Շնորհակալագրեր Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի թիմին
«Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի դատախաղ» մրցույթում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ թիմն արժանացավ երկրորդ մրցանակին: Կենտրոնի տնօրեն Ալբերտ Սարգսյանը շնորհավորելով թիմի անդամներին հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի նրանք ավելի լավ հանդես կգան, կհաղթեն հայաստանյան փուլն ու կմեկնեն Միացյալ նահանգներ:
Նշենք, որ միջազգային այս մրցույթ-դատախաղին Հայաստանի թիմերը մասնակցում են 2000 թվականից: Մրցույթի ընթացքում իրավաբանական ֆակուլտետների ուսանողական թիմերը հանդես են գալիս մե'կ հայցվորի, մե'կ պատասխանողի դերում, փորձելով փաստերին տալ ճիշտ իրավական որակումներ եւ հիմնավորել փաստարկները: Հայաստանյան մրցափուլը հաղթահարած թիմը մեկնում է Վաշինգթոն մրցելու աշխարհի շուրջ 90 երկրներից դատախաղին մասնակցող թիմերի հետ:
ԳԿՄԿ թիմի անդամ և լավագույն բանախոս ճանաչված Գրիգոր Թունյանը կարծում է, որ իրենք բոլոր նախադրյալները ունեն հաջորդ տարի լավագույնս հանդես գալու համար:.
«Ճիշտ է արդյուքներն ու արձանագրած հաջողությունները գոհացուցիչ չէին, սակայն ձեռք բերվածը պետք է զարգացնել, առավել ևս ,երբ ունենք լավ և ուժեղ թիմ, նպատակային և համախմբված թիմային աշխատանք ,որի դեպքում հնարավոր է հասնել ցանկալի արդյունքի»,-նշեց Գրիգորը:
Սոնան և Տաթևը ևս լավ տպավորություններ էին ստացել մրցույթից .«Երկրորդ մրցանակին արժանանալը դատական նախադեպերի ուսումնասիրության հետ կապված թերացումների արդյունք էր, սակայն դա հաշվի առնելով, վստահ ենք, որ հաջորդ անգամ կարող ենք հավակնել ավելիին»:
Իսկ մասնակիցներից Անին էլ վստահեցնում է, որ մրցույթին մասնկացելու համար պետք է չքնել և շատ կարդալ, քանի որ Ջեսափը շատ պատասխանատու մրցույթ է, տալիս է գիտելիքների մեծ պաշար և դրդում ինքնազարգացման:

Certificates of Gratitude to ISEC Jessup Team Members
ISEC’s team won the second place at Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition 2013. ISEC Director Albert Sargsyan congratulated the team members and hoped they would perform better in the upcoming year, would win the Armenian round and leave for the US to take part in the international round.
It should be mentioned that Armenian teams have been participating in the moot court competition since 2000. During the competition law students act either for a claimant or a defendant trying to give correct legal definitions of the facts and to ground arguments. The team, which wins the Armenian round, leaves for Washington to take part in the competition with teams from around 90 countries.
ISEC Team Member and Best Speaker for 2013 Grigor Tunyan thinks they have all the prerequisites to win the competition next year.
“It’s true that the results and achieved success was not satisfactory, however, we should develop what we have achieved, moreover, when we have a good team, aimed team work, when it’s possible to gain the desirable result,” Grigor said.
Sona and Tatev also had good impressions from the competition, “The second place was the result of not sufficient studies of court precedents and taking this fact into consideration we are sure next time we can do more.” While of the participants Ani makes sure you should read much and not sleep at nights to take part in the competition, as Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition is very binding, boosts your knowledge and motivates for self-development.