ԳԿՄԿ-ում տեղի ունեցավ 2023 թվականի տարեկան հաշվետու ժողովը
Դեկտեմբերի 15-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տարեկան հաշվետու ժողովը, որի օրակարգում ԳԿՄԿ-ի 2023 թվականի աշխատանքների տարեկան ամփոփիչ հաշվետվության ներկայացումն էր:
Նիստին ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամներ, գիտական խորհրդի և տնօրենության անդամներ, ԳԿՄԿ աշխատակիցներ:
Նիստի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ տնօրեն Արմեն Սարսգյանը՝ ներկայացնելով հաշվետու տարվա ընթացքում ԳԿՄԿ-ի գրանցած հաջողություններն ու ձեռքբերումները: Մասնավորապես, անդրադարձ կատարվեց միջազգային առաջատար բուհերի հետ համագործակցության ընդլայնմանը, որն ակտիվ վերելք է գրանցել և´ գործընկեր կազմակերպությունների, և´ միջազգային շարժունության առումներով, ընդգծվեց նորարարական գիտահետազոտական աշխատանքների ակտիվ իրականացումը, նոր ամբիոնների հիմնադրումը, որոնք հաշվի են առնում արդի մարտահրավերներն ու աշխատաշուկայի ներկայիս պահանջները, կարևորվեց գիտական նոր լաբորատորիաների, ինչպես նաև մեդիալաբորատորիայի ստեղծումը, որն ապահովելու է ժամանակակից մեդիաբովանդակություն թիրախային խմբի համար: Առանձնահատուկ շեշտադրվեց նաև ԳԿՄԿ պրոֆեսորադասախոսական կազմի կողմից միջազգային հեղինակավոր գիտական պարբերականներում գիտական հոդվածների ներկայացումն ու մի շարք այլ կարևոր գործընթացներ, որոնք ներկայումս իրագործման փուլում են, և անհրաժեշտ է համապատասխան քայլեր ձեռնարկել դինամիկ զարգացումն ապահովելու համար:
Նիստին ներկա ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Արթուր Իշխանյանը հավանություն տվեց իրականացրած ծրագրերին և հետաքրքրվեց նաև ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի առաջիկա տարիներին նախատեսված անելիքներով, հատկապես՝ գիտական բաղադրիչի ավելացման, միջազգային համագործակցության ընդլայնման ու հետազոտական համալսարանի հեռանկարի առումներով:
Ծավալված ակտիվ հարցուպատասխանի ընթացքում Ա.Սարգսյանն ընդգծեց ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի առաջիկա տարիներին նախանշած գերակա ուղղություններն ու հեռանկարը հետազոտական, գիտական, կրթական, միջազգային համագործակցության և սոցիալական պատասխանատվության ուղղություններով: Մասնավորապես, կարևորվեց միջազգային չափանիշներին և աշխատաշուկայի արդի պահանջներին համապատասխան գիտահենք կրթական ծրագրերի ու հետազոտությունների իրականացման, գիտության, կրթության և տնտեսության արդի պահանջներին համահունչ հետազոտող-մասնագետների պատրաստման ու վերապատրաստման, կրթության միջազգայնացմանն ու մրցունակության ապահովմանն ուղղված արդեն իսկ մեկնարկած գործընթացները: Լավագույն բուհերի վարկանիշավորման աղյուսակներում ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի ներգրավվածության գործընթացն ապահովելու նպատակով ԳԿՄԿ-ում արդեն մեկնարկել է արտերկրի հայազգի դասախոսների ներգրավումը ուսումնական գործընթացում: «ԳԿՄԿ-ի տեսլականն է դառնալ գիտական ստեղծարար միջավայր ապահովող և նորարություններով առաջնորդվող հետազոտական համալսարան՝ խթանելով հետազոտահեն կրթության, գիտության, արտադրության ներդաշնակ և արդյունավետ փոխգործակցությունը»,- նշեց Ա.Սարգսյանն իր խոսքում։
Նիստի ընթացքում ներկայացվեցին նաև ԳԿՄԿ-ում գործող գիտական խմբերի և լաբորատորիաների ֆիզիկայի և կենսաինֆորմատիկայի ոլորտներում իրականացրած հետազոտությունների արդյունքները, որոնք կարևոր խթան են հանդիսանում ոլորտի հետագա շարունակական զարգացման համար:
Նիստի վերջում գիտխորհրդի անդամները միաձայն հաստատեցին ԳԿՄԿ տարեկան ամփոփիչ հաշվետվությունը՝ հավանության արժանացնելով իրականացված արդյունավետ գործունեությունը:

Состоялось годовое отчетное заседание
15 декабря состоялось годовое отчетное заседание Международного научно-образовательного центра НАН РА, повесткой дня которого было представление годового итогового отчета о деятельности МНОЦ за 2023 год.
На заседании присутствовали члены Президиума НАН РА, члены Ученого совета и дирекции, сотрудники МНОЦ.
Участников заседания приветствовал директор МНОЦ НАН РА Армен Саргсян, представив успехи и достижения МНОЦ за отчетный год. В частности, было представлено  сотрудничество с ведущими международными университетами, где зафиксирован активный рост как партнерских организаций, так и международной мобильности, подчеркнуто активное осуществление инновационных научно-исследовательских работ, создание новых кафедр, которые учитывают современные вызовы и требования рынка труда, была отмечена важность создания новых научных лабораторий, а также медиа-лаборатории, которая будет обеспечивать современный медиа-контент для целевой аудитории. Особо был акцентирован представление научных статей профессорско-преподавательского состава МНОЦ в престижных международных научных изданиях и ряд других важных процессов, которые реализуются в настоящее время, и необходимо предпринять соответствующие меры для обеспечения динамичного развития.
Присутствовавший на заседании академик-секретарь Национальной академии наук Артур Ишханян одобрил реализованные программы, а также поинтересовался планируемой деятельностью Международного научно-образовательного центра НАН РА в ближайшие годы, особенно в плане увеличения научно-исследовательской деятельности, расширения международного сотрудничества и перспективы исследовательского университета.
В ходе развернутой активной сессии вопросов и ответов А.Саргсян подчеркнул приоритетные направления и перспективы, намеченные Международным научно-образовательным центром НАН РА на ближайшие годы в сферах исследований, науки, образования, международного сотрудничества и социальной ответственности.
В частности, была отмечена важность уже запущенных процессов, направленных на реализацию научных образовательных программ и исследований в соответствии с международными стандартами и современными требованиями рынка труда, подготовку и обучение исследователей-специалистов в соответствии с современными требованиями науки, образования и экономики, интернационализацию образования и обеспечению конкурентоспособности.
С целью обеспечения процесса вовлечения Международного научно-образовательного центра НАН РА в рейтинговые таблицы лучших вузов уже осуществлено привлечение к образовательному процессу профессоров армянской национальности из-за границы. "Нашим видением является в ближайшие годы стать исследовательским университетом, обеспечивающим творческую научную среду и ориентирующимся на инновации, способствующим гармоничному и эффективному взаимодействию исследовательского образования, науки и производства", - отметил в своем выступлении А. Саргсян.
В ходе заседания были также представлены результаты исследований, проводимых научными группами и лабораториями МНОЦ в области физики и биоинформатики, которые являются важным стимулом для дальнейшего непрерывного развития области.
В конце заседания члены Ученого совета единогласно утвердили годовой итоговый отчет МНОЦ, одобрив проводимую эффективную деятельность.