ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրանտները կմասնակցեն «Լուսավոր սահման» բարեգործական ծրագրին
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միթազգային կենտրոնի հանրային կապերի և կարիերայի զարգացման բաժինը հանդիպում էր նախաձեռնել «Էներգետիկայի հայկական գործակալություն» հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպում-դասընթացը նվիրված էր էներգաարդյունավետության, էներգախնայողության և էներգետիկ համակարգի հիմնախնդիրներին և մարտահրավերներին:
Հանդիպման ընթացքում ԳԿՄԿ մագիստրանտներին ներկայացվեցին ՀՀ էներգետիկ համակարգի, վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտի ընդհանուր զարգացման հեռանկարները, լուսադիոդային լամպերի՝ որպես էներգախնայողության գործիքի օգտագործման առավելությունները և «Լուսավոր սահման» ծրագրի կատարած աշխատանքները: Խոսվեց նաև ծրագրի սոցիալական պատասխանատվության կարևորության և հետագա անելիքների մասին։
«Լուսավոր սահման» ծրագիրը նախատեսում է յուրաքանչյուր ուսումնական հաստատությունում կազմակերպել կամավորական խմբեր՝ 5-7 ուսանողի մասնակցությամբ, որոնք, զինվելով համապատասխան գիտելիքներով և գործիքակազմով, կմասնակցեն սահմանամերձ համայնքների լուսադիոդացման գործընթացի իրականացմանը։
Ծրագրի նպատակն է Հայաստանի և Արցախի սահմանամերձ համայնքներում մշտապես բնակվող ընտանիքներն ապահովել երկարաժամկետ էներգախնայողություն երաշխավորող լուսադիոդային LED լամպերով:

Студенты МНОЦ НАН РА приняли участие в благотворительной программе "Светлая граница"
Апрель 30, 2019По инициативе отдела развития карьеры и общественных связей МНОЦ НАН РА была организована встреча студентов с представителями фонда "Армянское агентство энергетики". Тема обсуждения: основные проблемы (эффективность и экономия) энергетической системы и современные вызовы.
На встрече были представлены следующие темы: перспективы общего развития в сфере восстановления и экономии энергетической системы РА, преимущества использования светодиодных ламп как инструмент энергетической экономии и выполненные работы программы "Светлая граница". Особое внимание также было уделено важности социальной ответственности программы и перспективам будущей деятельности.
Программа "Светлая граница" предусматривает создание в каждом учебном учреждении групп из 5-7 студентов, которые, вооружившись соответствующими знаниями и инструментарием, примут участие в осуществлении светодиодизации в приграничных районах Армении.
Цель программы "Светлая граница" – обеспечение семей, постоянно проживающих в приграничных районах Армении и Арцахе, светоидными лампами LED долгосрочной экономии энергии. Встреча прошла в интересной атмосфере обсуждения вопросов и ответов.