ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ն մասնակցեց «Կրթություն և կարիերա EXPO-2022»-ին
Սույն թվականի ապրիլի 27-29 «Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում տեղի ունեցավ «Կրթություն և կարիերա EXPO-2022» 21-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, որին մասնակցում էին Հայաստանում և արտերկրում գործող տարբեր կրթական հաստատություններ։
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ցուցահանդեսի երեք օրերի ընթացքում ներկայացրեց Կենտրոնում գործող շուրջ 20 ամբիոնները, որտեղ իրականացվում է կրթություն ավելի քան 30 մասնագիտական կրթական ծրագրերով։ Որպես բարձրագույն ուսումնական հաստատություն, հանդիսանալով հետազոտական առաջին համալսարանի նախատիպը Հայաստանում՝ Կենտրոնն իր այցելուներին ներկայացրեց ինչպես ընթացիկ հետազոտահեն ծրագրերը, այնպես էլ առաջիկայում սպասվող նոր կրթական նախագծերը, այդ թվում՝ «Ինսթիգեյթ»-ի համագործակցության շրջանակներում 2022-2023 ուստարում նոր գործարկվող «Համակարգչագիտություն և խելացի համակարգեր» ամբիոնը։
Ցուցահանդեսի պաշտոնական բացման արարողությանը ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վ.Դումանյանը ողջունեց կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ կարևորելով նմանօրինակ միջոցառումների դերն ու նշանակությունը ոլորտի զարգացման գործում: Նախարարը հյուրերի հետ շրջեց նաև ցուցահանդեսում, այցելեց տաղավարներ, որի ընթացքում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը ներկայացրեց Կենտրոնի հնարավորություններն ու ձեռքբերումները՝ ընդգծելով, որ մասնագիտական ամբիոնների տեղակայումը ակադեմիական համակարգի իստիտուտներում թույլ է տալիս զարգացնել և ամրապնդել կրթություն-գիտություն-հետազոտություն կապը: Գիտահետազոտական հնարավորությունները ծառայեցնելով որպես ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի բազա՝ ամբիոնների համար ապահովում են ոչ միայն աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան որակյալ և մրցունակ կադրերի պատրաստումը, այլև նպաստում ակադեմիական համակարգի կադրային ներուժի երիտասարդեցմանը:
Կենտրոնի հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի պետ Լիլիթ Ադամյանն էլ իր հերթին նշեց կրթական կառույցների մասնակցության անհրաժեշտությունն ու նշանակությունը նմանատիպ մասնագիտացված կրթական ցուցահանդեսներին՝ ինչպես հանրության լայն շրջանակներին ներկայացնելու ուսումնական հաստատությունների կրթական ծրագրերը, այնպես էլ նոր գործընկերային հարաբերություններ հաստատելու նպատակով։ Լ․ Ադամյանը ընդգծեց, որ այս երեք օրերի ընթացքում արդեն ձեռք են բերվել մի շարք պայմանավորվածություններ համագործակցության ուղղությամբ, որոնք ուսանողների համար արտադրական պրակտիկայի և աշխատանքի ընդունման լայն հնարավորություններ են ստեղծելու առաջիկայում։
Հավելենք, որ «Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում հիմնականում ներառված էին բարձրագույն կրթության, միջին մասնագիտական կրթության, շարունակական կրթության, փոխանակման ծրագրերի, արտերկրում ուսուցման, կադրերի վերապատրաստման և այլ թեմատիկ բաժիններ:

The ISEC NAS RA participated in "Education and Career EXPO 2022"
On April 27-29, the 21st international specialized exhibition "Education-Career EXPO-2022" took place in "Yerevan EXPO" exhibition complex, which was attended by educational institutions operating in Armenia and abroad.
During these three days of the exhibition, the International Scientific-Educational Center of the RA National Academy of Sciences presented about 20 Chairs of the institution, where education is carried out through more than 30 professional educational programs. As the prototype of the first research university in Armenia, the ISEC NAS RA provided a brief presentation to its visitors about both the current research-based programs and the upcoming new educational projects, including the new Chair of "Computer Science and Smart Systems" launching in the 2022-2023 academic year in cooperation with Instigate.
During the official opening ceremony of the exhibition, ESCS Minister Vahram Dumanyan welcomed the organizers and participants, emphasizing the importance of the role and significance of such events in the development of the sector.
The Minister toured the exhibition with the guests, visited the pavilions, during which the director of the International Scientific-Educational Center of NAS RA, Armen Sargsyan highlighted the opportunities and achievements of the Center, emphasizing that the establishment of professional chairs in the whole academic system of the institutes leads to development and strengthening of education-science-research efficient linkage. Serving as the base for the ISEC NAS RA, the research opportunities within the chairs administer qualified and competitive staff in accordance with the requirements of the labor market, and contribute to the rejuvenation of human resources potential within the academic system.
The head of the Public Relations and Career Department of the ISEC NAS RA, Lilit Adamyan also underlined the necessity and importance of participation in specialized educational exhibitions, aiming to present the educational programs and their opportunities to a wide range of youth and public public and as well as to establish new partnerships. L ․ Adamyan emphasized that during these three days a number of agreements for future cooperation had already been reached, which would expand greater opportunities for students to get internships and employment in the near future.
It should be also noted that the "Yerevan EXPO" exhibition complex mainly included thematic sections on higher education, vocational education, continuing education, exchange programs, training abroad, staff training, and other related fields.