Գիտաժողով «Կլինիկական հոգեբանի գործիքները կախվածությունների հետ աշխատելիս» թեմայով
Ս.թ. ապրիլի 11-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ «Կլինիկական հոգեբանի գործիքները կախվածությունների հետ աշխատելիս» խորագրով գիտաժողով, որը կազմակերպվել էր հոգեբանության ամբիոնի և Կենտրոնի գործատու հանդիսացող «Ժեստ» հոգեբանական կենտրոնի հետ համատեղ։
Գիտաժողովին մասնակցում էին ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական համակազմը, ՀՀ ՊՆ ԳՇ փոխգնդապետները, «Պավլ-Մեդ» հոգեկան առողջության կենտրոնի մասնագետները, հերոսածին մայրերը, զոհված զինծառայողների կանայք, Կենտրոնի մագիստրոսները, ասպիրանտները, հայցորդները, ինչպես նաև ուսանողներ տարբեր ուսումնական հաստատություններից։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Կենտրոնի հոգեբանության ամբիոնի վարիչ, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը, ով ընդգծեց, որ կախվածության տարբեր տեսակներով տառապող մարդկանց թիվն այսօր գնալով աճում է: Ներկայումս շատ տարածված է կախվածությունը հոգեմետ նյութերից (այդ թվում՝ ալկոհոլից և ծխախոտից), մոլախաղերից, համակարգչից և տեսախաղերից, ինչպես նաև որոշ սննդամթերքներից և նույնիսկ՝ մարդկային տարբեր հարաբերություններից: Ցանկացած կախվածության հիմքում ընկած են հոգեբանական խնդիրներ, որի արդյունքում կախվածությունը հեշտ է ձեռք բերվում, իսկ դրանից ձերբազատվելն արդեն դժվար է: Գիտաժողովը միտված էր հենց այս հիմնախնդիրների բացահայտմանը՝ նպատակ ունենալով մեկտեղել մասնագիտական փորձն ու հմտությունը և արդյունավետ գործիքակազմ կիրառելով՝ ներկայացնել առավել օպտիմալ լուծումներ:
Մասնագիտական աշխատանքային փորձի հիման վրա իրենց մոտեցումները ներկայացրին ՀՀ ԶՈՒ ԲՀԱ վարչության ավագ սպա, փոխգնդապետ, հոգեբան Արմինե Հովհաննիսյանը, «Պավլ-Մեդ» հոգեկան առողջության կենտրոնի մասնագետ Քրիստինե Հովհաննիսյանը, «Ժեստ» հոգեբանական կենտրոնի տնօրեն Մարիամ Մեհրաբյանը և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ մագիստրոսները։
Գիտական զեկույցներից հետո ներկայացվեց «Ժեստ» հոգեբանական կենտրոնում իրականացրած հոգեբանության ամբիոնի մագիստրոսների պրակտիկայի հաշվետվություններն ու կատարած աշխատանքները, որոնք անմիջականորեն վերաբերում էին կախվածությունների հիմնախնդրին։

Конференция на тему "Инструменты клинического психолога при работе с зависимостями"
11 апреля с.г. в международном научно-образовательном центре НАН РА совместно с кафедрой психологии и психологическим центром "Жест" состоялась научная конференция на тему "Инструменты клинического психолога при работе с зависимостями".
В конференции приняли участие профессорско-преподавательский состав кафедры, подполковники ГШ МО РА, специалисты центра психического здоровья "Павл-мед", матери героев, жены погибших военнослужащих, магистранты, аспиранты, соискатели Центра, а также студенты из других учебных заведений.
Со вступительной речью выступила заведующая кафедрой психологии Центра, доктор психологических наук, профессор Наира Акопян, которая подчеркнула, что сегодня число людей, страдающих различными видами зависимости растет. В настоящее время широко распространена зависимость от психотропных веществ (включая алкоголь и сигареты), азартных игр, компьютеров и видеоигр, а также некоторых продуктов питания и даже разными видами отношений между людьми. В основе любой зависимости лежат психологические проблемы, в результате которых зависимость легко приобретается, а избавиться от нее уже сложно. Конференция была направлена именно на выявление этих проблем, с целью объединения профессионального опыта и навыков, и представления наиболее оптимальных профессиональных решений с применением эффективных инструментов и методов.
На основе профессионального опыта своих работ, офицер ГШ МО РА, психолог Армине Оганнисян, специалист центра по психическому здоровью "Павл-Мед" Кристине Оганнисян, директор психологического центра "Жест" Мариам Меграбян и магистранты Центра представили свои собственные подходы.
После научных докладов магистранты кафедры психологии представили свои отчеты и работы, связанные с проблемами зависимостей, которые были выполнены в психологическом центре "Жест".