ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Ա. Սարգսյանի ողջույնի խոսքը՝ ուղղված «Ապագայի Հայաստան» գիտաժողով-դպրոցի մասնակիցներին
Դեկտեմբերի 11, 2020
Գիտաժողովի հարգելի՛ հյուրեր, սիրելի՛ մասնակիցներ, երիտասարդնե՛ր…
Սրտանց ողջունում և շնորակալական խոսքս եմ հղում Ձեզ՝ ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի կողմից կազմակերպած «Ապագայի Հայաստան» գիտաժողով-դպրոցին մասնակցելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնը ստեղծվել է 1997 թ․-ին։ Ստեղծման պահից ի վեր Կենտրոնի գլխավոր առաքելություններից է մեր երկրում կրթության և գիտության ինտեգրումը, ակադեմիական համակարգի համալրումը երիտասարդ, բարձրորակ մասնագետներով։
Ունենալով սահմանափակ բնական ռեսուրսներ՝ մեր երկրի զարգացման գործում անկյունաքարային և որոշիչ նշանակություն ունի գիտության զարգացումը, և հուսով ենք, որ գիտության ոլորտում իրենց առաջին քայլերը կատարող երիտասարդ հետազոտողներն իրենց մտքերով, գաղափարներով, առաջարկներով կնպաստեն այս գիտաժողով-դպրոցի կայացմանը։ Այս համատեքստում շատ կարևոր է նման միջոցառումների կազմակերպումը, որը հնարավորություն է տալիս համախմբել գիտությամբ հետաքրքրված երիտասարդ հետազոտողներին, ստեղծել միջավայր նրանց երկխոսության և նոր գաղափարների ստեղծման համար։
«Ապագայի Հայաստան» գիտաժողով-դպրոցը համախմբել է ոչ միայն սկսնակ հետազոտողներին, ասպիրանտներին, մագիստրանտներին, այլև գիտության բնագավառում ճանաչված և փորձառու մասնագետներին, որոնք գիտաժաղովի երկրորդ մասում հանդես կգան հրապարակային դասախոսություններով՝ փոխանցելով իրենց գիտելիքն ու հմտությունները մեր երիտասարդներին։
Կենտրոնը մշտապես աջակցել և շարունակելու է աջակցել բոլոր այն նախաձեռնությունների կայացմանը, որոնք նպատակ ունեն խթանելու գիտության հանդեպ հետաքրքրությունը, արժևորելու երիտասարդ գիտնականի, հետազոտողի աշխատանքն ու հեղինակությունը։

Приветственная речь исполняющего обязанности директора МНОЦ НАН РА А. Саркисяна в школе –конференции "Армения будущего"
Декабрь 11, 2020
Уважаемые гости конференции, дорогие участники, молодые ученые…
Сердечно приветствую и выражаю благодарность всем за участие в школе-конференции "Армения будущего", организованной со стороны Международного научно-образовательного центра НАН РА.
Международный научно-образовательный центр НАН РА был создан в 1997 году. Главной миссией Центра со дня его создания является интеграция образования и науки, восполнение академической системы молодыми высокопрофессиональными специалистами.
В условиях ограниченных природных ресурсов нашей страны развитие науки играет основополагающую и решающую роль. Надеемся, что молодые исследователи, делающие первые шаги в науке, своими идеями, мыслями и предложениями будут способствовать становлению этой школы-конференции. В контексте этого хотелось бы подчеркнуть важность организации подобных мероприятий, поскольку это даёт возможность объединить заинтересованных наукой молодых исследователей, создать среду для диалога и выдвижения новых идей.
Школа-конференция "Армения будущего" объединила не только начинающих исследователей, аспирантов, магистрантов, но и известных опытных специалистов в области науки. Во второй части конференции выступят с публичными лекциями известные в своей сфере ученые, передавая собственный опыт и навыки молодому поколению ученых.
Центр всегда поддерживал и продолжит поддерживать все те инициативы, целью которых является развитие интереса к науке, стремление оценить молодого ученого, труд и авторитет исследователя.