Շնորհակալագրեր Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի թիմին
«Ֆիլիպ Ջեսափի անվան միջազգային իրավունքի դատախաղ» մրցույթում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ թիմն արժանացավ երկրորդ մրցանակին: Կենտրոնի տնօրեն Ալբերտ Սարգսյանը շնորհավորելով թիմի անդամներին հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի նրանք ավելի լավ հանդես կգան, կհաղթեն հայաստանյան փուլն ու կմեկնեն Միացյալ նահանգներ:
Նշենք, որ միջազգային այս մրցույթ-դատախաղին Հայաստանի թիմերը մասնակցում են 2000 թվականից: Մրցույթի ընթացքում իրավաբանական ֆակուլտետների ուսանողական թիմերը հանդես են գալիս մե'կ հայցվորի, մե'կ պատասխանողի դերում, փորձելով փաստերին տալ ճիշտ իրավական որակումներ եւ հիմնավորել փաստարկները: Հայաստանյան մրցափուլը հաղթահարած թիմը մեկնում է Վաշինգթոն մրցելու աշխարհի շուրջ 90 երկրներից դատախաղին մասնակցող թիմերի հետ:
ԳԿՄԿ թիմի անդամ և լավագույն բանախոս ճանաչված Գրիգոր Թունյանը կարծում է, որ իրենք բոլոր նախադրյալները ունեն հաջորդ տարի լավագույնս հանդես գալու համար:.
«Ճիշտ է արդյուքներն ու արձանագրած հաջողությունները գոհացուցիչ չէին, սակայն ձեռք բերվածը պետք է զարգացնել, առավել ևս ,երբ ունենք լավ և ուժեղ թիմ, նպատակային և համախմբված թիմային աշխատանք ,որի դեպքում հնարավոր է հասնել ցանկալի արդյունքի»,-նշեց Գրիգորը:
Սոնան և Տաթևը ևս լավ տպավորություններ էին ստացել մրցույթից .«Երկրորդ մրցանակին արժանանալը դատական նախադեպերի ուսումնասիրության հետ կապված թերացումների արդյունք էր, սակայն դա հաշվի առնելով, վստահ ենք, որ հաջորդ անգամ կարող ենք հավակնել ավելիին»:
Իսկ մասնակիցներից Անին էլ վստահեցնում է, որ մրցույթին մասնկացելու համար պետք է չքնել և շատ կարդալ, քանի որ Ջեսափը շատ պատասխանատու մրցույթ է, տալիս է գիտելիքների մեծ պաշար և դրդում ինքնազարգացման:

Благодарственное письмо команде Международного научно-образовательного центра НАН РА
На конкурсе инсценировки судебного процесса по международному праву имени Ф. Джесапа 2013 года команда Международного научно-образовательного центра НАН РА удостоилась второй премии. Директор центра, Альберт Гургенович Саргсян, поздравил команду, выразив надежду, что в следующем году они победят на этом конкурсе и поедут в США для дальнейшего участия.
Следует отметить, что на этом конкурсе Армения участвует с 2000 года. На протяжении конкурса студенты юридических факультетов выступают в роли истца или ответчика, пытаясь обосновать доводы и придать фактам правдивую правовую квалификацию. Команда, преодолевшая конкурсный этап в Армении, едет в Вашингтон, чтобы соревноваться с участниками этого конкурса из 90 стран.
Григор Тунян, который был признан лучшим оратором в инсценировке судебного процесса на конкурсе по международному праву имени Ф. Джесапа 2013 года, считает, что у команды МНОЦ НАН РА есть все основания для лучшего выступления и победы на конкурсе следующего года. В частности, он отметил: “Несмотря на то, что результаты и фактические успехи были неудовлетворительны, необходимо сохранить достигнутое, а наличие нашей сильной, целеустремленной и дружной команды является гарантом для достижения желаемого результата.”
Магистранты журналистики, Сона и Татев, также были полны хороших впечатлений от конкурса: “Невзирая на то, что второе конкурсное место явилось результатом пробелов в области изучения судебных прецедентов, мы, тем не менее, уверены, что в следующем году можем претендовать на большее, достичь ощутимых результатов, а именно - победы”.
Одна из участников конкурса, Ани, также уверена, что для успешного участия на конкурсе необходимо хорошо подготовиться, много читать, поскольку этот конкурс очень ответственный, дает большой запас знаний, побуждает к саморазвитию и самообразованию.