Գիտաժողով «Հետպատերազմական շրջանում անձի արժեհամակարգի ճգնաժամի և անոմիայի հիմնախնդիրը և հաղթահարման մեթոդաբանությունը» խորագրով
Դեկտեմբերի 26, 2022
Ս/թ դեկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ գիտաժողով «Հետպատերազմական շրջանում անձի արժեհամակարգի ճգնաժամի և անոմիայի հիմնախնդիրը և հաղթահարման մեթոդաբանությունը» խորագրով:
Գիտաժողովին ներկա էին պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի անդամներ Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանից, Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանից, ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիայից, հոգեբաններ «Ժեստ» և «Փսիլայֆ» հոգեբանական ծառայությունների կենտրոններից, ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հոգեբանության ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական համակազմը:
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին ՀՀ Գիտության կոմիտեի ֆինանսավորմամբ «21T-5A311» ծածկագրով համանուն թեմայով հետազոտական ծրագրի շրջանակներում իրականացրած գիտական խմբի հետազոտությունները, Երևանի, ինչպես նաև ՀՀ Շիրակի, Վայոց Ձորի, Լոռու, Գեղարքունիքի, Տավուշի մարզերում գիտական խմբի կողմից իրականացրած հոգեախտորոշիչ աշխատանքներն ու վերջիններիս արդյունքները:
Ներկայացվեցին նաև վերոնշյալ գիտական թեմայի շրջանակներում գիտական խմբի կողմից հրատարակված «Սոցիալական անոմիա և հոգեբանական պաշտպանություն» վերնագրով ուսումնամեթոդական ձեռնարկն ու անոմիայի հիմնախնդրի վերաբերյալ իրազեկման գրքույկը, որոնք բաժանվեցին գիտաժողովի մասնակիցներին:Ներկայացվեցին նաև հիմնախնդրի վերաբերյալ գիտական խմբի գիտական հրապարակումները Սկոպուս (Scopus) և Վեբ օֆ Սայնս (WOS) շտեմարաններում ընդգրկված պարբերականներում:
Գիտաժողովի մասնակիցներն ընդգծեցին ներկայացրած հիմնախնդրի ուսումնասիրության գաղափարի կարևորությունը՝ բարձր գնահատելով հետպատերազմական շրջանում անձի արժեհամակարգի ճգնաժամի և անոմիայի հաղթահարման ուղղությամբ կատարած աշխատանքները:

A scientific conference on "The problem of crisis and anomie of the personal value system in the post-war period and the methodology of overcoming it."
December 26, 2022
On December 24, a scientific conference was held at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia under the title "The problem of crisis and anomie of the personal value system in the post-war period and the methodology of overcoming it."
The conference was attended by members of the teaching staff of the Armenian State Pedagogical University named after Kh. Abovyan, the Russian-Armenian (Slavonic) University, Public Administration Academy of RA, psychologists from "Zest" and "Psilife" psychological service centers, the teaching staff of the Department of Psychology of ISEC NAS RA.
During the conference, the researches of the scientific group carried out within the framework of the research project "21T-5A311" financed by the RA Science Committee, the psychodiagnostic work and the results carried out by the scientific group in Yerevan, as well as in the RA marzes of Shirak, Vayots Dzor, Lori, Gegharkunik and Tavush were presented.
Methodological manual on "Social anomie and psychological protection" published by the scientific group within the framework of the above-mentioned scientific topic and an information pamphlet on the problem of anomie were also presented. The scientific publications of the working group included in the scientometric database of Scopus and Web of Science (WOS) were also introduced.
The conference participants highlighted the importance of the problem research, highly appreciating the work done in the post-war period aimed at overcoming of the crisis of the personal value system and anomie.