«ԱՐՄԴՈԿՏ» Եվրոմիության Էրազմուս+ ծրագրի «Աստիճանաշնորհում» աշխատանքային խումբն ամփոփեց առաջարկությունների փաթեթի մշակման աշխատանքները
Հունվարի 19, 2021
Սույն թվականի հունվարի 15-ին տեղի ունեցավ Եվրոմիության Էրազմուզ+ «ԱՐՄԴՈԿՏ» ծրագրի «Աստիճանաշնորհում» աշխատանքային ենթախմբի առցանց հանդիպումը։
Հիշեցնենք, որ սույն ենթախմբի աշխատանքները համակարգում է ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնը՝ ի դեմս դեկան Ատոմ Մխիթարյանի։
Հանդիպում-քննարկմանը մասնակցեցին հետևյալ գործընկեր-կառույցների ներկայացուցիչները՝ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոն, Եվրասիա միջազգային համալսարան, Երևանի պետական համալսարան, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարան, Վանաձորի պետական մանկավարժական համալսարան, Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարան, Մ․ Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան, ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտ, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունն՝ իր ներկայանալի պատվիրակությամբ։
2 ժամից ավել տևած հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին դոկտորական կրթության աստիճանաշնորհման համակարգին վերաբերող բազմաթիվ խնդիրներ, մասնավորապես՝ ատենախոսության չափանիշները, մասնագիտական խորհուրդների ձևավորման ընթացակարգն ու կազմը, ատենախոսության պաշտպանության ընթացակարգն ու բողոքարկման կարգը, մասնագիտությունների թվանիշների վերանայման անհրաժեշտությունը, ակադեմիական բարեվարքությանը վերաբերող հարցեր և այլն։
Աշխատանքային խումբը քննարկումների արդյունքում նպատակահարմար գտավ առաջարկել.
- հանդիպում-քննարկումներ կազմակերպել զուգահեռ ընթացող ERASMUS plus այլ, մասնավորապես՝ MINERVA ծրագրի գործընկերների հետ, հաշվի առնելով ընդհանրությունները, ծրագրերի թիրախում գտնվող խնդիրները, կուտակած փորձը,
- որոշ խաչվող հարցերի քննարկման նպատակով հանդիպում կազմակերպել մյուս ենթախմբերի հետ /օրինակ՝ կազմակերպման, տնտեսության հետ կապի և այլն/
- պարբերական հանդիպում-քննարկումներ կազմակերպել ԿԳՄՍ նախարարության պատասխանատուների հետ, որոնց ներկա կգտնվեն ԲՈԿ-ի, ԳիտԿոմի ներկայացուցիչները,
Հիշեցնենք, որ ընդհանուր առմամբ Ծրագրում ընդգրկված են եվրոպական 4 և հայաստանյան 9 բուհ, ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը  և ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ն։ Ծրագրի հիմնական նպատակն է՝ մշակել և ներդնել դոկտորական կրթության բարեփոխումներ Հայաստանում։

Обобщение разработки пакета предложений по Программе Евросоюза Эразмус+ "АРМДОКТ" о "Присуждению степени"
Январь 19, 2021
15 января 2021 года состоялась OnLine-встреча с рабочей подгруппой по Программе Евросоюза Эразмус+ "АРМДОКТ" о "Присуждению степени".
Напомним, что работы данной подгруппы координирует Международный научно-образовательный центр НАН РА в лице декана Атома Мхитаряна.
На встрече-обсуждении приняли участие представители следующих партнëрских структур: Международный научно-образовательный центр НАН РА, Евразийский международный университет, Ереванский государственный университет, Государственный инженерный университет Армении, Ванадзорский государственный педагогический университет, Государственный лингвистический университет им. В Брюсова, Государственный медицинский университет им. М. Гераци, Институт информатики и проблем автоматизации НАН РА, Министерство ОНКС РА со своей представительной делегацией.
В течение более двухчасовой встречи обсуждались многочисленные вопросы касательно системы присуждения степени по докторскому образованию. В частности, рассматривались следующие вопросы: критерии диссертации, порядок и процедура формирования состава специализированных советов, процедура защиты диссертации и порядок её апелляции, необходимость пересмотра нумерации специальностей, академическая этика и т.д.
В результате обсуждения рабочая группа сочла целесообразной предложить:
- организовать параллельные встречи-обсуждения с партнёрами других программ ERASMUS +, в частности – с программой MINERVA, учитывая их общность поставленных во главе угла проблем и накопленный опыт;
- организовать встречи с другими подгруппами по некоторым скрещивающимся вопросам /например, организация, связи с экономикой и т.д./;
- организовать периодические встречи с представителями Министерства ОНКС, ВАК и Комитета по науке.
Напомним, что в целом в Программе Евросоюза Эразмус+ "АРМДОКТ" о "Присуждению степени" участвуют европейские (4) и армянские (9) вузы, Институт информатики и проблем автоматизации НАН РА, Министерство ОНКС РА. Основная цель этой Программы – разработать и внедрить реформы докторского образования в Армении.