Դոկտորական կրթության բարեփոխումներին ուղղված աշխատանքները շարունակվում են
Սույն թվականի հոկտեմբերի 14-ին Ծաղկաձորում իր աշխատանքները սկսեց «Դոկտորական կրթության բարեփոխումը Հայաստանում՝ ակադեմիական համայնքի, արդյունաբերության պահանջներին և ԵՄ փորձին համապատասխան» (www.armdoct.com) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի հերթական եռօրյա աշխատաժողովը: Աշխատաժողովի պաշտոնական բացումն արեց ԵՊՀ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհսննիսյանը: Նա կարևորեց կրթության ոլորտի զարգացումներին համահունչ կրթության երրորդ մակարդակի բարեփոխումների իրականացումը սույն ծրագրի շրջանակներում: Ապա ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Թռչունյանը և Հայաստանում Էրազմուս+ գրասենյակի ղեկավար Լանա Կարլովան: Բարձրագույն կրթության բարեփոխումների և ARMDOCT ծրագրի իրականացման ընթացքի վերաբերյալ զեկուցումով հանդես եկավ ծրագրի համակարգող Արևիկ Օհանյանը:
Աշխատաժողովը տևելու է 3 օր՝ հոկտեմբերի 14-16-ը, նախատեսվում են ինչպես զեկուցումներ, այնպես էլ պանելային քննարկումներ և խմբային աշխատանքներ: Մասնակիցների թիվը բոլոր գործընկեր կառույցներից անցնում է 50-ից: Ծրագիրը հայերեն և անգլերեն լեզուներով կարելի է գտնել այստեղ:
Հիշեցնենք, որ ARMDOCT ծրագիրը նպատակ ունի բարեփոխելու դոկտորական /բարձրագույն կրթության երրորդ մակարդակ/ կրթությունը Հայաստանում Զալցբուրգի սկզբունքներին համահունչ՝ ազգային քաղաքականության և իրավական կարգավորող փաստաթղթերի, ինստիտուցիոնալ ընթացակարգերի վերանայման, գիտության և հետազոտության ինտեգրման համար անհրաժեշտ համակարգի ապահովման միջոցով։ Ծրագիրը նպատակ ունի խթանելու բուհերի և գիտահետազոտական ինստիտուտների, արդյունաբերական ոլորտի սերտ համագործակցությունը՝ ուղղված դոկտորական կրթության միջազգայնացմանը, Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքին և Եվրոպական բարձրագույն հետազոտական տարածքին ինտեգրմանը։
Ծրագիրն իրականացվում է 15 գործընկեր կառույցների համատեղ ուժերով, այդ թվում՝ ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ, ՀՀ ԳԱԱ ԻԱՊԻ, ԵՊՀ, Եվրասիա միջազգային համալսարան, ինչպես նաև 4 գործընկեր համալսարան Եվրամիության երկրներից:
ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնից աշխատաժողովին մասնակցում են Արմդոկտ ծրագրի ԳԿՄԿ համակարգող, ԳԿՄԿ դեկան Ատոմ Մխիթարյանը, ԳԿՄԿ հետազոտական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Նաիրա Հակոբյանը, կրթության որակի ապահովման բաժնի պետ Նարինե Վարդանյանը, տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչ Կարեն Սարգսյանը:

Продолжение работ по реформам докторского образования
14 октября этого года в Цахкадзоре начался очередной трехдневный семинар Программы развития возможностей "Erasmus +" под названием "Реформа докторского образования в Армении в соответствии с требованиями академического сообщества, промышленности и опыта ЕС" (www.armdoct.com). Официальное открытие рабочего семинара сделал временно исполняющий в должности ректора ЕГУ Ованес Ованнисян. Он отметил важность осуществления третьего уровня образовательных реформ в рамках этой программы. После него с приветственной речью выступили замминистра ОНКС Карен Трчунян и руководитель офиса "Erasmus +" в Армении Лана Карлова. Участник программы ARMDOCT Аревик Оганян выступила с докладом об осуществлении программы реформ высшего образования.
Рабочий семинар будет длиться 3 дня (с14 по 16 октября), где предусматриваются не только доклады, но и панельные обсуждения, групповые работы.  Число участников от всех партнерских организаций превышает 50-ти человек. Программу на армянском и английском языках можно найти здесь.
Следует напомнить, что программа ARMDOCT нацелена на реформирование  докторского образования /третьего уровня высшего образования/ в Армении в соответствии с Зальцбургскими принципами посредством обеспечения необходимой системы интеграции национальной политики, регулирующих правовые нормы документов, пересмотра институциональных процедур, интеграции науки и исследований. Программа нацелена на тесное сотрудничество между вузами, научно-исследовательскими институтами и промышленностью. Эта программа направлена на интернационализацию докторского образования, интеграцию в Европейское пространство высшего образования и научных исследований.
Программа "Реформа докторского образования в Армении в соответствии с требованиями академического сообщества, промышленности и опыта ЕС"  осуществляется совместными усилиями 15 партнерских организаций: Международный научно-образовательный цетр НАН РА, Институт проблем информатики и автоматизации НАН РА, ЕГУ, Международый университет Евразия, а также 4 вуза-партнера из стран ЕС.
На этом мероприятии из МНОЦ НАН РА принимают участие: координатор программы ARMDOCT и декан МНОЦ Атом Мхитарян, замдиректора по линии научно-исследовательских работ МНОЦ Наира Акопян, заведующая отделом по обеспечению качества образования Нарине Варданян и заведующий кафедрой экономики и управления Карен Саргсян.