Մեկնարկեց «Լինենք իրազեկ և պաշտպանված» խորագիրը կրող իրավաբանական 3-րդ դպրոցը
Ս/թ սեպտեմբերի 17-ին մեկնարկեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի իրավագիտության ամբիոնի, հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի, ինչպես նաև ՈւԽ նախաձեռնությամբ կազմակերպվող «Լինենք իրազեկ և պաշտպանված» խորագիրը կրող իրավաբանական 3-րդ դպրոցը, որը կգործի մինչև հոկտեմբերի 3-ը:
Դպրոցի շրջանակներում մատուցվող դասընթացները, որոնք վարում են Հայաստանի Հանրապետությունում և նրա սահմաններից դուրս իրավագիտության ոլորտին առնչվող լավագույն մասնագետներն ու դասախոսները, կնպաստեն հասարակության իրավագիտակցության բարձրացմանը, պարզ իրավաբանական գիտելիքների ձեռքբերմանը, տեսական և գործնական հմտությունների ձևավորմանը:
Դասընթացների վերջում մասնակիցները կստանան մասնակցության հավաստագրեր: Հավաստագրեր ստանալու համար անհրաժեշտ պայման է ունկնդրի 80 % մասնակցությունը դասախոսություններին:
Դասընթացներն ունեն հետևյալ ուղղվածությունները՝
- Մարդու իրավունքներ
- Եվրոպական դատարանի նախադեպային պրակտիկա
- Ժառանգական իրավունք
- Բանկային իրավունք
- Անձանց քրեաիրավական պաշտպանություն և քրեական գործեր
- Մտավոր սեփականություն
- Իրավաբանական հմտություններ (իրավաբանական տեխնիկա և իրավաբանական գրագրություն)
- Պայմանագրային իրավունք
- Միջազգային իրավունք
Առաջին դասին դասախոսությամբ հանդես եկավ ԵՊՀ պետության և իրավունքի տեսության և պատմության ամբիոնի դոցենտ Տարոն Սիմոնյանը: Հանդիպման սկզբում Տ. Սիմոնյանը ողջունելով դպրոցի բոլոր ունկնդիրներին և կազմակերպիչներին՝ կարևորեց իրավունքի իմացությունը, շնորհակալություն հայտնեց հրավերի և համագործակցության առաջարկի համար:
Դասախոսության ընթացքում ներկայացվեցին ազգային շահի պաշտպանության միջազգային իրավական կառուցակարգերը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հիմնահարցը, արցախյան հիմնախնդրը, Հայաստանի Հանրապետության առջև ծառացած խնդիրները և դրանց հաղթահարման ուղիների տարբերակները:
Նշենք, որ բոլոր դասընթացները հասանելի են հասրակության տարբեր խմբերին և անցկացվում են բացառապես անվճար հիմունքներով: Մասնակցության հայտ է ներկայացրել 116 քաղաքացի:

The third law school, dubbed "Let's Be Aware and Protected," opened its doors
The 3rd Law School, headlined "Let's Be Aware and Protected," was started on September 17 organized by the Law ISEC NAS RA Chair of and SC and Public Relations and Career Department. It will run until October 3.
The school's courses, taught by the top experts and lecturers in the field of law from both inside and outside Armenia, will help raise legal awareness in the community, as well as the acquisition of basic legal knowledge and the development of theoretical and practical skills.
Participants will receive participation certificates at the end of the course. To be eligible for certificates, participants must have an average of 80% participation.
The courses have the following directions:
- Human rights
- The case law of the European Court
- Inheritance law
- Banking law
- Criminal protection of people and criminal cases
- Intellectual property
- Legal skills (legal equipment and legal correspondence)
- Contract law
- International law
Taron Simonyan, Associate Professor of the YSU Chair of History,State and Law Theory, delivered a lecture on the first lesson. At the beginning of the meeting T. Simonyan welcomed all the students and organizers of the school, Simonyan used his knowledge of law and thanked for the invitation and cooperation offer.
The international legal frameworks for the preservation of national interests, the issue of Armenian Genocide recognition, the Artsakh issue, the challenges faced by the Republic of Armenia, and the means to overcome them were all discussed during the presentation.
It should be emphasized that all of the courses are open to patients from all backgrounds of life and are offered completely free of charge. A total of 116 people applied to be a part of the project.