Այցելություն և բաց դասախոսություն «Մեր Տունը» կազմակերպությունում
Փետրվարի 12-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան, հոգեբանության ամբիոնի վարիչ Նաիրա Հակոբյանը, դոցենտ Մարիամ Մեհրաբյանը և մի խումբ կամավոր-ուսանողներ այցելեցին «Մեր Տունը» կազմակերպություն: Կազմակերպությունը ծնողազուրկ կամ ծնողական խնամքից զրկված օրիորդներին, որոնք մանկության տարիներին ապրել և մեծացել են հայկական մանկատներում կամ ունեցել են ոչ նպաստավոր կենսապայմաններ, ապահովում է ընտանեկան միջավայրով: Կազմակերպությունը, իր առաքելությանը համահունչ, հավուր պատշաճի ապահովում է երիտասարդների համակողմանի կրթադաստիարակչական գործընթացը. օգնում է կողմնորոշվել մասնագիտության ընտրության հարցում, պատկերացում ունենալ ընտանեկան հարաբերությունների վերաբերյալ, ջանքեր գործադրում մտավոր զարգացած ու ֆիզիկապես առողջ, կայացած, ազատ, ինքնավստահ ու անկաշկանդ, հայեցի դաստիարակությամբ, հասարակայնորեն պիտանի քաղաքացիների ձևավորման համար:
«Մեր Տունը» ապահովում է իր սաների հոգևոր, մշակութային, երաժշտական, ֆիզիկական կրթությունը, կախված նախասիրություններից` նպաստում մասնագիտական կողմնորոշմանը, հնարավորություն ընձեռում նրանց ուսումը շարունակելու միջին մասնագիտական կամ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում:
«Աշխարհը մեր պատուհանից» վերտառությամբ բաց դասախոսությամբ հանդես եկավ հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Նաիրա Հակոբյանը: Նա միաժամանակ բարձր գնահատեց կազմակերպությունում տիրող բարոյահոգեբանական մթնոլորտը, միմյանց նկատմամբ կարեկցանքն ու պատրաստակամությունը, շնորհալի սաների կատարած ձեռագործ աշխատանքներն ու Տյառնընդառաջի տոնի խորհրդով կազմակերպած միջոցառումը: Շնորհակալական խոսքեր ուղղվեցին կազմակերպության նախագահ տիկին Տիգրանուհի Կարապետյանին և ողջ մանկավարժական անձնակազմին, որոնք ջանք ու եռանդ չեն խնայում իրականացնելու այդ վեհ ու մարդասիրական աշխատանքը՝ հույս հայտնելով որ փոխհամագործակցության հուշագրի առկայության շրջանակներում «Մեր Տունը» - Գիտակրթական միջազգային կենտրոն կապերը առավել բարձր հիմքի վրա կդրվեն` հաշվի առնելով հոգեբան մագիստրոսների՝ այս կազմակերպությունում կամավորական աշխատանքներ իրականացնելու մեծ պատրաստակամությունը:

Посещение и открытая лекция в организации “Наш дом”
12 февраля декан Международного научно – образовательного центра НАН РА, заведующая кафедрой, профессор Наира Акопян, доцент кафедры Мариам Меграбян и группа студентов-добровольцев посетили организацию “Наш дом” . Организация обеспечивает семейную атмосферу для осиротевших или лишенных родительской заботы девочек-подростков, которые с детства жили и росли в армянских детдомах или же были лишены благоприятных условий жизни. В соответствии со своей миссией организация обеспечивает для молодых девушек всесторонний учебно – воспитательный процесс: помогает сориентироваться в выборе профессии, составить представление о семейных взаимоотношениях, прилагает усилие для формирования здоровых телом и душой, состоявшихся, уверенных в себе и непринужденных, воспитанных в национальном армянском духе, полезных для общества граждан.
“Наш дом” дает своим воспитанникам духовное, культурное, музыкальное, физическое образование, в зависимости от наклонностей способствует профессиональной ориентации, предоставляет возможность продолжить обучение в средних профессиональных или в высших учебных заведениях.
С лекцией “Мир из нашего окна” выступила доктор психологических наук, профессор Наира Акопян, одновременно высоко оценив царящую в организации морально – психологическую атмосферу, отзывчивое и доброжелательное отношение друг к другу, ручные работы, изготовленные одаренными воспитанниками, мероприятия, организованные по поводу национального праздника “Терендез”. Прозвучали слова благодарности в адрес председателя организации Тигрануи Карапетян и всего педагогического состава, которые не жалеют усилий для осуществления своей благородной и гуманной деятельности, была выражена надежда, что в рамках меморандума о сотрудничестве связи между “Нашим домом” и Международным научно – образовательным центром будут поставлены на более высокую ступень с учетом готовности магистрантов – психологов проводить добровольческую работу в данной организации.