ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի վարչական և դասախոսական անձնակազմը հանդես եկավ հաշվետվությամբ
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կրթության որակի ապահովման բաժնի ղեկավար Նարինե Վարդանյանը, ուսումնական մասի պետ Երջանիկ Զարգարյանը, «Տնտեսագիտություն և կառավարում» ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը, ամբիոնի դասախոսներ Նարինե Մանուկյանն ու Արամ Սիմոնյանը Եվրոմիության Էրազմուս+ KA 107 ծրագրի շրջանակներում 2018 թվականի ապրիլի 22-28-ը պաշտոնական այցով գործուղվել էին Իտալիայի Տուշայի համալսարան: Այցի շրջանակներում Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի պատվիրակությունը ունեցել էր տարատեսակ հանդիպումներ: Տուշայի համալսարանի փորձը համարելով խիստ ուսանելի՝ վերադառնալով Հայաստան՝ ս/թ մայիսի 24-ին ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ նիստերի դահլիճում կազմակերպվեց հանդիպում ԳԿՄկ որակի ապահովման պատասխանատուների, վարչական ստորաբաժանումների ղեկավարների և «Տնտեսագիտություն և կառավարում» ամբիոնի դասախոսական կազմի հետ, որտեղ գործուղված մասնակիցները նախապես պատրաստած տեսաշարով ներկայացրեցին և պատմեցին գործուղման մանրամասները և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Եղան տարատեսակ հարցեր և քննարկումներ: Մասնակիցները կարևորեցին գործուղումների՝ այսօրինակ հաշվետվողականության մեխանիզմի ներդրումը Կենտրոնում:
Ապա որակի ապահովման պատասխանատուներին Ն. Վարդանյանը ներկայացրեց Տուշայի համալսարանում գործող որակի ապահովման համակարգը, մասնավորապես ուսանողների շրջանում անցկացվող տարատեսակ հարցումների կարգը, որի վերաբերյալ ընթացան քննարկումներ՝ թե որքանով նպատակահարմար կլինի շահակիցների հարցումներն անցկացնել մինչ քննաշրջանը: Մասնակիցները փաստեցին, որ այս պահին դեռևս ԳԿՄԿ համակարգն ու ուսանողությունը պատրաստ չեն այդպիսի փոփոխության, սակայն այս հարցը կմնա դեռ օրակարգային: Ապա խոսք գնաց ամբիոնային հաշվետվությունները որակի ապահովման չափորոշիչներին համապատասխանեցնելու իտալական փորձի մասին, որոշվեց այդ փորձը քննարկել տարբեր ամբիոններում:

The Report of Administrative and Teaching Staff of the International Scientific Educational Center of NAS of RA
June 6, 2018
The head of the department of "The Educational Quality Guarantee" Narine Vardanyan, the principal of the "Department of Education" Yerjanik Zargaryan, chairman of the "Economics and Management" Karen Sargsyan, the lecturers of the chair Narine Manukyan and Aram Simonyan from the NAS, International Scientific Educational Center had an formal business trip to the University of Tusha in Italy, within the frames of the program Euro union Erazmus+ KA 107, from 22-28 of April, 2018. The delegation of ISEC had various meetings within the boundaries of the visit. The experience of Tusha University was considered to be instructive, so coming back to Armenia on the 24-th of May, a meeting was arranged in the conference hall of the ISEC NAS of RA. The responsible persons of ISEC who were responsible for the quality of education, heads of administrative subdivisions and professors of "Chair of Economics and Management" were present at the conference. Missioned specialists presented materials prepared beforehand and told the details of their business trip and the gained agreements from the trip. Different questions were touched upon and the corresponding discussions took place. Participants attached the importance of the business trips and contributed this kind of reporting to the Center. Then N. Vardanyan presented the acting system of the guarantee of qualified education in Tusha University, especially various questioning systems among the students were held. There were different discussions especially in the order of questioning the students. Concerning this issue, many debates rose, how expedient is passing the enquiry before the examination period. Participants mentioned that the system of the ISEC and the students have not been ready for such changes yet, but the problem is still in the agenda. Then chairs’ reports were about the satisfaction of standards of Qualified Education Guarantee from the Italian experience. It was decided to discuss their experience at different chairs.