավ հերթական հեռավար հանդիպումը ամբիոնների վարիչների հետ, որին ներկա էին Կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանն ու տնօրենության անդամներ:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարգսյանը կարևորեց հանդիպման օրակարգում բարձրացվող հարցերի՝ մասնավորապես Կենտրոնի միջազգայնացման և տեսանելիության բարձրացմանն ու դրանց ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մանրամասն քննարկումը, որոնք սահմանված են Կենտրոնի զարգացման ռազմավարական ծրագրով և բարելավման պլանով:
Կենտրոնի գիտահետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Նաիրա Հակոբյանն իր խոսքում ներկայացրեց, թե ինչպիսի քայլեր են անհրաժեշտ ձեռնարկել աշխարհի լավագույն բուհերի վարկանիշավորման աղյուսակներում Կենտրոնի ներգրավվածության համար՝ նշելով, որ Կենտրոնի դասախոսներն իրազեկված են իրենց գիտական գործունեության մասին ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրելու և ակադեմիական սոցցանցերում գրանցվելու մասին։ Այդ հարցում դասախոսներին աջակցություն ցուցաբերելու և ակադեմիական սոցցանցերում դասախոսների գրանցման գործընթացը դյուրացնելու նպատակով Կենտրոնը նախաձեռնել է սեմինար «Ակադեմիական սոցցանցերը՝ որպես հետազոտողի արդիական գործիք» թեմայով, որը կվարի Կենտրոնի լեզվաբանության ամբիոնի վարիչ, գիտական քարտուղար, բ.գ.թ. Մերի Սարգսյանը:
Արտաքին կապերի բաժնի պետ Արուսյակ Հարությունյանը ևս անդրադարձավ վարկանիշավորման աղյուսակներում Կենտրոնի ներգրավվածության հարցին՝ առաջարկելով հեռավար դասընթացների անցկացման համար ներգրավել արտերկրյա հայախոս դասախոսների և խորացնել առկա համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ։
Հանդիպմանը մասնակից կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանն էլ նշեց, որ 2023 թ.-ից սկսած Կենտրոնում նախատեսվում են իրականացնել դասախոսների փոխգնահատման հարցումներ, որի համար ամբիոնները կարող են ինքնուրույն մշակել հարցաշարեր կամ օգտվել կրթության որակի ապահովման բաժնի կազմած հարցաշարից։
Կենտրոնի դեկան Ատոմ Մխիթարյանն անդրադարձավ հեռավար հարթակի մշտադիտարկման արդյունքներին և տեղեկացրեց, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող են կազմակերպվել վերապատրաստման դասընթացներ հարթակից օգտվելու ուղղությամբ: Ի հավելումն՝ ՏՏ բաժնի պետ Արմեն Եղոյանը հավաստիացրեց, որ հարթակից օգտվելու համար տեղադրված են բոլոր անհրաժեշտ ուղեցույցները՝ մանրամասն նկարագրություններով։
Հանդիպման վերջում ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը նշեց, որ համաձայն ուսումնական մասի կողմից տրված հանձնարարականի՝ Կենտրոնի ուսումնական գործընթացի բարելավման պլանի շրջանակներում ս/թ փետրվարի 13-25-ը ԳԿՄԿ մասնագիտական ամբիոններում կիրականացվեն դասալսումներ։ Ե․ Զարգարյանն անդրադարձավ նաև ամբիոններում ՄԿԾ-ների բենչմարքինգի շարունակական գործընթացն ապահովող աշխատանքներին, ինչպես նաև տեղեկացրեց Կենտրոնին պետության կողմից 2023-2024 ուստարվա մագիստրոսի կրթական ծրագրով առկա ուսուցմամբ ուսման վարձի լրիվ փոխհատուցմամբ (անվճար) հատկացված տեղերի մասին։
Տնօրեն Արմեն Սարգսյանն ամփոփելով աշխատանքային հանդիպումը՝ նշեց, որ Կենտրոնի փաստաթղթաշրջանառությունն առավել արդյունավետ և հասանելի դարձնելու նպատակով նախատեսված է գործարկել «Mulberry» համակարգը, որը հասանելի կլինի նաև ամբիոնների վարիչներին։

Рабочая встреча с заведующими кафедрами МНОЦ НАН РА
8 февраля с.г. состоялась очередная дистанционная встреча с заведующими кафедрами, на которой присутствовали директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян и члены дирекции.
Директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян отметил важность детального обсуждения вопросов, поднятых в повестке встречи, в частности, повышения интернационализации и видимости Центра и проводимых работ, которые установлены стратегическим планом развития и планом совершенствования Центра.
Заместитель директора Центра по научно-исследовательским вопросам Наира Акопян в своем выступлении представила необходимые шаги для вовлечения Центра в рейтинговые таблицы лучших вузов мира, отметив, что преподаватели Центра осведомлены о предоставлении полной информации о своей научной деятельности и регистрации в академических социальных сетях. С целью оказания содействия преподавателям в этом вопросе и упрощения процесса регистрации преподавателей в академических соцсетях Центр инициировал семинар на тему "Академические соцсети как современный инструмент для исследователей", который будет вести заведующая кафедрой лингвистики Центра, ученый секретарь, канд. фил. наук, доцент Мери Саргсян.
Руководитель отдела внешних связей Арусяк Арутюнян также коснулась вопроса вовлеченности Центра в рейтинговые таблицы, предложив для проведения дистанционных курсов привлечь армяноязычных преподавателей из-за рубежа и углубить сотрудничество с международными партнерами.
Принявшая участие во встрече руководитель отдела обеспечения качества образования Нарине Варданян отметила, что с 2023 года в Центре планируется проводить опросы по оцениванию преподавателей, для чего кафедры могут самостоятельно разработать вопросники или воспользоваться анкетой, составленной отделом обеспечения качества образования.
Декан Центра Атом Мхитарян сослался на результаты мониторинга удаленной платформы и сообщил, что при необходимости могут быть организованы обучающие курсы по использованию платформы. Кроме того, руководитель отдела информационных технологий Армен Егоян заверил, что для использования платформы установлены все необходимые руководства с подробными описаниями.
В конце встречи заместитель директора по учебным вопросам Ерджаник Заргарян отметил, что в соответствии с указаниями отдела в рамках плана совершенствования учебного процесса Центра с 13 по 25 февраля с. г. на профессиональных кафедрах МНОЦ будут проведены прослушивания уроков. Е. Заргарян также коснулся работ, обеспечивающих непрерывный процесс бенчмаркинга образовательных программ на кафедрах, а также проинформировал о выделенных государством местах с полной компенсацией платы за обучение (бесплатно) в магистратуре на 2023-2024 год.
Подводя итоги рабочей встречи, директор Армен Саргсян отметил, что для того, чтобы сделать документооборот Центра более эффективным и доступным, планируется запустить систему "Mulberry", которая будет доступна также заведующим кафедрами.