Աշխատաժողով` ասպիրանտական կրթության որակի ապահովման չափորոշիչներ
ԵՄ TEMPUS-ի “VERITAS” «Զալցբուրգյան սկզբունքների հիման վրա կրթական 3-րդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում, 2014 թվականի մայիսի 11-13-ը ԵՊՀ-ում կայացավ «Աստիճանաշնորհման չափանիշներ և ներքին և արտաքին որակի ապահովման չափորոշիչներ» խորագրով աշխատաժողով նվիրված ասպիրանտական կրթության աստիճանաշնորհման չափանիշներ և որակի ապահովման ներքին և արտաքին չափորոշիչներ թեմային: Աշխատաժողովին մասնակցեցին հայաստանյան 11 բուհերի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ներկայացուցիչներ ԿԳ նախարարությունից, Որակի ապահովման ազգային կենտրոնից (ՈԱԱԿ) և «Կրթության կառավարում» ՀԿ-ից, ինչպես նաև ԵՄ առաջատար գործընկերներ համալսարանների ներկայացուցիչները՝ WUS (Ավստրիա), KTH (Շվեդիա), UHMF (Գերմանիայի) BSU (Մեծ Բրիտանիա), UDG ( Իսպանիա): Ծրագրի համակարգող`Երևանի Մ. Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան:
Եռօրյա աշխատաժողովի ընթացքում յուրաքանչյուր ԲՈՒՀ ներկայացրեց զարգացման պլանի իր տեսլականը, հեռանկարները և առաքելությունը, ինչպես նաև քննարկվեցին հետագա ծրագրային գործողությունները և սահմանվեցին վերջիններիս իրականացման ժամկետները: Աշխատաժողովի շրջանակում ձևավորվեցին աշխատանքային խմբեր զարգացման և ռազմավարական պլաների չափանիշների, որակի ապահովման ներքին և արտաքին չափորոշիչների մշակման ուղղությամբ, որտեղ ընդգրկված էր նաև ՀՀ ԳԱԱ աշխատանքային թիմը, որը ակտիվորեն մասնակցեց տարվող աշխատանքներին:

Семинар «Критерии присвоения научной степени и стандарты по обеспечению качества образования в аспирантуре»
Май 14, 2015
11-13  мая 2014 года, в ЕГУ  в  рамках  программы  ЕС   Темпус, проекта   VERITAS «Структурное  развитие  3-го  образовательного  уровня  на  основе  Зальцбургских  принципов» состоялся семинар посвященный теме разработки критериев присвоения научной степени  и стандартов по обеспечению качества третьего уровня образования. На семинаре учавствовали представители европейских вузов - WUS (Австрия), KTH (Шведия), UHMF (Германия)  BSU (Великобритания), UDG (Испания); представители  11 армянских вузов, а также участники из Министерства образования и науки РА, Национального центра обеспечения качества и общественной организации «Управление образованием». Координатором программы является Ереванскй государственный медицинский университет им. М. Гераци.
Во время семинара каждый вуз вкратце представил собственный план развития, далее  были сформированы рабочие группы, которые рукуводствуясь критериями и индикаторами европейского качества образования, разработали и представили собственные концепции и перспективы развития внутренних и внешних стандартов по обеспечению качества образования в аспирантуре. Представители НАН РА Арусяк Арутюнян, Анжела Папикян и Карине Бегоян приняли активное участие в 3-ех дневной работе семинара.