Մեկնարկեց «Լինենք իրազեկ և պաշտպանված» խորագիրը կրող իրավաբանական 3-րդ դպրոցը
Ս/թ սեպտեմբերի 17-ին մեկնարկեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի իրավագիտության ամբիոնի, հանրային կապերի և կարիերայի բաժնի, ինչպես նաև ՈւԽ նախաձեռնությամբ կազմակերպվող «Լինենք իրազեկ և պաշտպանված» խորագիրը կրող իրավաբանական 3-րդ դպրոցը, որը կգործի մինչև հոկտեմբերի 3-ը:
Դպրոցի շրջանակներում մատուցվող դասընթացները, որոնք վարում են Հայաստանի Հանրապետությունում և նրա սահմաններից դուրս իրավագիտության ոլորտին առնչվող լավագույն մասնագետներն ու դասախոսները, կնպաստեն հասարակության իրավագիտակցության բարձրացմանը, պարզ իրավաբանական գիտելիքների ձեռքբերմանը, տեսական և գործնական հմտությունների ձևավորմանը:
Դասընթացների վերջում մասնակիցները կստանան մասնակցության հավաստագրեր: Հավաստագրեր ստանալու համար անհրաժեշտ պայման է ունկնդրի 80 % մասնակցությունը դասախոսություններին:
Դասընթացներն ունեն հետևյալ ուղղվածությունները՝
- Մարդու իրավունքներ
- Եվրոպական դատարանի նախադեպային պրակտիկա
- Ժառանգական իրավունք
- Բանկային իրավունք
- Անձանց քրեաիրավական պաշտպանություն և քրեական գործեր
- Մտավոր սեփականություն
- Իրավաբանական հմտություններ (իրավաբանական տեխնիկա և իրավաբանական գրագրություն)
- Պայմանագրային իրավունք
- Միջազգային իրավունք
Առաջին դասին դասախոսությամբ հանդես եկավ ԵՊՀ պետության և իրավունքի տեսության և պատմության ամբիոնի դոցենտ Տարոն Սիմոնյանը: Հանդիպման սկզբում Տ. Սիմոնյանը ողջունելով դպրոցի բոլոր ունկնդիրներին և կազմակերպիչներին՝ կարևորեց իրավունքի իմացությունը, շնորհակալություն հայտնեց հրավերի և համագործակցության առաջարկի համար:
Դասախոսության ընթացքում ներկայացվեցին ազգային շահի պաշտպանության միջազգային իրավական կառուցակարգերը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հիմնահարցը, արցախյան հիմնախնդրը, Հայաստանի Հանրապետության առջև ծառացած խնդիրները և դրանց հաղթահարման ուղիների տարբերակները:
Նշենք, որ բոլոր դասընթացները հասանելի են հասրակության տարբեր խմբերին և անցկացվում են բացառապես անվճար հիմունքներով: Մասնակցության հայտ է ներկայացրել 116 քաղաքացի:

Открылась Третья юридическая школа под названием "Осведомлен – значит защищён"
По инициативе кафедры юриспруденции, Отдела карьеры и по связям с общественностью, а также Совета студентов МНОЦ НАН РА открылась (17 сентября 2021 года) Третья юридическая школа под названием "Осведомлен – значит защищен", которая будет действовать до 3 октября 2021 год.
Курсы занятий ведут лучшие специалисты и преподаватели Республики Армения в области права. В частности, они будут способствовать повышению правовой осведомленности общества, приобретению простых юридических знаний, а также развитию теоретических и формированию практических навыков, умений.
По окончании курса занятий участники получат сертификаты об участии. Необходимое условие для получения сертификатов - 80% участия студента на лекциях.
Направления:
- Права человека
- Прецедентное право Европейского суда
- Право на наследство
- Банковское право
- Уголовно-правовая защита лиц и уголовные дела
- Интеллектуальная собственность
- Юридические навыки (юридическая техника и юридическая переписка)
- Договорное право
- Международное право
На первом занятии с лекцией выступил Тарон Симонян, доцент кафедры теории и истории государства и права ЕГУ. В самом начале встречи, приветствуя всех учеников и организаторов школы, Симонян подчеркнул важность знаний в области права, выразил благодарность за приглашение и предложение о сотрудничестве.
Во время лекции были представлены международно-правовые структуры защиты национальных интересов, основной вопрос признания Геноцида армян, проблема Арцаха, проблемы Республики Армения сегодня и пути их преодоления.
Отметим, что все курсы доступны для разных слоев общества и проводятся исключительно на бесплатной основе. Заявки на участие подали 116 граждан.