Գիտաժողով «Հետպատերազմական շրջանում անձի արժեհամակարգի ճգնաժամի և անոմիայի հիմնախնդիրը և հաղթահարման մեթոդաբանությունը» խորագրով
Դեկտեմբերի 26, 2022
Ս/թ դեկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ գիտաժողով «Հետպատերազմական շրջանում անձի արժեհամակարգի ճգնաժամի և անոմիայի հիմնախնդիրը և հաղթահարման մեթոդաբանությունը» խորագրով:
Գիտաժողովին ներկա էին պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանից, Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանից, ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիայից, հոգեբաններ «Ժեստ» և «Փսիլայֆ» հոգեբանական ծառայությունների կենտրոններից, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական համակազմը:
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին ՀՀ Գիտության կոմիտեի ֆինանսավորմամբ «21T-5A311» ծածկագրով համանուն թեմայով հետազոտական ծրագրի շրջանակներում իրականացրած գիտական խմբի հետազոտությունները, Երևանի, ինչպես նաև ՀՀ Շիրակի, Վայոց Ձորի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Տավուշի մարզերում գիտական խմբի կողմից իրականացրած հոգեախտորոշիչ աշխատանքներն ու վերջիններիս արդյունքները:
Ներկայացվեցին նաև վերոնշյալ գիտական թեմայի շրջանակներում գիտական խմբի կողմից հրատարակված «Սոցիալական անոմիա և հոգեբանական պաշտպանություն» վերնագրով ուսումնամեթոդական ձեռնարկն ու անոմիայի հիմնախնդրի վերաբերյալ իրազեկման գրքույկը, որոնք բաժանվեցին գիտաժողովի մասնակիցներին:Ներկայացվեցին նաև հիմնախնդրի վերաբերյալ գիտական խմբի գիտական հրապարակումները Սկոպուս (Scopus) և Վեբ օֆ Սայնս (WOS) շտեմարաններում ընդգրկված պարբերականներում:
Գիտաժողովի մասնակիցներն ընդգծեցին ներկայացրած հիմնախնդրի ուսումնասիրության գաղափարի կարևորությունը՝ բարձր գնահատելով հետպատերազմական շրջանում անձի արժեհամակարգի ճգնաժամի և անոմիայի հաղթահարման ուղղությամբ կատարած աշխատանքները:

Конференция на тему "Проблема кризиса и аномии системы ценностей личности в послевоенный период и методика его преодоления"
Декабрь 26, 2022
24 декабря с. г. в Международном научно-образовательном центре НАН РА состоялась научная конференция на тему "Проблема кризиса и аномии системы ценностей личности в послевоенный период и методика его преодоления".
На конференции присутствовали члены профессорско-преподавательского состава Армянского государственного педагогического университета им. Х. Абовяна, Российско-Армянского (Славянского) университета, Академии государственного управления РА, психологи центров психологических услуг "Жест" и "Псилайф", профессорско-преподавательский состав кафедры психологии МНОЦ НАН РА.
В ходе конференции были представлены исследования научной группы в рамках одноименного исследовательского проекта под шифром "21T-5A311", финансируемого Комитетом по науке РА, психодиагностические работы и результаты, проведенные научной группой в Ереване, а также в регионах Ширака, Вайоц Дзор, Лори, Гегаркуник и Тавуш. Были также представлены учебно-методическое пособие "Социальная аномия и психологическая защита", изданное научной группой в рамках вышеуказанной научной темы, и информационный буклет по проблеме аномии, которые были розданы участникам конференции.
Были презентированы также научные статьи рабочей группы, опубликованные в периодических изданиях Scopus (Scopus) и Web of Sains (WOS).
Участники конференции подчеркнули важность изучения проблемы, высоко оценив работу, проделанную в послевоенный период по преодолению кризиса системы ценностей личности и аномии.