«Վերաիմաստավորելով Չինաստանի արտաքին քաղաքականությունը» հատուկ դասընթաց
Օգոստոսի 22, 2018«Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական և ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդը և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Արևելագիտության ամբիոնը «Հայաստանի դիվանագիտական հիմնադրամի» աջակցությամբ կազմակերպում են «Վերաիմաստավորելով Չինաստանի արտաքին քաղաքականությունը» հատուկ դասընթացը, որը տեղի կունենա 2018թ. սեպտեմբրի 20-ից-25-ը քաղաք Երևանում։
Նպատակը
Հատուկ ծրագրով սահմանված դասընթացները կվարեն հայ և արտասահմանցի գիտնականներ (առցանց), ովքեր երկար տարիներ ուսումնասիրում են Չինաստանի արդի արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող հիմնահարցերը։ Այս դասընթացների նպատակն է Հայաստանում Չինաստանի քաղաքկանությանն առնչվող, հետազոտող անհատներին խորքային գիտելիքներ տրամադրել այս աճող գերտերության մասին, որը հետզհետե մեծացնում է իր տնտեսական և քաղաքական ազդեցությունն աշխարհում։ Դասընթացները կանցկացվեն հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն լեզուներով։
Ընդունելության մրցույթին կարող են մասնակցել բարձրագույն կրթություն ունեցող կամ բուհերում ուսանող մինչև 35 տարեկան անհատները, ովքեր սովորում են, ուսումնասիրում են կամ աշխատում են քաղաքագիտության, արևելագիտության, լրագրողության, միջազգային հարաբերությունների, տնտեսագիտության և հարակից այլ բնագավառներում։
Հատուկ դասընթացներին մասնակցող ունկնդիրները հանձնում են ավարտական քննություն։ Դասընթացը հաջողությամբ ավարտած ունկնդիրները կստանան ավարտական վկայական:
Պահանջվող փաստաթղթերի ցանկ
Հետևյալ փաստաթղթերի էլեկտրոնային ձևերը (PDF) մինչև սեպտեմբերի 5-ն ուղարկել հետևյալ հասցեով info@chinastan.org
- Ինքնակենսագրություն CV
- «Վերաիմաստավորելով Չինաստանի արտաքին քաղաքականությունը» հատուկ դասընթացին մասնակցելու նպատակի համառոտ նկարագիր (ոչ ավել քան 1500 բառ)
- Մեկ երաշխավորագիր գիտական ղեկավարից կամ ավագ գործընկերոջից
Առաջին փուլը հաջողությամբ հաղթահարած մասնակիցները մինչև սեպտեմբերի 10-ը կստանան հրավերք և մանրամասն տեղեկատվություն դասընթացի ձևաչափի, դասացուցակի, վայրի և ժամերի մասին։ Յուրքաքնչյուր դիմորդի հայտին անհատական վերաբերմունք է ցուցաբերվում, քննվում է ստացման պահից ոչ ուշ քան մեկ օրվա ընթացքում։
ԴԱՍԸՆԹԱՑՆ ԱՆՎՃԱՐ Է
Հասցե` Երևան 0019, Մարշալ Բաղրամյանի պ., 24/4 ։
Լրացուցիչ հարցերի դեպքում կարող եք գրել info@chinastan.org հասցեին։
Կազմակերպիչների մասին
Չինաստան-Եվրասիա քաղաքական և ռազմավարական խորհուրդ հիմնադրամը հիմնադրվել է 2016 թ.-ին։ Այն նպատակ ունի ուսունմասիրել Չինաստանի և եվրասիական պետությունների քաղաքական, տնտեսական, անվտանգային և պաշտպանական հիմնահարցերը, որոնք առաջ են եկել Չինաստանի դեպի եվրասիական մայարացամաք, իսկ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի դեպի արևելք թեքվելու ժամակաշրջանում։ Չինաստան-Եվրասիա քաղաքական և ռազմավարական խորհրդի նպատակն է նպաստել Չինաստանի և Եվրասիական պետությունների միջև խաղաղության ամրապնդմանը, տպագրել գիտական և վերլուծական հոդվածներ, կազմակերպել հատուկ դասընթացներ, խորհրդատվություններ տրամադրել արտաքին քաղաքականությունում որոշում կայացնողներին։
ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ Արևելագիտության ամբիոնի նպատակն է «Արևելագիտություն» մասնագիտությամբ պատրաստել բարձր որակավորմամբ մագիստրոսներ, մշակել կադրերի պատրաստման ժամանակակից մեթոդներ, արևելագիտության բնագավառում իրականցնել գիտական, ուսումնամեթոդական և գիտամանկավարժական հետազոտություններ, պատրաստել գիտական կադրեր, նպաստել մասնագիտական ոլորտում միջազգային գիտակրթական համագործակցությանը, կատարելագործել ուսուցման բովանդակությունը, մշակել և հրատարակել դասագրքեր, ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ և ուղեցույցներ: Մագիստրատուրայում ուսանելու ընթացքում ուսանողները կստանան խորացված և համակարգված գիտելիքներ Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրների և ժողովուրդների հին, միջնադարյան, նոր ու նորագույն շրջանների պատմության, մշակույթի, կրոնի վերաբերյալ: Հին Արևելքի պատմության և հին արևելյան դիցաբանության հիմնահարցերը ուսանողի մոտ ամբողջական կդարձնեն Մերձավոր և Միջին Արևելքի` որպես քաղաքակրթության բնօրրանի մասին պատկերացումները: Ուսանողը նաև խորացված գիտելիքներ կստանա ժամանակակից Թուրքիայի, Իրանի, Արաբական երկրների պատմության, քաղաքականության, տարածաշրջանային, միջազգային հարաբերությունների կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ:

Специальный курс занятий - "Переосмысливая внешнюю политику Китая"
Август 22, 2018Фонд Совета политических и стратегических исследований "Китай-Евразия" и кафедра Востоковедения МНОЦ НАН РА при содействии "Дипломатического фонда Армении" организуют специальный курс лекций на тему "Переосмысливая внешнюю политику Китая", который состоится с 20 по 25 сентября 2018 года в Ереване.
Цели
Онлайн - лекции по специально установленной программе будут вести армянские и зарубежные ученые, которые долгие годы исследуют основные проблемы современной внешней политики Китая. Цель этих занятий – предоставить глубокие знания исследователям Армении по вопросам, касающимся Армении и внешней политики Китая - растущей сверхдержавы, у которой с каждым днем увеличивается экономическая мощь и политическое влияние в мире. Рабочие языки - армянский, русский и английский. На конкурсе могут принимать участие лица с высшим образованием или студенты вузов до 35 лет, которые учатся, исследуют или работают в области политологии, востоковедения, журналистики, международных отношений, экономики и других смежных сфер. Участники этой программы в конце сдают экзамен, и успешно сдавшие - получат сертификат.
Список (PDF) документов необходимо отправить до 5 сентября с.г. по электронному адресу: info@chinastan.org:
- Автобиография CV
- Краткое описание своей мотивации для участия на специальных занятиях "Переосмысливая внешнюю политику Китая" (не более 1500 слов).
- Одна рекомендация со стороны научного руководителя или старшего коллеги.
Преодолевшие первый этап конкурса получат до 10 сентября с. г. приглашение и подробную информацию относительно формата, расписания, места и времени проведения лекций. Каждая заявка участника рассматривается индивидуально с момента ее получения в течение одного дня.
Проведение курса занятий – бесплатное.
Адрес: Ереван - 0019, проспект Маршала Баграмяна 24/4.
Для дополнительных вопросов: info@chinastan.org
Об организаторах
Фонд Совета политических и стратегических исследований "Китай-Евразия" был основан в 2016 году. Цели Фонда Совета политических и стратегических исследований Китай-Евразия: 1. исследование основных политических, экономических проблем, а также вопросов безопасности, обороны Китая и евразийских государств. (Эти проблемы возникли, когда Китай повернулся в сторону Евразийского континента, а Россия и США – на Восток); содействие закреплению мира между Китаем и евразийскими странами; публикация научных и аналитических статей, организация специального курса лекций; предоставление советов лицам, принимающим решения во внешней политике.
Цель кафедры "Востоковедения" МНОЦ НАН РА : подготовка в магистратуре высококвалифицированных специалистов по специальности "Востоковедение"; разработка современных методов в подготовке кадров; осуществление научных, учебно-методических и научно-педагогических исследований в области востоковедения; подготовка научных кадров, содействие международному научно-образовательному сотрудничеству в профессиональной сфере; совершенствование содержания учебного процесса; издание учебников, учебно-методических пособий и путеводителей. За время учебы в магистратуре МНОЦ НАН РА студенты приобретут глубокую, упорядоченную систему знаний относительно древней, средневековой, новой и новейшей истории, а также культуры и религии стран и народов Ближнего и Среднего Востока. Основные проблемы истории Востока и древней восточной мифологии сформируют у студента представления, целостную картину Ближнего и Среднего Востока как о колыбели цивилизации. Студенты получат глубинные знания как по истории и политике современной Турции, Ирана, Арабских стран, так и по важным вопросам регионоведения и международных отношений.