Կրթության և գիտության միաձուլում՝ կապերի ամրապնդում
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ և Տուշայի համալսարանի միջև իրականացվող Erasmus+ KA107 շարժունության ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի դասախոս և ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի Սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի փորձագիտական խմբի ղեկավար Մելինե Բեգլարյանը ս/թ փետրվարի 21-ից մինչև մարտի 9-ը գործնական այցով գտնվել է Տուշայի համալսարանում (Իտալիա): Այցի ընթացքում Մ. Բեգլարյանը հանդիպումներ է ունեցել Տուշայի համալսարանի Կենսաբանական, ագրոպարենային և անտառային համակարգերի նորարարության դեպարտամենտի (DIBAF), «Բջջային ու մոլեկուլային սնուցման» լաբորատորիայի (աշխատակիցների հետ: Բջջային ու մոլեկուլային սնուցման լաբորատորիայի ղեկավար պրոֆեսոր Նիկոլո Մերենդինոյի հետ իրականացվել է համատեղ գիտական հոդվածի խմբագրման աշխատանքներ, որը ներկայումս ընդունվել է տպագրման միջազգային ինդեքսավորված ժողովածու:
Մ. Բեգլարյանը Տուշայի համալսարանում մասնակցել է պրոֆեսոր Ն. Մերենդինոյի` մասնագիտական որակավորման բարձրացման դասընթացներին, որոնք նվիրված էին սննդագիտության հիմունքներին, ինչպես նաև մարդկանց առողջարար սննդակարգում ֆունցիոնալ սննդամթերքի դերին և նշանակությանը: Այցի ընթացքում պրոֆեսորի հետ քննարկվել են նաև 2018 թվականի սեպտեմբերին Իտալիայի Հռոմ քաղաքում կայանալիք գիտաժողովին առողջական ռիսկերի գնահատման վերաբերյալ համատեղ աշխատանքով ներկայանալու հետ կապված հարցերը:
ՀՀ վերադառնալուց օրեր անց Մ. Բեգլարյանն Իտալիայի Տուշայի համալսարան կատարած այցի, իրականացրած աշխատանքների և պայմանավորվածությունների վերաբերյալ ելույթ է ունեցել ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի գիտխորհրդի և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի ընդլայնված նիստում` կիսվելով ձեռքբերած փորձով ու տպավորություններով:

Fusion of Education and Science: Strengthening Ties
In the frames of Erasmus+ KA107 Credit Mobility Project implemented between ISEC NAS RA and University of Tuscia from 21 February to 9 March 2018 Meline Beglaryan, lecturer at "Environmental Protection and Nature Management" Department of ISEC NAS RA and Head of Expert Group at Food Chain Risk Assessment Center of Center for Ecological Noosphere Studies of NAS RA paid a business visit to the University of Tuscia, Italy. During her visit, she had different meetings with the staff of DIBAF and Laboratory of Cellular and Molecular Nutrition. Together with Professor Nicolo Merendino, Head of Laboratory of Cellular and Molecular Nutrition, she worked on editing a joint research paper, which has already been accepted for publishing in an international impact factor journal.
During her visit, Meline Beglaryan also participated in the continuous professional development courses run by Professor Nicolo Merendino, which were dedicated to the basics of food science, as well as the role and significance of functional food in the people's healthy diet. They also discussed submitting a joint research paper on health risk assessment to a conference to be held in Rome in September 2018.
Several days after her return she made a presentation on her visit to the University of Tuscia, performed works and arrangement in the expanded meeting of the scientific council of Center for Ecological Noosphere Studies of NAS RA and "Environmental Protection and Nature Management" Department of ISEC NAS RA sharing her experience and impressions.