ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը՝ հանրային ռադիոյի եթերում
Փետրվարի 3, 2022
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Ատոմ Մխիթարյաը «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի շուրջ քննարկմանը մասնակցեց Հայաստանի հանրային ռադիոյի «Դպրություն» հաղորդաշարին:
Ատոմ Մխիթարյան․ Այն ինչ բազմիցս ասվել էր դեռևս օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ՝ իրականություն դարձավ, որովհետև և՛ մասնագիտական հանրությունը, և՛ բուհ–երը իրենց դժգոհությունը բարձրաձայնեցին այն մասին, որ բուհի ամենաբարձր մարմինը, որը որոշում է կայացնում, լինի ապաքաղաքական։ Մենք չենք ասում, որ պետությունը չպետք է գործ ունենա հատկապես հանրային բուհ–երի կառավարման հարցում, բայց, քանի որ նախարարի պաշտոնը քաղաքական պաշտոն է, գուցե ոչ ուղղակի, բայց անուղղակի կերպով կախվածություն է առաջանում, և բուհ–երը օրվա քաղաքական իշխանությունից կախված են լինում, որին նույն կերպ արձագանքեց նաև Սահմանադրական դատարանը։
«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նոր նախագծում գիտության մասին նախկին բոլոր դրույթները այլևս չեն գործում։ Փաստորեն ամբողջ մի օրենք դարձել է մեկ հոդված և ԳԱԱ–ի կարգավիճակը այդքան էլ հստակ չէ։ Օրենքի նախագիծը շատ քիչ է անդրադառնում գիտության հարցերին։

DEAN OF ISEC NAS RA ATOM MKHITARYAN AT THE DISCUSSION OF THE DRAFT LAW "ON HIGHER EDUCATION AND SCIENCE" ON PUBLIC RADIO
February 3, 2022
Dean of the International Scientific-Educational Center of the NAS RA, Ph.D. of Physical and Mathematical Sciences Atom Mkhitaryan participated in the discussion of the draft law "On Higher Education and Science" on the "Dprutyun" program of the Public Radio of Armenia.
Atom Mkhitaryan - What has been said many times during the discussion of the draft law became a reality, because both the professional community and the universities expressed their dissatisfaction with the fact that the highest body of the university that makes decisions should be apolitical. We are not saying that the state should not be particularly involved in the management of public universities, but since the ministerial post is a political position, perhaps it indirectly, but causes indirect dependence, and the universities depend on the political power of the day to which the Constitutional Court responded in the same way.
In the new draft law on higher education and science, all the previous provisions on science no longer apply. In fact, an entire law has become one article and the status of the National Academy of Sciences is not so clear. The draft law addresses very few issues of science.