Միջամբիոնային կապերի սերտացմանն ուղղված ամենամյա համաժողով
Հունիսի 3-ին ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնում տեղի ունեցավ կրթության որակի ապահովման բաժնի կողմից կազմակերպված համաժողով, որին մասնակցում էին ԳԿՄԿ տնօրենության անդամներն ու ամբիոնի վարիչները:
Համաժողովը նպատակաուղղված էր ուսումնական տարվա ընթացքում ԳԿՄԿ ամբիոնների կողմից կատարված աշխատանքների ներկայացմանը, միջամբիոնային կապերի սերտացմանն ու առաջավոր փորձի տարածմանը:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը ողջունեց մասնակիցներին՝ ընդգծելով բուհի ներսում լավագույն փորձի փոխանակման շրջանակում ամբիոնների վարիչների ներգրավմամբ նմանատիպ հանդիպումների կարևորությունը:
Նիստը վարում էր որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը, ով իր ելույթում կարևորեց այսօրինակ համաժողովների պարբերական կազմակերպումը, որոնց շրջանակներում հնարավորություն է ընձեռվում ԳԿՄԿ ամբիոններին ներկայացնել վերջին ձեռքբերումները, տեղեկացնել կրթական ծրագրերի մոնիթորինգի արդյունքում կատարված փոփոխությունների, ՄԿԾ-ների իրականացման, մշտադիտարկման և բարելավման գործընթացների արդյունքների մասին: Իր խոսքում Նարինե Վարդանյանը շեշտեց, որ նմանատիպ համաժողովների ընթացքում են ձևավորվում և մշակվում համատեղ գիտական, հետազոտական նորարարական գաղափարները, որոնք հետագայում դառնում են գործուն նախագծեր և կյանքի կոչվում:
Համաժողովի ընթացքում ԳԿՄԿ ամբիոնների վարիչները ներկայացրին իրենց ամբիոնների գործունեությունը, ուսումնական տարվա արդյունքներն ու ձեռքբերումները՝ ամբիոնների գիտական ուղղվածության շեշտադրմամբ, ինչպես նաև ուրվագծվեց ԳԿՄԿ այլ ամբիոնների հետ համագործակցության հեռանկարները: Ակնհայտ էր, որ ավելացել էին ուսանողների հետազոտական և վերլուծական կարողությունների զարգացումն ապահովող առաջադրանքները, որոնք բխում են ժամանակակից աշխատաշուկայի պահանջներից: Հատուկ ուշադրության արժանացավ այն փաստը, որ տարեց տարի մեծանում է աշխատանքի ընդունվող ԳԿՄԿ ուսանողների ու շրջանավարտների թիվը, ովքեր համալրում են երիտասարդ գիտնականների շարքերը ՀՀ ԳԱԱ տարբեր գիտական կառույցներում և ինստիտուտներում կամ շարունակում իրենց մասնագիտական ուղին ասպիրանտուրայում:
ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի դասախոս Նարինե Մանուկյանը ներկայացրեց միջամբիոնային հետազոտության հաջողված փորձը, մասնավորապես՝ կրթական վերջնարդյունքների և շուկայի պահանջների համապատասխանությունը տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի «Գործարար վարչարարություն» ՄԿԾ-ի 2018-2022 թթ. շրջանավարտների գոհունակության տեսանկյունից:
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը մասնակիցներին տեղեկացրեց INTERREG NEXT Սևծովյան ավազանի համագործակցության դրամաշնորհային ծրագրին դիմելու հնարավորությունների մասին:
Համաժողովի վերջում որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը ԳԿՄԿ ամբիոնների վարիչների մասնակցությամբ SWOT վերլուծության միջոցով վեր հանեց ԳԿՄԿ մասնագիտական ամբիոնների և ՀՀ ԳԱԱ գիտական կազմակերպությունների համագործակցության ուժեղ և թույլ կողմերը, հնարավորություններն ու վտանգները:

Annual conference on building connections between the departments
On June 3, a seminar on the improvement of educational quality was held at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of Armenia. The event was organized by the department responsible for ensuring the quality of education, with the participation of members of the ISEC NAS RA leadership and heads of departments.
The seminar was aimed at outlining the work implemented by the ISEC NAS RA departments during the academic year, as well as discussing the further connections between the departments.
Armen Sargsyan, the Director of ISEC NAS RA, welcomed participants and highlighted the importance of exchanging experiences among the heads of departments in fostering the best practices within the field.
Narine Vardanyan, the Head of the Quality Assurance Department at ISEC NAS RA, led a significant meeting aimed at coordinating joint efforts among the heads of departments. Such meetings provide opportunities for the heads of departments to present recent findings, inform about updates in educational programs' monitoring, implementation of PEPs, evaluation, and improvement processes. N. Vardanyan emphasized that these meetings foster the development of integrated scientific, research-oriented innovations that subsequently become active projects and are brought to life.
During the session, the heads of the departments presented the activities of their departments, highlighting the results and comparisons of their educational programs, which were significantly improved through the scientific coordination. Additionally, they shared remote collaboration initiatives with other departments of ISEC NAS RA. Obviously, efforts had been made to enhance the research and analytical capabilities of students, which address current workforce demands. Of particular note was the increase in the number of students and graduates engaged in various scientific routes at different scientific institutions and institutes or pursuing their PhD studies.
Lecturer Narine Manukyan from the Department of Economics and Management at the International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of Armenia presented a successful example of interdepartmental research. Specifically, she discussed the alignment of educational outcomes with market demands from the perspective of the satisfaction of graduates from the Department of Economics and Management's "Business Administration" program for the years 2018-2022.The Dean, Atom Mkhitaryan, informed the participants about the opportunities to apply for the INTERREG NEXT Black Sea Basin cooperation grant program.
At the end of the conference, Narine Vardanyan, the Head of the Quality Assurance Department, conducted a SWOT analysis with the heads of departments. The analysis identified the strengths, weaknesses, opportunities, and threats in the collaboration between the professional departments of the ISEC NAS RA.