ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատմության,քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնը ընդլայնում է միջազգային կապերը
Հոկտեմբերի 13, 2021
Ռուսաստանի Դաշնության Ստավրոպոլի Հյուսիս-Կովկասյան դաշնային համալսարանի հրավերով ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ պատմության, քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ, պ․գ․դ․, պրոֆեսոր Կարեն Խաչատրյանը 2021 թ․ հոկտեմբերի 14-ից 17-ը մասնակցել է այստեղ տեղի ունեցած «Սահմանների ֆենոմենը պատմության և պատմական հիշողության մեջ» միջազգային կոնֆերանսին և հանդիպումներ ունեցել Հյուսիս-Կովկասյան դաշնային համալսարանի ղեկավարության հետ։ Կ․ Խաչատրյանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել կոնֆերանսի պլենար նիստում, ներկաներին փոխանցել ԳԿՄԿ-ի տնօրեն Արմեն Սարգսյանի ողջույնը, ներկայացրել կենտրոնի կողմից իրականացվող գիտակրթական գործունեության հիմնական ուղղություները, ակնլալվող սերտ համագործակցությունը Հարավ-Կովկասյան դաշնային համալսարանի հետ։
Կ․ Խաչատրյանը կոնֆերանսում հանդես է եկել «Հայաստանի տարածքների և սահմանների խնդիրը 1918-1923 թթ.» զեկուցումով, որը հրատարակվել է «Սահմանների ֆենոմենը պատմության և պատմական հիշողության մեջ» գիտական ժողովածուում (Ստավրոպոլ, 2021)։
Հյուսիս-Կովկասյան դաշնային համալսարանի ղեկավարության՝ պրոռեկտոր Ն. Ավրալյովի, միջազգային ծրագրերի և նախագծերի բաժնի պետ Վ․ Սամոյլենկոյի, համաշխարհային պատմության, քաղաքագիտության և միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ Ի․ Կրյուչկովի հետ քննարկվել են երկու հաստատությունների, նաև՝ ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի, միջև «Անդրկովկասյան հետազոտությունների կենտրոն» ստեղծելու և դրա շրջանակներում գիտակրթական համագործակցության մասին ստորագրված եռակողմ համաձայնագրով նախատեսված փոխգործակցության հնարավորություններն ու խնդիրները։
Պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել «Միջազգային հարաբերություններ» մասնագիտությամբ կրկնակի դիպլոմի մագիստրոսական կրթական ծրագիր մշակելու՝ կրկնակի դիպլոմի շնորհմամբ, մասին։

Расширение международных связей кафедры истории, политологии и международных отношений
По приглашению Ставропольского Южно-Кавказского федерального университета Российской Федерации профессор, доктор исторических наук Карен Хачатрян /заведующий кафедрой истории, политологии и международных отношений МНОЦ НАН РА/ с 14 по 17 октября 2021 г. принял участие в международной конференции "Феномен границ в истории и исторической памяти" и встретился с руководством Ставропольского Южно-Кавказского федерального университета. Карен Хачатрян выступил с приветственной речью на пленарном заседании конференции, передал присутствующим приветствие директора МНОЦ НАН РА Армена Саргсяна и представил основные направления осуществляемой Центром научно-образовательной деятельности с перспективой на дальнейшее тесное сотрудничество с Южно-Кавказским федеральным университетом.
Представленный на конференции доклад Карена Хачатряна - "Проблема территорий и границ Армении в 1918-1923 годах" - был опубликован в научном сборнике (Ставрополь, 2021 г.) под названием "Феномен границ в истории и исторической памяти".
С руководством Ставропольского Южно-Кавказского федерального университета /Н. Авралев-проректор, В. Самойленко - руководитель отдела международных программ и проектов, И. Крючков - заведующий кафедрой мировой истории, политологии и международных отношений/ были обсуждены вопросы научно-образовательного сотрудничества в рамках подписанного трехстороннего соглашения (Институт истории НАН РА, МНОЦ НАН РА и Ставропольский Южно-Кавказский федеральный университет Российской Федерации) о создании "Центра Закавказских исследований".
Была достигнута договоренность о разработке совместной магистерской программы по специальности "Международные отношения" с присуждением совместного, двойного диплома.