ERLEP կրթահետազոտական լաբորատորիայի ենթակառուցվածքների կիրառումը նախագծային կրթության շրջանակներում
Ս.թ. սեպտեմբերի 5-ին Giraf PM Services GmbH -ի գործադիր տնօրեն և «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար – MENVIPRO Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի համակարգող Անդրեյ Գիրենկոն որակի վերահսկողության նպատակով աշխատանքային այցով Էկոկենտրոնում էր:
Գործնական հանդիպման ընթացում քննարկվեցին ERLEP կրթահետազոտական լաբորատորիայի ենթակառուցվածքները, դրանց հասանելիությունը և կիրառումը նախագծային կրթության շրջանակներում, ինչպես նաև քննարկվեցին MENVIPRO ծրագրի լուսաբանման աշխատանքների արդյունավետությունը և ամփոփիչ կոնֆերանսի կազմակերպական խնդիրները։
Նախագծահեն միջառարկայական կրթությունը մեր ուսանողների հետազոտական փորձառությունների ձեռքբերման և կիրառման ամենաարդյունավետ միջոցներից է:
Այս օրերին ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի և ԳԿՄԿ-ի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի 2-րդ կուրսի ուսանողները Երևանի բուսաբանական այգու էկոլոգիական անձնագրի մշակման նախագծի շրջանակներում իրականացնում են նմուշառման աշխատանքներ:
Նմուշների տարրալուծման աշխատանքներն իրականացվելու են Էկոկենտրոնում տեղակայված ERLEP կրթահետազոտական եզակի լաբորատորիայում, որը ստեղծվել է Էրազմուս+ MENVIPRO՝ «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» ծրագրի շրջանակներում:

Применение инфраструктуры учебно-исследовательской лаборатории ERLEP в рамках проектного образования
Сентябрь 6, 2022
5 сентября с.г. Андрей Гиренко, исполнительный директор Giraf PM Services GmbH и координатор программы Erasmus+ "Модернизация образовательных программ по "Защите окружающей среды (Экология)" для Армении и Грузии" (MENVIPRO) Андрей Гиренко посетил Экоцентр с целью контроля качества.
В ходе встречи были обсуждены инфраструктуры учебно-исследовательской лаборатории ERLEP, их наличие и применение в рамках проектного образования, а также были рассмотрены эффективность освещения проекта MENVIPRO и организационные вопросы итоговой конференции.
Проектное междисциплинарное образование является одним из наиболее эффективных способов приобретения и применения исследовательского опыта нашими студентами.
В настоящее время студенты 2-го курса Экоцентра НАН РА и кафедры "Экология и природопользование" МНОЦ проводят работы по отбору проб в рамках проекта разработки экологического паспорта Ереванского ботанического сада.
Работы по декомпозиции образцов будут проводиться в уникальной учебно-исследовательской лаборатории ERLEP, расположенной в Экоцентре, который был создан в рамках Erasmus + "Модернизация образовательных программ по "Защите окружающей среды (Экология)" для Армении и Грузии" (MENVIPRO).