Համագործակցության մեկնարկ FAST-ի հետ
Ս.թ. մարտի 15-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST-ի) միջև կնքվեց համագործակցության նոր համաձայնագիր «SciNova» ծրագրի համատեղ իրականացման նպատակով:
«SciNova» ծրագիրն իրականացվում է FAST-ի կողմից Ասթոնի համալսարանի հետ համատեղ, որի շրջանակներում մշակվել է «Հետազոտության մեթոդաբանություն» և «Գիտության առևտրայնացում» ակադեմիական դասընթացները՝ ուղղված տվյալ ոլորտներում հայ մագիստրոսների և ասպիրանտների հիմնական գիտելիքների և գործնական հմտությունների զարգացմանը:
Համատեղ համագործակցության նպատակն է FAST-ի կողմից մշակված դասընթացի ներդրումը Հայաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության և մաթեմատիկայի (ԳՏՃՄ) ֆակուլտետների մագիստրոսական և ասպիրանտական ծրագրերում:
Համագործակցության շրջանակներում 2022-2023 ուսումնական տարվանից նախատեսվում է «Հետազոտության մեթոդաբանություն» և «Գիտության առևտրայնացում» դասընթացներն ինտեգրել ԳՏՃՄ մագիստրոսական և/կամ ասպիրանտուրայի ուսումնական ծրագրերում որպես պարտադիր դասընթացներ՝ հիմնվելով տրամադրված ուսումնական պլանների վրա։ Այդ նպատակով FAST-ը կիրականացնի ԳՏՃՄ ֆակուլտետների անձնակազմի համար դասընթացավարների վերապատրաստման (ToT) ծրագիր՝ հետագայում դասընթացները դասավանդելու և/կամ ստացած գիտելիքները Կենտրոնի այլ դասախոսների շրջանում տարածելու համար:

Стартуем плодотворное сотрудничество с FAST
15 марта с.г. между Международным научно-образовательным центром НАН РА и Фондом науки и технологий Армении (FAST) было подписано новое соглашение о сотрудничестве с целью совместной реализации программы "SciNova".
Программа "SciNova" осуществляется Фондом науки и технологий совместно с Астонским университетом, в рамках которого разработаны академические курсы "Методология научного исследования" и "Коммерциализация науки", направленные на развитие основных знаний и практических навыков магистрантов и аспирантов в данных сферах.
Совместное сотрудничество нацелено на внедрение уже разработанных курсов в магистерские и аспирантские программы в  факультетах науки, технологии, инженерии и математики (НТИМ) высших учебных заведений Армении.
В рамках сотрудничества с 2022-2023 учебного года планируется интегрировать курсы "Методология научного исследования" и "Коммерциализация науки" в магистерскую и/или аспирантскую программу НТИМ в качестве обязательных курсов, основываясь на предоставленные учебные планы. С этой целью FAST планирует реализовать программу переподготовки тренеров (ToT) для персонала факультетов НТИМ с целью дальнейшего преподавания курсов и/или распространения приобретенных знаний.