ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոսների այցը Իտալիայի Տուշայի համալսարան
Մայիսի 22, 2018
Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոսներ ա.գ.թ.-եր Շուշանիկ Ասմարյանը և Վահագն Մուրադյանը Եվրամիության Էրազմուս+ KA 107 ծրագրի շրջանակներում ս.թ. մայիսի 6-12 գործուղվել են Իտալիայի Տուշայի համալսարան: Այցի շրջանակներում Շուշանիկ Ասմարյանը և Վահագն Մուրադյանը համալսարանի Գյուղատնտեսության, անտառների, շրջակա միջավայրի ամբիոնի մագիստրատուրայում սովորող ուսանողների և ասպիրանտների համար Հայաստանի վերաբերյալ դասախոսություններ կարդացին հետևյալ թեմաներով՝ «Էկոլոգիական խնդիրների լուծման ուղղությամբ հեռազննման և ԱՏՀ տեխնոլոգիաների կիրառումը», «Լանդշաֆտային պլանավորում», ինչպես նաև «Տարածական տեղեկատվական ենթակառուցվածքներ և կառավարում»։ Դասախոսությունների ընթացքում հեռազննման տեխնոլոգիաների ներդրման տեմպերը և ոլորտը զարգացնելու նպատակով Տուշայի համալսարանի գործընկերների, մասնավորապես պրոֆ. Ռաֆայել Կազայի հետ քննարկումներ եղան Իտալիայում ճշգրիտ գյուղատնտեսության զարգացման ուղղությամբ, ինչպես նաև Հայաստանում այդ տեխնոլոգիաների ներդրման և կիրառման հնարավորությունների վերաբերյալ: Պրոֆ. Ռաֆայել Կազայի ուղեկցությամբ ամբիոնի դասախոսները այցելեցին Իտալիայի Գյուղատնտեսության նախարարության Գյուղատնտեսական հետազոտությունների և վերլուծության կենտրոն: Եվրամիության Հորիզոն 2020 FATIMA նախագծի շրջանակներում այստեղ հանդիպումներ եղան կենտրոնի առաջատար մասնագետներ Ռոզարիո Նապոլիի և Կլաուդիա դի Բենեի հետ, ինչպես նաև քննարկումներ դոկտոր Ֆլավիո Լուպիայի հետ «ԱՏՀ և հեռազննման տեխնոլոգիաները և ճշգրիտ գյուղատնտեսությունը» թեմայի՝ մագիստրոսական ծրագրերում դասավանդման մոտեցումների շուրջ: Շ. Ասմարյանը և Վ. Մուրադյանը Տուշայի համալսարանի Գյուղմթերքների, կենսաբանական և անտառային համակարգերի իննովացիոն կենտրոնի պրոֆ. Անտուան Հարֆուշի ուղեկցությամբ այցելեցին Անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) լաբորատորիա, որտեղ քննարկումներ եղան ճշգրիտ գյուղատնտեսության զարգացման գործում ԱԹՍ-ի կիրառման և դրանցից ստացված տվյալների մշակման հարցերի շուրջ: Համաձայնություն ձեռք բերվեց գիտական համատեղ ծրագրերի մշակման վերաբերյալ, որի շրջանակներում ամբիոնի դասախոսները և ուսանողները ԱԹՍ-ի լաբորատորիայում հնարավորություն կստանան վերապատրաստվելու թռիչքի կառավարման և տվյալների մշակման ուղղությամբ:

Lecturers from Environmental Protection and Nature Management Department Visited University of Tuscia, Italy
May 22, 2018
The lecturers from "Environmental Protection and Nature Management Department" of ISEC NAS RA, Shushanik Asmaryan and Vahagn Muradyan, PhDs in Geography, visited the University of Tuscia, Italy from 6 to 12 May 2018. In the frames of their visit, Shushanik Asmaryan and Vahagn Muradyan delivered lectures for Master’s and PhD students at Department of Agriculture and Forest Sciences on the following topics: "Application of GIS Technologies and Remote Sensing in Solving Ecological Problems", "Landscape Planning" and "Space and Information Infrastructures and Management" in Armenia.
Together with the Italian counterparts, particularly Prof. Raffaele Casa, the rates of introducing remote-sensing technologies for the development of precise agriculture in Italy and the development of this sector were discussed during the lectures, as well as opportunities of introducing and applying these technologies in Armenia.
With the company of Prof. Raffaele Casa, the lecturers visited Council for Agricultural Research and Agricultural Economy of Agriculture Ministry of Italy. There they had meetings with the leading specialists of the Center Rosario Napoli and Claudia De Bene to discuss Horizon 2020 FATIMA project, as well as to discuss with Dr. Flavio Lupia the introduction of "GIS and Remote-Sensing Technologies and Precise Agriculture" topic into Master’s degree programs.
With the company of Prof. Raffaele Casa, the lecturers also visited the Barone Ricasoli grape yards in Brolio (Tuscany), where the leading specialist of Council for Agricultural Research and Agricultural Economy of Agriculture Ministry Simone Priori showed the latest achievements of introducing remote-sensing technologies in land mapping, control and monitoring of the environmental state of the vine yards in Italy.
With the company of Dr Antoine Harfouche from DIFAB, Shushanik Asmaryan and Vahagn Muradyan visited the Laboratory of Unmanned Aerial Vehicles (UAV), where they discussed the application of UAVs in the development of precise agriculture and the processing of the data driven from the UAVs. An agreement was reached to develop joint research projects, in the frames of which the academic staff and the students will enable to get trained in the UAV Laboratory in UAV flight management and data processing.