ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դասախոս Մելինե Բեգլարյանը մասնակցել է սննդի անվտանգությանը և տեխնոլոգիաներին նվիրված միջազգային դասընթացին
Նոյեմբերի 1, 2018
ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի փորձագիտական խմբի ղեկավար և ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս Մելինե Բեգլարյանը, ստանալով դրամաշնորհ Իսրայելի միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալության (MASHAV) կողմից, սույն թվականի հոկտեմբերի 7-26-ը Իսրայելի Ռեխովոտ քաղաքում մասնակցել է "Feeding the Future: Food Safety and Technology in Times of Global Change" թեմայով միջազգային հետբուհական դասընթացին: Վերջինս կազմակերպվել էր MASHAV (Israel’s Agency for International Development Cooperation), SCP (Singapore Cooperation Programme) և "The Hebrew University of Jerusalem"(The Robert H. Smith Faculty of Agriculture, Food and Environment, The International School of Agricultural Sciences) հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից: Դասընթացին մասնակցելու համար մրցույթով ընտրվել էին աշխարհի մի քանի մայրցամաքների 20 տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ: Դասընթացի ընթացքում ներկայացվել և քննարկվել են սննդամթերքի անվտանգության կառավարման համակարգերի, սննդամթերքի քիմիական հետազոտությունների, սննդամթերքի տարայավորման, մսամթերքի և հացամթերքի արտադրության, հացի հարստացման, ինչպես նաև փորձարկման լաբորատորիաների հավատագրման գործընթացների վերաբերյալ թեմաներ: Բացի այդ՝ SCP ներկայացուցիչների հետ քննարկվել են նաև Սինգապուրում սննդամթերքի անվտանգության ապահովման համակարգի լաբորատոր հետազոտությունների իրականացման առանձնահատկությունները: Դասընթացի վերջում մասնակիցները ներկայացրել են իրենց թիմային հետազոտական ծրագրերը: Մ. Բեգլարյանը ներկայացրել է IMAGU թիմի (թիմի անդամները՝ Հնդկաստանից, Մոլդովայից, Ուկրաինայից և Գվատեմալայից) հետազոտական աշխատանքը, որը վերաբերում էր երշիկային արտադրանքի մանրէաբանական աղտոտմանը: Դասընթացի մասնակիցները հանդես են եկել նաև իրենց ազգային հագուստներով:

Преподаватель МНОЦ НАН РА Мелине Бегларян приняла участие на международном семинаре инновационных технологий по безопасности продуктов питания
Ноябрь 1, 2018
Мелине Бегларян, руководитель экспериментальной группы Экоцентра НАН РА по исследованию пищевых продуктов на основе оценки рисков и преподаватель кафедры Экологии и природопользования МНОЦ, получила грант от агентства международного сотрудничества (MASHAV) для участия (с 7 по 26 октября с.г.) на семинарах в городе Реховот Израиля по теме "Feeding the Future: Food Safety and Technology in Times of Global Change". Мероприятие было организовано со стороны авторитетных международных организаций - (Israel’s Agency for International Development Cooperation), SCP (Singapore Cooperation Programme) и "The Hebrew University of Jerusalem"(The Robert H. Smith Faculty of Agriculture, Food and Environment, The International School of Agricultural Sciences). Для участия на мероприятии были отобраны по конкурсу представители из 20 разных стран мира. Для обсуждения были представлены следующие темы: системы управления по безопасности продовольственных продуктов, химические исследования продовольственных продуктов, пищевая упаковка, производство мясных продуктов и хлебобулочных изделий, обогащение хлеба, процедура aккредитации экспериментальных лабораторий. Кроме того, с представителями SCP также обсуждались особенности осуществления лабораторных исследований по обеспечению безопасности продовольственных продуктов в Сингапуре. В заключение этого мероприятия участники представили исследовательские программы своих групп. Мелине Бегларян представила исследовательскую работу группы IMAGU (члены группы – из Индии, Молдовы, Украины и Гватемалы) по теме микробного загрязнения при производстве колбасных изделий. Участники семинара также выступили в своих национальных одеждах.