Քննարկումներ 2022-2027թթ. բարելավման պլանի նախագծի շուրջ
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ կրթության որակի ապահովման բաժնի նախաձեռնությամբ Կենտրոնի տնօրենությունը շարունակում է առցանց և դեմառդեմ քննարկումները 2022-2027թթ. բարելավման պլանի նախագծի շուրջ: Բաժնի ղեկավար Նարինե Վարդանյանը մանրամասն ներկայացրեց բարելավման պլանով նախատեսված բոլոր գործողությունները։
Աշխատանքների պլանավորման հիմքում դրված են պետական առաջնահերթությունները, աշխատաշուկայի արդի պահանջները, ՈԱՇ-ի բնութագրիչների փաստաթղթավորված վերլուծությունը:
Որպես գիտահետազոտական բուհի տնօրենի՝ Ա.Սարգսյանի ուշադրության առանցքում է հետազոտական բաղադրիչի ուժեղացումը և նրա շաղկապվածությունը կրթական գործընթացներին: Ա. Սարգսյանը կարևորում է նաև միջազգային համագործակցությանն ուղղված միջոցառումների շարունակականության ապահովումը, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի համար վերապատրաստումների հաճախակի կազմակերպումը, ինչպես նաև Կենտրոնի տեսանելիության բարձրացումը տեղական և միջազգային հարթակներում:
Առաքելությունն իրագործելու և ռազմավարական նպատակներին հասնելու, ինչպես նաև կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու համար Կենտրոնի բոլոր ստորաբաժանումներում նախատեսված է բարելավել ՊԻԳԲ շրջափուլով կառավարման սկզբունքը:
Քննարկումներում ակտիվորեն ներգրավված են Կենտրոնի բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարները՝ յուրաքանչյուրն իր գործունեության շրջանակը ռազմավարական ծրագրի առաքելությանն ու նպատակներին համապատասխանեցնելու, ստորաբաժանումների պատասխանատվությունները հստակեցնելու, վերջնարդյունքների գնահատմանն ու բարելավմանն ուղղված մեխանիզմներ և ընթացակարգեր մշակելու, ինչպես նաև բոլոր ստորաբաժանումների համաժամանակյա առաջընթացն ապահովելու համար:

Обсуждение проекта плана по усовершенствованию на 2022-2027гг.
По инициативе отдела обеспечения качества образования МНОЦ НАН РА дирекция Центра продолжает обсуждения проекта плана по усовершенствованию на 2022-2027гг. В онлайновом и офлайновом режиме.
В основе планирования работ лежат государственные приоритеты, современные требования рынка труда, документированный анализ характеристик НРК.
В центре внимания А. Саргсяна как директора научно-исследовательского вуза находится увеличение исследовательского компонента и его привязка к образовательным процессам. А. Саргсян подчеркивает также важность последовательных процедур по международному сотрудничеству, периодическое проведение переквалификации профессорско-преподавательского состава, а также повышение статуса Центра в местных и международных программах.
Для реализации своего предназначения и достижения стратегических целей, а также повышения эффективности управления во всех подразделениях Центра предполагается повысить принцип управления в стадиях планирования, реализации, оценки, усовершенствования.
В обсуждениях активно участвуют руководители всех подразделений Центра с целью сообразования рамок своей деятельности с предназначением и целями стратегической программы, уточнения ответственности подразделений, разработки механизмов и процедур оценки и улучшения конечного результата, а также для обеспечения синхронного прогресса всех подразделений.