ERLEP կրթահետազոտական լաբորատորիայի ենթակառուցվածքների կիրառումը նախագծային կրթության շրջանակներում
Ս.թ. սեպտեմբերի 5-ին Giraf PM Services GmbH -ի գործադիր տնօրեն և «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար – MENVIPRO Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի համակարգող Անդրեյ Գիրենկոն որակի վերահսկողության նպատակով աշխատանքային այցով Էկոկենտրոնում էր:
Գործնական հանդիպման ընթացում քննարկվեցին ERLEP կրթահետազոտական լաբորատորիայի ենթակառուցվածքները, դրանց հասանելիությունը և կիրառումը նախագծային կրթության շրջանակներում, ինչպես նաև քննարկվեցին MENVIPRO ծրագրի լուսաբանման աշխատանքների արդյունավետությունը և ամփոփիչ կոնֆերանսի կազմակերպական խնդիրները։
Նախագծահեն միջառարկայական կրթությունը մեր ուսանողների հետազոտական փորձառությունների ձեռքբերման և կիրառման ամենաարդյունավետ միջոցներից է:
Այս օրերին ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի և ԳԿՄԿ-ի «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի 2-րդ կուրսի ուսանողները Երևանի բուսաբանական այգու էկոլոգիական անձնագրի մշակման նախագծի շրջանակներում իրականացնում են նմուշառման աշխատանքներ:
Նմուշների տարրալուծման աշխատանքներն իրականացվելու են Էկոկենտրոնում տեղակայված ERLEP կրթահետազոտական եզակի լաբորատորիայում, որը ստեղծվել է Էրազմուս+ MENVIPRO՝ «Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն (բնապահպանություն)» կրթական ծրագրերի արդիականացում Հայաստանի և Վրաստանի համար» ծրագրի շրջանակներում:

Infrastructure application of the ERLEP educational research laboratory in the framework of project-based education
September 6, 2022
On 5 September, the managing Director of Giraf PM Services GmbH  and manager of the "Environmental protection (environmental protection)" educational programs for Armenia and Georgia - MENVIPRO Erasmus+ capacity building program Dr. Andrey Girenko visited CENS for quality control purposes.
During the meeting, the infrastructures of the ERLEP educational research laboratory, their access and application in the framework of project-based education were discussed, as well as the effectiveness of МENVIPRO project dissemination and organizational issues of the final conference were discussed.
Project-based interdisciplinary education is one of the most effective ways for our students to acquire and apply research experience.
These days, 2nd year students of the Department of "Environmental protection and nature management" are conducting sampling work as part of the project to develop an ecological passport for the Yerevan Botanical Garden.
Sample analyses will be carried out in the unique ERLEP educational research laboratory located in CENS, which was created due to Erasmus+ capacity building project "Modernization of Environment Protection Studies Programmes for Armenia and Georgia" (MENVIPRO).