Ֆրանսիայի Փոլ Սաբատիեի (Տուլուզ 3) համալսարան. Էրազմուս+ հաջողված պատմություն
Էրասմուս+ կրեդիտային շարժունության ծրագրի շրջանակներում Ֆրանսիայի Փոլ Սաբատիեի (Տուլուզ 3) համալսարանում մեկ կիսամյակ ուսանած ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի «Ինֆորմատիկա և հաշվողական տեխնիկա» մասնագիտությամբ առաջին կուրսի ուսանողներ Արթուր Մքոյանը, Հակոբ Հակոբյանը, Հովհաննես Վրթանեսյանը և Վարդան Բաղդասարյանը, երկրորդ կուրսի ուսանողներ Անուշ Հակոբյանը, Դավիթ Եդիգարյանը, Էլիզա Գյուլգյուլյանը և Նունե Ղազարյանն արդեն վերադարձել են Հայաստան և պատմել են իրենց տպավորությունների մասին։
Բոլոր մասնակիցները միաձայն նշում են ֆրանսիական կրթական մոդելի առավելություններից մեկը՝ գործնական դասերի և առաջադրանքների համատեղումը տեսական դասախոսությունների հետ, յուրաքանչյուր առարկայի դասախոսությունների շարքի ավարտից հետո թիմային և խմբային նախագծերի իրականացումը։ Ամբողջ ուսումնառության ընթացքում շեշտադրումը դրվել է առավելապես ինքնակրթության, ինքնազարգացման և գործնական հմտությունների ձեռք բերման վրա։
Առաջին կուրսի ուսանող Հակոբ Հակոբյանը կարևորեց նաև հարակից այնպիսի առարկաների դասավանդումը, ինչպիսիք են բիզնեսի կառավարումը, բիզնեսի պլանավորումը, աշխատանքային հարցազրույցներին նախապատրաստվելը և ինքնակենսագրություն գրելու հմտությունները։
«Ֆրանսիացի դասախոսներն ասում էին, որ իրենք չեն գնահատում մեր գիտելիքները, այլ գնահատում են մեր՝ սահմանված ժամանակահատվածում նախագծեր իրականացնելու կարողությունները: Իսկ դա այն է, ինչ մեզանից պահանջում են իրական կյանքում»,- նշում են ուսանողները։
Մասնակիցները վերադարձել են մի շարք նոր գաղափարներով և մտահղացումներով, որոնք կփորձեն կյանքի կոչել ուսումնառության ընթացքում։

Университет Тулузы III (или Университет Поля Сабатье) Эразмус + успешная история
В рамках программы Эразмус + кредитная мобильность    студенты первого курса (Артур Мкоян, Акоп Акопян, Ованес Вртанесян) и второго курса (Ануш Акопян, Давид Егиазарян, Элиза Гюльгюлян и Нуне Казарян) по специальности «Информатика и вычислительная техника» МНОЦ НАН РА прошли семестр учебы в Университете Тулузы III (или Университет Поля Сабатье). Вернувшись обратно в Армению, они рассказали о своих впечатлениях.
Все участники единогласно отметили одно из преимуществ французской модели образования: сочетание практических занятий и заданий с теоретическими лекциями, осуществление групповых проектов командной работы после окончания курса лекций по каждому предмету. В течение всего учебного процесса  акцент был преимущественно направлен на самообразование, саморазвитие и приобретение практических навыков,.
Студент первого курса Акоп Акопян также отметил важность преподавания следующих предметов: Бизнес-мемеджмент, Бизнес-планирование, подготовка к собеседованию и написанию автобиографии (CV). ։
«Французские преподаватели говорили, что они в большей степени оценивают не наши знания, а - способность осуществления проектов в пределах отведенного нам времени. А это - то, что  с нас требуют в реальной жизни»,- отметили студенты.
Участники вернулись с новыми идеями и устремлениями, которые попытаются призвать к жизни в течение учебного  процесса.