ԳԿՄԿ ուսանողական խորհուրդը մասնակցեց «Նոր սերունդ 2021» հոբելյանական համաժողովին
Ս/թ դեկտեմբերի 13-14 Երևանի «Կոնգրես» հյուրանոցում կայացավ «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» ծրագրի «Նոր սերունդ 2021» հոբելյանական համաժողովը՝ հաստատված Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի 2011 թվականի հոկտենբերի 19-ի հրամանագրով: Միջոցառման շրջանակներում ՀՀ բուհերի ուսանողական խորհուրդներից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց երիտասարդական նախագծեր: Համաժողովին մասնակցեցին ՀՀ պետական կառույցների ներկայացուցիչներ և բիզնես ոլորտի գործարարներ: Ծրագրի ստեղծման ամենասկզբից ավելի քան 350 երիտասարդ առաջնորդներ Հայաստանից հնարավորություն են ունեցել այցելելու Ռուսաստան և երկարաժամկետ համագործակցություն ձևավորելու ռուսական պետական և ոչ պետական կառույցների, երիտասարդական և հասարակական կազմակերպությունների հետ:
Համաժողովի պաշտոնական բացմանը ներկա էին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնք իրենց խոսքում ընդգծեցին համաժողովի կարևորությունը: Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը իր հերթին շեշտեց, որ համաժողովը շատ լավ առիթ է համախմբելու ակտիվ հայ երիտասարդության այն ներկայացուցիչներին, որոնք մասնակցել են «Նոր սերունդ» ծրագրին։ «Այս ամենի կարևոր խորհուրդը, անշուշտ, մեր երկրների երիտասարդների միջև կայուն, տևական գործարար և մարդկային շփումների հաստատումն է»,- նշել է դիվանագետը։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Կարեն Թռչունյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ համաժողովը եզակի հնարավորություն է հայ երիտասարդների համար: Այս հարթակը, նրա խոսքով, նպաստում է բուհերի և պոտենցիալ գործատուների միջև հարաբերությունների ստեղծմանը, նրանց երկարաժամկետ ակնկալիքների իրականացմանը, ինչպես նաև վերապատրաստման ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքների ու հմտությունների կիրառմանը։
Համաժողովի պաշտոնական բացմանը ներկա էր նաև ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության փոխնախարար Դավիթ Սահակյանը, որը, շնորհավորելով հոբելյանական 10-րդ համաժողովը, կարևորեց այս ծրագրի շրջանակներում կատարված աշխատանքները։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողական խորհուրդի նախագահ Տ. Կիրակոսյանը, փոխնախագահ Ա. Սարգսյանը և քարտուղար Գ. Հովհաննիսյանը ևս իրենց մասնակցությունն ունեցան համաժողովին՝ ներկայացնելով «Հետպատերազմյան տուրիզմը Հայաստանում» նախագիծը, որը մանրամասն հետազոտություն էր հետպատերազմյան շրջանում Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թվի մասին: Նրանք ներկայացրին նաև ստարտափային նախագիծ, ըստ որի` հնարավորություն կընձեռվի բացահայտելու Հայաստանում տուրիստական անհայտ վայրերը և զարգացնելու տուրիստական հարաբերությունները հայ և ռուս երիտասարդ զբոսաշրջիկների շրջանում:

Участие Студенческого Совета МНОЦ НАН РА на юбилейной конференции - "Новое поколение - 2021"
13-14 декабря 2021 года в отеле "Конгресс" состоялась юбилейная конференция "Новое поколение - 2021" программы "Россотрудничество", утвержденной Указом Президента Российской Федерации от 19 октября 2011 года. В рамках этого мероприятия каждый из студенческих советов вузов РА представил молодежные проекты. В конференции приняли участие представители государственных структур и бизнес-сферы РА. С самого начала создания этой программы более 350 молодых лидеров из Армении имели возможность посетить Россию для формирования и развития долгосрочного сотрудничества с российскими правительственными, неправительственными, молодежными и общественными организациями.
На официальном открытии конференции присутствовали высокопоставленные должностные лица, которые в своих выступлениях подчеркнули важность проводимой конференции. Посол России в Армении Сергей Копыркин, в свою очередь, подчеркнул, что конференция является прекрасной возможностью объединить участвующих в программе "Новое поколение" представителей активной армянской молодежи. В частности, он отметил: "Важным смыслом всего этого, конечно же, является установление стабильных, долгосрочных деловых и человеческих контактов между молодежью наших стран".
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Трчунян в своем выступлении сказал, что конференция является уникальной возможностью для армянской молодежи. По его мнению, эта конференция является хорошей платформой в формировании важных отношений между вузами и «потенциальными работодателями», в осуществлении их долгосрочных планов, а также применении полученных во время обучения знаний и навыков.
На официальном открытии конференции также присутствовал заместитель министра промышленности высоких технологий РА Давид Саакян, который поздравил 10-ю юбилейную конференцию с проделанными в рамках этой программы работами.
Председатель Студенческого Совета МНОЦ НАН РА Т. Киракосян, заместитель председателя А. Саргсян и секретарь Г. Оганесян также приняли участие в конференции с проектом программы - "Послевоенный туризм в Армении", где было представлено подробное исследование о количестве посетивших Армению туристов в послевоенный период. Они также представили start-up проект, согласно которому в Армении можно будет открывать неизведанные туристические места и развивать армяно-российский туризм усилиями молодёжи.