Որակի ապահովման և կառավարման համատեքստում լավագույն փորձի փոխանակում ԳԿՄԿ ամբիոնների միջև
Ս.թ. մարտի 19-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ ամբիոնների վարիչների ընդլայնված նիստ՝ բուհի ներսում լավագույն փորձի ներկայացման և տարածման նպատակով:
Միջոցառմանը ներկա էին ԳԿՄԿ ուսումնական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Երջանիկ Զարգարյանը, որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը, ԳԿՄԿ ամբիոնի վարիչներն ու համակարգողները:
Հանդիպման օրակարգում ԳԿՄԿ «Օտար լեզուների» և ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի համատեղ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնների դրական՝ արտաքին փորձագետների կողմից լավագույն ճանաչված փորձի ներկայացումն էր՝ կրթության որակի ապահովման շրջանակներում:
Բացման խոսքում ԳԿՄկ որակի ապահովման բաժնի պետ բ.գ.թ. Նարինե Վարդանյանը հավաստիացրեց, որ այսօրինակ հանդիպումները շարունակական են լինելու, ինչը կնպաստի ամբիոնների միջև կապերի սերտացման, փոխհամագործակցության և հետագա համատեղ ծրագրերի իրականացմանը: Ն.Վարդանյանն իր խոսքում նաև շեշտեց, որ ԳԿՄԿ-ն կրթության կազմակերպման և կառավարման նոր՝ որակապես ավելի բարձր մակարդակի է հասել, քանի որ որակի ապահովման մշակույթն ու սկզբունքներն արդեն տարածում են գտել Կենտրոնի տարբեր ամբիոններում, որտեղ, անկախ ԳԿՄԿ որակի ապահովման բաժնից, մշակվում են գնահատման գործիքներ և իրականացվում որակի կառավարմանն ուղղված միջոցառումներ:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ օտար լեզուների ամբիոնի վարիչ բ.գ.թ. Գոհար Գրիգորյանը մասնակիցներին ներկայացրեց որակի ներքին գնահատման մեխանիզմներն ու գործիքները օտար լեզուների ամբիոնի օրինակով: Գ.Գրիգորյանը նշեց, որ որակի ապահովման բաժնի կիսամյակային գնահատումից բացի՝ օտար լեզուների ամբիոնում մշակվել և ներդրվել է անկախ գնահատման մեխանիզմ և գործիքներ, ինչը հնարավորություն է տալիս պարբերաբար բացահայտել ուսանողների կրթական կարիքները և կազմակերպել ուսուցում դրանց հիման վրա՝ հաշվի առնելով նաև մասնագիտական ոլորտի առանձնահատկություններն ու տերմինաբանությունը: Գ.Գրիգորյանը կարևորեց դասախոսների կողմից փոխադարձ գնահատման կիրառումը, որը թույլ է տալիս վեր հանել այնպիսի առկա խնդիրներ, որոնք այլ ուսումնասիրություններով չեն բացահայտվում, և որոնց հիման վրա հնարավոր է դառնում իսկապես բարելավել առարկայական ծրագրերն ու նկարագրերը: Ամբիոնի կողմից մշակված հարցաթերթի նմուշ-օրինակը տրամադրվեց նաև ներկաներին:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ և ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի համատեղ «Բնապահպանություն և բնօգտագործում» ամբիոնի վարիչ Լիլիթ Սահակյանն էլ ներկայացրեց բնապահպանության և բնօգտագործման ամբիոնի կողմից նախաձեռնված և իրականացված բենչմարքինգի արդյունքները մասնագիտական կրթական ծրագրի բարեփոխման դրական օրինակի հիման վրա: Իր ելույթում Լ.Սահակյանն ընդգծեց, որ դասավանդման հիմքում դրված է նախագծահեն կրթության կազմակերպումը, ինչը նպաստում է գործնական հմտությունների զարգացմանը, խթանում մասնագիտական կարողությունների առաջխաղացումը դաշտային աշխատանքների և գիտահետազոտական գործունեության իրականացման արդյունքում, որն էլ իր հերթին հնարավորություն է տալիս գիտելիքի սպառումից սահուն անցում կատարել դեպի գիտելիքի ստեղծում: Լ.Սահակյանը նշեց, որ իրականացված բենչմարքինգի շրջանակներում կազմակերպվել են աշխատաժողովներ գործատուների հետ, ընթացքում դուրս բերվել մասնագիտական կրթական ծրագրի բացթողումները, բարելավվել ՄԿԾ-ները՝ հընթացս լրացնելով մագիստրոսական կրթության համար անհրաժեշտ գիտելիքների և կարողությունների պակասը և նպաստելով սովորողների շրջանում հետազոտական և վերլուծական կարողությունների ձևավորմանը: Բանախոսը մանրամասն ներկայացրեց այն ութ առարկայական ծրագրերը, որոնք ենթարկվել են բարեփոխումների՝ միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրման և ներդրման արդյունքում:
Միջոցառման վերջում ծավալվեց ակտիվ քննարկում. ամբիոնի վարիչները բանախոսներին ուղղեցին իրենց հուզող հարցերը հետագայում իրենց ամբիոններում ներկայացված լավագույն փորձը տեղայնացնելու նպատակով: Հնչեցին բազմաթիվ հարցեր և առաջարկություններ, որոնք ԳԿՄԿ որակի ապահովման բաժինն արձանագրեց և հետևողական աշխատանքի արդյունքում փորձելու է կյանքի կոչել: Բացի այդ, ամբիոնների վարիչների հետ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց նաև առաջիկայում կազմակերպել կլոր սեղան-քննարկումներ գործատուների մասնակցությամբ՝ ՄԿԾ-ների բարելավման գործընթացներում աշխատաշուկայի պահանջներին առավելապես համապատասխանող չափելի վերջնարդյունքներով մասնագիտական կրթական ծրագրերի ապահովման նպատակով:

Обмен передовым опытом между кафедрами МНОЦ в рамках обеспечения качества образования
19 марта по инициативе руководителя отделом обеспечения качества образования Международного научно-образовательного центра НАН РА Нарине Варданян состоялось расширенное заседание с участием заведующих кафедрами с целью представления и распространения передового опыта.
На заседании принимали участие заместитель директора МНОЦ по учебным вопросам Ерджаник Заргарян, руководитель отдела обеспечения качества образования Нарине Варданян, заведующие и координаторы кафедр МНОЦ.
В повестке дня было включено представление передового опыта кафедр МНОЦ "Иностранные языки" и "Экология и природопользование", признанные наилучшими в рамках обеспечения качества образования по результатам мониторинга внешних экспертов.
Руководитель отдела обеспечения качества образования МНОЦ, Нарине Варданян в своем вступительном слове заверила, что с целью укрепления связей между кафедрами, взаимного сотрудничества и реализации дальнейших совместных проектов, встречи подобного формата будут продолжительными. Н.Варданян также подчеркнула, что МНОЦ достиг нового, качественно более высокого уровня организации и управления образованием, поскольку культура и принципы обеспечения качества уже получили распространение в различных кафедрах Центра, в рамках которых разрабатываются инструменты для оценивания и осуществляются меры по управлению качеством независимо от деятельности отдела обеспечения качества образования.
Гоар Григорян, заведующая кафедрой иностранных языков МНОЦ, представила участникам механизмы и инструменты внутреннего оценивания на примере кафедры иностранных языков. Г.Григорян отметила, что помимо суммативного оценивания отдела обеспечения качества образованием, на кафедре иностранных языков была разработана и использована система независимого оценивания, что позволяет регулярно выявлять образовательные потребности студентов и планировать обучение с учетом специфики и терминологии профессиональной сферы. Г.Григорян подчеркнула насколько важно, чтобы преподаватели использовали взаимное оценивание, что позволяет выявить проблемы, которые не были обнаружены другими механизмами, и на основе которых становится возможным в действительности улучшить образовательные программы. Кроме того, участникам заседания также были предоставлены образцы анкет, разработанных кафедрой иностранных языков.
Заведующая совместной кафедрой "Экология и природопользование" МНОЦ и Центра эколого-ноосферных исследований НАН РА, Лилит Саакян представила результаты бенчмаркинга, инициированного и реализованная кафедрой на основе положительного примера реформирования программы профессионального обучения. В своем выступлении Л.Саакян подчеркнула, что обучение основано на организации проектного обучения, которое способствует развитию практических навыков и формированию профессиональных способностей в результате полевых работ и исследовательской деятельности, что, в свою очередь, обеспечивает плавный переход от потребления знаний к их созданию. Л.Саакян отметила, что в рамках проведенного бенчмаркинга были организованы рабочие совещания с работодателями, в результате которых были устранены пробелы в образовательной программе, восполнив недостаток знаний и навыков, необходимых выпускникам магистратуры, тем самым способствуя формированию исследовательских и аналитических способностей у студентов. Л.Саакян подробно представила те образовательные программы, которые были реформированы в результате изучения и внедрения передового международного опыта.
В конце встречи развернулась активная дискуссия. С целью внедрения передового опыта были согласованы множество вопросов и рекомендаций, которые зафиксировались отделом обеспечения качества образования и будут реализованы в ближайшем будущем в результате последовательной работы. Кроме того, с заведующими кафедрами была достигнута договоренность об организации круглых столов с участием работодателей в целях обеспечения образовательных программ с измеримыми конечными результатами, максимально отвечающими требованиям рынка труда в процессе модернизации образовательных программ.