ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Սարգսյանի ողջույնի խոսքը՝ ուղղված «Ապագայի Հայաստան» գիտաժողով-դպրոցի մասնակիցներին
Դեկտեմբերի 11, 2020
Գիտաժողովի հարգելի՛ հյուրեր, սիրելի՛ մասնակիցներ, երիտասարդնե՛ր…
Սրտանց ողջունում և շնորակալական խոսքս եմ հղում Ձեզ՝ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից կազմակերպած «Ապագայի Հայաստան» գիտաժողով-դպրոցին մասնակցելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ստեղծվել է 1997 թ․-ին։ Ստեղծման պահից ի վեր Կենտրոնի գլխավոր առաքելություններից է մեր երկրում կրթության և գիտության ինտեգրումը, ակադեմիական համակարգի համալրումը երիտասարդ, բարձրորակ մասնագետներով։
Ունենալով սահմանափակ բնական ռեսուրսներ՝ մեր երկրի զարգացման գործում անկյունաքարային և որոշիչ նշանակություն ունի գիտության զարգացումը, և հուսով ենք, որ գիտության ոլորտում իրենց առաջին քայլերը կատարող երիտասարդ հետազոտողներն իրենց մտքերով, գաղափարներով, առաջարկներով կնպաստեն այս գիտաժողով-դպրոցի կայացմանը։ Այս համատեքստում շատ կարևոր է նման միջոցառումների կազմակերպումը, որը հնարավորություն է տալիս համախմբել գիտությամբ հետաքրքրված երիտասարդ հետազոտողներին, ստեղծել միջավայր նրանց երկխոսության և նոր գաղափարների ստեղծման համար։
«Ապագայի Հայաստան» գիտաժողով-դպրոցը համախմբել է ոչ միայն սկսնակ հետազոտողներին, ասպիրանտներին, մագիստրանտներին, այլև գիտության բնագավառում ճանաչված և փորձառու մասնագետներին, որոնք գիտաժաղովի երկրորդ մասում հանդես կգան հրապարակային դասախոսություններով՝ փոխանցելով իրենց գիտելիքն ու հմտությունները մեր երիտասարդներին։
Կենտրոնը մշտապես աջակցել և շարունակելու է աջակցել բոլոր այն նախաձեռնությունների կայացմանը, որոնք նպատակ ունեն խթանելու գիտության հանդեպ հետաքրքրությունը, արժևորելու երիտասարդ գիտնականի, հետազոտողի աշխատանքն ու հեղինակությունը։

Acting Director of the Academy of Sciences of the RA NAS A. Sargsyan's welcoming speech to the participants of the conference- school "Armenia of the Future"
December 11, 2020
Dear guests, participants, young people...
I cordially greet and thank you for taking part in the "Armenia of the Future" conference-school hosted by the International Scientific-Educational Center of the RA National Academy of Sciences.
The International Scientific-Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia was established in 1997. One of the main missions of the Center since its establishment is the integration of education and science in our country, the replenishment of the academic system with young, qualified specialists.
With limited natural resources, the advancement of science is essential to the growth of our country, and we hope that the young researchers who are taking their first steps in the field of science, with their opinions, ideas and recommendations, can contribute to the establishment of this conference-school. In this sense, the organisation of such activities is very significant, and offers an opportunity to put together young researchers interested in science, to build an environment for their discourse, etc.
The "Armenia of the Future" conference-school brought together not only novice researchers, PhD students, master students, but also well-known and experienced experts in the field of science, who will deliver public lectures in the second part of the conference, passing on their knowledge and skills to our youth.
The Center has always supported and will continue to support the implementation of all the initiatives that aim to stimulate interest in science, to appreciate the work and reputation of the young scientist and researcher.