ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանը՝ հանրային ռադիոյի եթերում
Փետրվարի 3, 2022
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Ատոմ Մխիթարյաը «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի շուրջ քննարկմանը մասնակցեց Հայաստանի հանրային ռադիոյի «Դպրություն» հաղորդաշարին:
Ատոմ Մխիթարյան․ Այն ինչ բազմիցս ասվել էր դեռևս օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ՝ իրականություն դարձավ, որովհետև և՛ մասնագիտական հանրությունը, և՛ բուհ–երը իրենց դժգոհությունը բարձրաձայնեցին այն մասին, որ բուհի ամենաբարձր մարմինը, որը որոշում է կայացնում, լինի ապաքաղաքական։ Մենք չենք ասում, որ պետությունը չպետք է գործ ունենա հատկապես հանրային բուհ–երի կառավարման հարցում, բայց, քանի որ նախարարի պաշտոնը քաղաքական պաշտոն է, գուցե ոչ ուղղակի, բայց անուղղակի կերպով կախվածություն է առաջանում, և բուհ–երը օրվա քաղաքական իշխանությունից կախված են լինում, որին նույն կերպ արձագանքեց նաև Սահմանադրական դատարանը։
«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նոր նախագծում գիտության մասին նախկին բոլոր դրույթները այլևս չեն գործում։ Փաստորեն ամբողջ մի օրենք դարձել է մեկ հոդված և ԳԱԱ–ի կարգավիճակը այդքան էլ հստակ չէ։ Օրենքի նախագիծը շատ քիչ է անդրադառնում գիտության հարցերին։

Декан МНОЦ НАН РА Атом Мхитарян на обсуждении проекта закона "О высшем образовании и науке" в эфире Общественного радио Армении
Февраль 3, 2022
Декан международного научно-образовательного центра НАН РА, кандидат физико-математических наук Атом Мхитарян принял участие в обсуждении проекта закона "О высшем образовании и науке" в программе Общественного радио Армении "Дпрутюн".
Атом Мхитарян: то, что неоднократно говорилось еще во время обсуждения проекта закона, стало реальностью, потому что и профессиональное сообщество, и ВУЗы выразили свое недовольство тем, что высший орган вуза, который принимает решение, должен быть аполитичным.
Мы не говорим, что государство не должно принимать участие в управлении общественными вузами, но, поскольку должность министра является политической, возможно, возникает непрямая, но косвенная зависимость, и ВУЗы зависят от политической власти, на что так же отреагировал и Конституционный суд.
В новом проекте закона "О высшем образовании и науке" все прежние положения о науке больше не действуют. Фактически весь закон стал одной статьей, и статус НАН отражен не вполне четко. Проект закона очень мало затрагивает вопросы науки.