ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրանտները կմասնակցեն «Լուսավոր սահման» բարեգործական ծրագրին
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միթազգային կենտրոնի հանրային կապերի և կարիերայի զարգացման բաժինը հանդիպում էր նախաձեռնել «Էներգետիկայի հայկական գործակալություն» հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպում-դասընթացը նվիրված էր էներգաարդյունավետության, էներգախնայողության և էներգետիկ համակարգի հիմնախնդիրներին և մարտահրավերներին:
Հանդիպման ընթացքում ԳԿՄԿ մագիստրանտներին ներկայացվեցին ՀՀ էներգետիկ համակարգի, վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտի ընդհանուր զարգացման հեռանկարները, լուսադիոդային լամպերի՝ որպես էներգախնայողության գործիքի օգտագործման առավելությունները և «Լուսավոր սահման» ծրագրի կատարած աշխատանքները: Խոսվեց նաև ծրագրի սոցիալական պատասխանատվության կարևորության և հետագա անելիքների մասին։
«Լուսավոր սահման» ծրագիրը նախատեսում է յուրաքանչյուր ուսումնական հաստատությունում կազմակերպել կամավորական խմբեր՝ 5-7 ուսանողի մասնակցությամբ, որոնք, զինվելով համապատասխան գիտելիքներով և գործիքակազմով, կմասնակցեն սահմանամերձ համայնքների լուսադիոդացման գործընթացի իրականացմանը։
Ծրագրի նպատակն է Հայաստանի և Արցախի սահմանամերձ համայնքներում մշտապես բնակվող ընտանիքներն ապահովել երկարաժամկետ էներգախնայողություն երաշխավորող լուսադիոդային LED լամպերով:

Master students of the ISEC NAS RA will participate in the "Bright Border" charity project.
The Public Relations and Career Development Department of the ISEC NAS RA initiated a meeting with representatives of the Armenian Energy Agency. The meeting-training was devoted to energy efficiency, energy saving and energy system problems and challenges.
During the meeting, the ISEC NAS RA master students were presented with the perspectives of the overall development of the Armenian energy system, renewable energy and energy efficiency, the advantages of light-emitting diodes as an energy saving tool and the work done by the "Bright Border" project. The importance of the social responsibility of the project and future plans were also discussed.
The "Bright Border" project plans organizing volunteer groups in each institution with participation of 5-7 students who will be equipped with relevant knowledge and tools to participate in the process implementation of public lights.
The goal of the project is to provide inhabitants of frontier communities in Armenia and Artsakh with affordable, energy-efficient LED-lamps.