ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն մասնակցեց «Կրթություն և կարիերա EXPO-2022»-ին
Սույն թվականի ապրիլի 27-29 «Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում տեղի ունեցավ «Կրթություն և կարիերա EXPO-2022» 21-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, որին մասնակցում էին Հայաստանում և արտերկրում գործող տարբեր կրթական հաստատություններ։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ցուցահանդեսի երեք օրերի ընթացքում ներկայացրեց Կենտրոնում գործող շուրջ 20 ամբիոնները, որտեղ իրականացվում է կրթություն ավելի քան 30 մասնագիտական կրթական ծրագրերով։ Որպես բարձրագույն ուսումնական հաստատություն, հանդիսանալով հետազոտական առաջին համալսարանի նախատիպը Հայաստանում՝ Կենտրոնն իր այցելուներին ներկայացրեց ինչպես ընթացիկ հետազոտահեն ծրագրերը, այնպես էլ առաջիկայում սպասվող նոր կրթական նախագծերը, այդ թվում՝ «Ինսթիգեյթ»-ի համագործակցության շրջանակներում 2022-2023 ուստարում նոր գործարկվող «Համակարգչագիտություն և խելացի համակարգեր» ամբիոնը։
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վ.Դումանյանը ողջունեց կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ կարևորելով նմանօրինակ միջոցառումների դերն ու նշանակությունը ոլորտի զարգացման գործում: Նախարարը հյուրերի հետ շրջեց նաև ցուցահանդեսում, այցելեց տաղավարներ, որի ընթացքում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց Կենտրոնի հնարավորություններն ու ձեռքբերումները՝ ընդգծելով, որ մասնագիտական ամբիոնների տեղակայումը ակադեմիական համակարգի իստիտուտներում թույլ է տալիս զարգացնել և ամրապնդել կրթություն-գիտություն-հետազոտություն կապը: Գիտահետազոտական հնարավորությունները ծառայեցնելով որպես ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի բազա՝ ամբիոնների համար ապահովում են ոչ միայն աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան որակյալ և մրցունակ կադրերի պատրաստումը, այլև նպաստում ակադեմիական համակարգի կադրային ներուժի երիտասարդեցմանը:
Կենտրոնի հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Լիլիթ Ադամյանն էլ իր հերթին նշեց կրթական կառույցների մասնակցության անհրաժեշտությունն ու նշանակությունը նմանատիպ մասնագիտացված կրթական ցուցահանդեսներին՝ ինչպես հանրության լայն շրջանակներին ներկայացնելու ուսումնական հաստատությունների կրթական ծրագրերը, այնպես էլ նոր գործընկերային հարաբերություններ հաստատելու նպատակով։ Լ․ Ադամյանը ընդգծեց, որ այս երեք օրերի ընթացքում արդեն ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ համագործակցության ուղղությամբ, որոնք ուսանողների համար արտադրական պրակտիկայի և աշխատանքի ընդունման լայն հնարավորություններ են ստեղծելու առաջիկայում։
Հավելենք, որ «Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում հիմնականում ներառված էին բարձրագույն կրթության, միջին մասնագիտական կրթության, շարունակական կրթության, փոխանակման ծրագրերի, արտերկրում ուսուցման, կադրերի վերապատրաստման և այլ թեմատիկ բաժիններ:

МНОЦ НАН РА принял участие в выставке "Образование и карьера EXPO 2022"
С 27 по 29 апреля с.г. в выставочном комплексе "Ереван EXPO" прошла 21-я международная специализированная выставка "Образование и карьера EXPO 2022", в которой приняли участие образовательные учреждения и организации как из Армении, так и из разных стран.
В течение трех дней выставки международный научно-образовательный центр НАН РА представил посетителям более 20 действующих в Центре кафедр, в рамках которых осуществляются около 30 профессиональных образовательных программ.
Будучи прототипом первого исследовательского университета в Армении, Центр представил посетителям текущие и предстоящие образовательные проекты, включая также новую кафедру "Компьютероведения и интеллектуальных систем", инициированная совместно с компанией "Инстигейт", которая планируется уже запустить с 2022-2023 учебного года.
В ходе официальной церемонии открытия выставки министр ОНКС РА Ваграм Думанян поприветствовал организаторов и участников, подчеркнув важность роли и значения подобных мероприятий для развития сферы образования. Министр В. Думанян с гостями посетил павильоны, в ходе которых директор международного научно-образовательного центра НАН РА Армен Саргсян представил возможности и достижения Центра, подчеркнув, что распределение профессиональных кафедр в институтах академической системы позволяет развивать и укреплять логическую взаимосвязь между образованием, наукой и исследованием. Научно-исследовательские возможности не только служат базой для международного научно-образовательного центра НАН РА, а также обеспечивают для кафедр подготовку квалифицированных и конкурентоспособных кадров в соответствии с требованиями рынка труда и способствуют омоложению кадровօго состава академической системы. Руководитель отдела общественных связей и карьеры Центра Лилит Адамян в свою очередь отметила необходимость и важность участия образовательных учреждений в подобных специализированных выставках, как с целью представления образовательных программ более широкому кругу общественности, так и установления новых, успешных партнерских связей. Л. Адамян подчеркнула, что в течение трех дней уже достигнуты ряд договоренностей по сотрудничеству, которые в ближайшее время выявят благоприятные возможности и перспективы для занятости студентов и участия в разных видах производственной практики.
Руководитель отдела общественных связей и карьеры Центра Лилит Адамян в свою очередь отметила необходимость и важность участия образовательных учреждений в подобных специализированных выставках, как с целью представления образовательных программ более широкому кругу общественности, так и установления новых, успешных партнерских связей. Л. Адамян подчеркнула, что в течение трех дней уже достигнуты ряд договоренностей по сотрудничеству, которые в ближайшее время выявят благоприятные возможности и перспективы для занятости студентов и участия в разных видах производственной практики.
Добавим, что в выставочном комплексе "Yerevan EXPO" в основном были включены тематические разделы высшего образования, среднего профессионального образования, непрерывного образования, программ обмена, обучения за рубежом, переподготовки кадров и т.д.